Skocz do zawartości

Kamil_M

Użytkownik
  • Postów

    63
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Kamil_M

  1. To potencjalnego kandydata spoza grupy mbuna już mam. A co byście proponowali, gdybym do moich ryb chciał dodać jednak coś z mbuny? Czy dodatkowe 2 gatunki by weszły, czy już będzie za dużo? I jakie?
  2. Na razie czytam temat i rozważam propozycje. Protomelas steveni wizualnie niewątpliwie bardzo ładny, byłby także potencjalnie brany przeze mnie pod uwagę.
  3. Witam. Obecnie w akwarium 100x50x50 mam 1+5 P. saulosi oraz 1+3 + 2 młode I. sprengerae. Niedługo będę się przeprowadzał i planuję zmienić zbiornik na 150x50x50. Nie chcę rezygnować z moich obecnych ryb, jednak chciałbym dołożyć im jeden gatunek. Czy i jaki gatunek z poza grupy mbuna mógłbym hodować z moimi rybami w tej wielkości akwarium? Tak, żeby zarówno mbuna jak i non-mbuna czuły się w nim w miarę dobrze. Może jakieś gatunki z rodzaju Aulonocara lub Placidochromis? A może coś innego? Z góry dzięki za propozycje. A może dodać jeszcze dla urozmaicenia Synodontis njassae? Czy to będzie już zupa rybna?
  4. Tak jak pisałem w którymś temacie, planuję przejście z akwarium 100x50x50 na 150x50x50. W dotychczasowym akwarium miałem filtrację kubełek HW302 i AquaEl Circulator 1500. Jakie filtry polecilibyście to akwarium 375 l? Zależy mi, żeby to był kubełek i cyrkulator. Czy ten dotychczasowy cyrkulator wystarczy, czy będzie za mały? Jeśli chodzi o obsadę, to planuję około 15 ryb.
  5. Szczerze mówiąc to nawet w dotychczasowym zbiorniku miałem dwa samce saulosi, także podzieliły zbiornik na pół, dopiero latem jeden dostał jakichś dolegliwości i padł. Myślałem nad różnymi gatunkami, wiem że auratusy są bardzo agresywne, ale bardzo podoba mi się ta ryba. A widzicie jakąś bezpieczną wielkość zbiornika, w której dotychczasowa obsada powinna w miarę bezpiecznie egzystować z tym gatunkiem?
  6. Witam. Obecnie posiadam akwarium 100x50x50, a w nim Pseudotropheus saulosi 1+5 oraz Iodotropheus sprengerae 1+3. Za około pół roku planuję przeprowadzkę, a co za tym idzie przesiadkę na większe akwarium. Czy gdybym postawił akwarium 150x50x50 to mógłbym dodać do obecnej obsady drugiego samca P. saulosi oraz harem Melanochromis auratus?
  7. Cały wątek tyczy się parametrów wody. Temat roślin wziął się z konieczności zbicia poziomu NO3, który jak można przeczytać, jest u mnie zbyt wysoki. To, że chcę zapewnić w swoim akwarium jak najlepsze parametry dla ryb, to chyba nie jest szukaniem samemu sobie problemów. A poza tym jeśli dyskusja się rozwija, to moim zdaniem więcej można się z niej dowiedzieć, niż w przypadku, gdy jest sztucznie ucinana. Również pozdrawiam, Kamil. :-)
  8. Spróbuję z rogatkiem jeszcze raz w takim razie. Ostatnio jak wsadziłem go w podłoże, został zjedzony. Może na powierzchni przetrwa.
  9. Obecnie bardzo szybko zaczęły się rozrastać nurzańce. Chyba ilość NO3 przypadła im do gustu. Mam nadzieję, że trochę tego wyjedzą.
  10. Dzisiaj mierzyłem NO3 w kranie i niestety wyższe, bo 20.
  11. Greezki w takim razie mam pytanie. Rozumiem, że pH w akwarium (7,6) jest zaniżone ze względu na dużą ilość NO3, wynoszącą 40. Natomiast w wodzie wodociągowej zawartość NO3 wynosi 5-10. Zatem pH w wodociagu powinno być wyższe niż w zbiorniku, a wynosi 7,4. Czy jest to spowodowane większą ilością CO2 w wodociągu niż w akwarium? Wiem że moje wodociągi stosują rozprysk wody w celu usunięcia Fe i Mn.
  12. Muszę poczytać o tym Purlote, bo nie wgłębiałem się w temat. Natomiast jeśli chodzi o świderki i przekarmianie, to nie zgodzę się z tym. Pokarm nie dochodzi do dna, a i tak one się mnożą na potęgę. Jedzą glony, obumarłe resztki roślin, odchody i jest ich coraz więcej.
  13. Tak, wodociąg PWiK Starachowice, ujęcie Trębowiec. W przypadku jakiejś dezynfekcji, informację o dodaniu chloru umieszczają na stronie, ale twierdzą że rzadko się to zdarza. pH podają 7,6, ale Pani mi tłumaczyła że różnie to bywa, ale ogólnie poniżej 8. Ja mierzyłem kropelkowymi z zakresu 6,0-7,6 i 7,4-9,0 i w obu wychodziło 7,4. Testy JBL, tak jak pisałem. NO3, NO2 i NH4 też kropelkowe JBL. Co do NH4, to jest ciągle zero, podobnie jak NO2. NO3 na kropelkowym tak między 5 a 10, ciężko zdecydować. Akwarium chyba nie jest bardzo przerybione, P. saulosi 2+5 i na tą chwilę 3 młode I. sprengerae. Nurzańce nie zajmują oczywiście całego akwarium, ale przestrzeń między dwiema grupami skał zarosły dość mocno w ilości około 30 sztuk. PS. Dość mocno namnożyły mi się świderki, może to one są źródłem nadmiaru NO3. Chociaż ostatnio trochę je zredukowałem, nocą kamienie już nie są tak oblepione.
  14. Miejscowość już podana w profilu Mieszkam w okolicy Starachowic w świętokrzyskim. Co do NO3 w kranówie to ma tak między 5 a 10. W akwarium mam nurzańce, rozrastają się, liczę że część tych azotanów pochłoną. Woda nie jest chlorowana ani też nie są dodawane do niej żadne inne środki, dowiadywałem się w wodociągach. Wcześniej dodawałem Tropical antychlor, ale jak jej nie chlorują to dałem sobie spokój.
  15. Akwarium ma 250 l pojemności, podmieniałem 40 l raz na tydzień. NO3 na poziomie 40, dlatego od dwóch tygodni zwiększyłem podmiany do 50 l na tydzień. Co do filtracji to kubeł HW-302 i do tego cyrkulator. Nie stosuję żadnych wymieniaczy jonów azotanowych. A dlaczego w przypadku zmiany parametrów sodą, mierzenie poziomu pH jest bezcelowe? Co do grysu, to myślałem nad tym, ale nie chcę niepotrzebnie podnosić gH.
  16. Witam. Przybliżę pokrótce mój problem. Woda w kranie ma następujące parametry: pH 7,4; kH 10; gH 11. W akwarium pH nieco rośnie i wynosi 7,6. Chciałem jednak podnieść nieco pH wody do podmian przy użyciu sody oczyszczonej. Żeby w 10-cio litrowym wiadrze podbić pH do 7,8 musiałem wsypać 2 łyżeczki sody. Niestety kH skoczyło aż do 39, a gH pozostało bez zmian. Uznałem że woda z takim kH się nie nadaje i zrobiłem podmianę zwykłą kranówką. Czy możliwe, że kH aż tak skoczyło przy tym samym gH, czy to jakieś błędy testu? Z góry napiszę, że używam testów JBL. I drugie pytanie, jak podnieść pH bez nadmiernego wzrostu kH?
  17. Ja za to wpuściłem sam po tym, jak naczytałem się o ich dobrodziejstwie. W starym akwarium jak miałem żwir na dnie, to na szczęście się nie przyjęły i wszystkie zdechły lub zostały zjedzone. Zastanawiam się co one jedzą, jak pokarm prawie nigdy nie dolatuje mi do dna zbiornika. Może dlatego tak wyłażą w nocy na te kamienie, bo tam są glony.
  18. A czy spotkaliście się z czymś takim, żeby nadmiar świderków znacząco pogorszył parametry wody? Bo zaczynam się o to u mnie obawiać, w poniedziałek przy podmianie wody spróbuję przecedzić piasek, żeby jak najwięcej tego wyłapać.
  19. Poczekam jeszcze trochę, jak dalej ich będzie coraz więcej to najpierw powybieram mechanicznie. Ale nocą jak zaświeciłem latarką to kamień nimi oblepiony wyglądał wręcz odpychająco.
  20. Też wpuściłem świderki do zbiornika i teraz zaczynam żałować. Ryb na pewno nie przekarmiam, ale po zgaszeniu światła widzę, że jest ich masa. Raczej ciężko będzie je wyplenić.
  21. W mojej okolicy nie mogłem dostać rdzawych, jechałem po nie ponad 100 km, wg opisu miały mieć po 2-3 cm. Jak już tyle przejechałem, to je wziąłem Dzisiaj udało mi się dostać jeszcze 3 większe sztuki, takie po ok 4 cm, wpuściłem je do akwarium, saulosi nie zwracają na nie większej uwagi. Niestety podczas wyławiania hongi, musiałem wyjąć kilka kamieni, przez co zaburzyłem równowagę w akwarium. Do tej pory jeden samiec saulosi zajmował lewą stronę zbiornika, a drugi prawą. Oba były dominujące. Po rozmontowaniu grot, mimo iż potem je odbudowałem, to ten z lewej strony nagle przejął prawą część zbiornika i niemiłosiernie tłucze drugiego, a ten zamiast się schować w dawnych jaskiniach agresora, to uparcie się trzyma swojej dawnej kryjówki. Jak przez noc nie znajdzie nowej, to nie wiem czy przetrzyma jutrzejszy dzień.
  22. Saulosi są już spore, 2 samce będą miały z 7 cm. Rdzawe są malutkie, tak 1,5-2 cm. Raczej nie zostałyby połknięte, ale raczej mogłyby zostać poturbowane.
  23. Zdecydowałem się jednak na I. sprengerae jako towarzystwo dla P. saulosi. Dzisiaj przywiozłem 8 małych. Na razie trzymam je w mniejszym akwarium, co najmniej do wtorku, kiedy oddam hongi. Zastanawiam się jednak czy rdzawe nie są za małe i nie przetrzymać ich jeszcze trochę oddzielnie, zanim wpuszczę je do saulosi.
  24. Dzięki za propozycje. W przypadku, gdybym zdecydował się na maingano, to do saulosi 2+5 pasowałby bardziej harem maingano, czy też układ 1+1? Bo z tego co czytałem, są to raczej samotnicze ryby.
  25. Witam. Akwarium posiada wymiary 100x50x50 cm. Planowałem w moim akwarium Pseudotropheus saulosi 2+5 oraz Iodotropheus sprengerae 1+3. W lipcu kupiłem młode ryby, saulosi trzymają się dobrze, natomiast drugi gatunek okazał się być Labidochromis sp. hongi "Sweden". Dlatego też planuję go oddać. I tu moje pytanie. Czy do tak małego akwarium do P. saulosi pasuje jakiś inny gatunek oprócz I. sprengerae?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.