
Kamil_M
Użytkownik-
Postów
63 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
12O Kamil_M
- Urodziny 21.07.1988
Informacje o profilu
-
Lokalizacja
okolice Starachowic
-
Moje akwarium
M.estherae i L.sp. hongi
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
150x50x50 non-mbuna do P. saulosi i I. sprengerae
Kamil_M odpowiedział(a) na Kamil_M temat w Obsada akwarium z pyszczakami
To potencjalnego kandydata spoza grupy mbuna już mam. A co byście proponowali, gdybym do moich ryb chciał dodać jednak coś z mbuny? Czy dodatkowe 2 gatunki by weszły, czy już będzie za dużo? I jakie?- 13 odpowiedzi
-
- nonmbuna
- sprengerae
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
150x50x50 non-mbuna do P. saulosi i I. sprengerae
Kamil_M odpowiedział(a) na Kamil_M temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Na razie czytam temat i rozważam propozycje. Protomelas steveni wizualnie niewątpliwie bardzo ładny, byłby także potencjalnie brany przeze mnie pod uwagę.- 13 odpowiedzi
-
- nonmbuna
- sprengerae
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
150x50x50 non-mbuna do P. saulosi i I. sprengerae
Kamil_M opublikował(a) temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Witam. Obecnie w akwarium 100x50x50 mam 1+5 P. saulosi oraz 1+3 + 2 młode I. sprengerae. Niedługo będę się przeprowadzał i planuję zmienić zbiornik na 150x50x50. Nie chcę rezygnować z moich obecnych ryb, jednak chciałbym dołożyć im jeden gatunek. Czy i jaki gatunek z poza grupy mbuna mógłbym hodować z moimi rybami w tej wielkości akwarium? Tak, żeby zarówno mbuna jak i non-mbuna czuły się w nim w miarę dobrze. Może jakieś gatunki z rodzaju Aulonocara lub Placidochromis? A może coś innego? Z góry dzięki za propozycje. A może dodać jeszcze dla urozmaicenia Synodontis njassae? Czy to będzie już zupa rybna?- 13 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- nonmbuna
- sprengerae
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tak jak pisałem w którymś temacie, planuję przejście z akwarium 100x50x50 na 150x50x50. W dotychczasowym akwarium miałem filtrację kubełek HW302 i AquaEl Circulator 1500. Jakie filtry polecilibyście to akwarium 375 l? Zależy mi, żeby to był kubełek i cyrkulator. Czy ten dotychczasowy cyrkulator wystarczy, czy będzie za mały? Jeśli chodzi o obsadę, to planuję około 15 ryb.
-
Przejście na większe akwarium, co do P. saulosi i I. sprengerae?
Kamil_M odpowiedział(a) na Kamil_M temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Szczerze mówiąc to nawet w dotychczasowym zbiorniku miałem dwa samce saulosi, także podzieliły zbiornik na pół, dopiero latem jeden dostał jakichś dolegliwości i padł. Myślałem nad różnymi gatunkami, wiem że auratusy są bardzo agresywne, ale bardzo podoba mi się ta ryba. A widzicie jakąś bezpieczną wielkość zbiornika, w której dotychczasowa obsada powinna w miarę bezpiecznie egzystować z tym gatunkiem?- 11 odpowiedzi
-
Przejście na większe akwarium, co do P. saulosi i I. sprengerae?
Kamil_M opublikował(a) temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Witam. Obecnie posiadam akwarium 100x50x50, a w nim Pseudotropheus saulosi 1+5 oraz Iodotropheus sprengerae 1+3. Za około pół roku planuję przeprowadzkę, a co za tym idzie przesiadkę na większe akwarium. Czy gdybym postawił akwarium 150x50x50 to mógłbym dodać do obecnej obsady drugiego samca P. saulosi oraz harem Melanochromis auratus?- 11 odpowiedzi
-
Cały wątek tyczy się parametrów wody. Temat roślin wziął się z konieczności zbicia poziomu NO3, który jak można przeczytać, jest u mnie zbyt wysoki. To, że chcę zapewnić w swoim akwarium jak najlepsze parametry dla ryb, to chyba nie jest szukaniem samemu sobie problemów. A poza tym jeśli dyskusja się rozwija, to moim zdaniem więcej można się z niej dowiedzieć, niż w przypadku, gdy jest sztucznie ucinana. Również pozdrawiam, Kamil. :-)
-
Spróbuję z rogatkiem jeszcze raz w takim razie. Ostatnio jak wsadziłem go w podłoże, został zjedzony. Może na powierzchni przetrwa.
-
Obecnie bardzo szybko zaczęły się rozrastać nurzańce. Chyba ilość NO3 przypadła im do gustu. Mam nadzieję, że trochę tego wyjedzą.
-
Dzisiaj mierzyłem NO3 w kranie i niestety wyższe, bo 20.
-
Greezki w takim razie mam pytanie. Rozumiem, że pH w akwarium (7,6) jest zaniżone ze względu na dużą ilość NO3, wynoszącą 40. Natomiast w wodzie wodociągowej zawartość NO3 wynosi 5-10. Zatem pH w wodociagu powinno być wyższe niż w zbiorniku, a wynosi 7,4. Czy jest to spowodowane większą ilością CO2 w wodociągu niż w akwarium? Wiem że moje wodociągi stosują rozprysk wody w celu usunięcia Fe i Mn.
-
Muszę poczytać o tym Purlote, bo nie wgłębiałem się w temat. Natomiast jeśli chodzi o świderki i przekarmianie, to nie zgodzę się z tym. Pokarm nie dochodzi do dna, a i tak one się mnożą na potęgę. Jedzą glony, obumarłe resztki roślin, odchody i jest ich coraz więcej.
-
Tak, wodociąg PWiK Starachowice, ujęcie Trębowiec. W przypadku jakiejś dezynfekcji, informację o dodaniu chloru umieszczają na stronie, ale twierdzą że rzadko się to zdarza. pH podają 7,6, ale Pani mi tłumaczyła że różnie to bywa, ale ogólnie poniżej 8. Ja mierzyłem kropelkowymi z zakresu 6,0-7,6 i 7,4-9,0 i w obu wychodziło 7,4. Testy JBL, tak jak pisałem. NO3, NO2 i NH4 też kropelkowe JBL. Co do NH4, to jest ciągle zero, podobnie jak NO2. NO3 na kropelkowym tak między 5 a 10, ciężko zdecydować. Akwarium chyba nie jest bardzo przerybione, P. saulosi 2+5 i na tą chwilę 3 młode I. sprengerae. Nurzańce nie zajmują oczywiście całego akwarium, ale przestrzeń między dwiema grupami skał zarosły dość mocno w ilości około 30 sztuk. PS. Dość mocno namnożyły mi się świderki, może to one są źródłem nadmiaru NO3. Chociaż ostatnio trochę je zredukowałem, nocą kamienie już nie są tak oblepione.
-
Miejscowość już podana w profilu Mieszkam w okolicy Starachowic w świętokrzyskim. Co do NO3 w kranówie to ma tak między 5 a 10. W akwarium mam nurzańce, rozrastają się, liczę że część tych azotanów pochłoną. Woda nie jest chlorowana ani też nie są dodawane do niej żadne inne środki, dowiadywałem się w wodociągach. Wcześniej dodawałem Tropical antychlor, ale jak jej nie chlorują to dałem sobie spokój.
-
Akwarium ma 250 l pojemności, podmieniałem 40 l raz na tydzień. NO3 na poziomie 40, dlatego od dwóch tygodni zwiększyłem podmiany do 50 l na tydzień. Co do filtracji to kubeł HW-302 i do tego cyrkulator. Nie stosuję żadnych wymieniaczy jonów azotanowych. A dlaczego w przypadku zmiany parametrów sodą, mierzenie poziomu pH jest bezcelowe? Co do grysu, to myślałem nad tym, ale nie chcę niepotrzebnie podnosić gH.