Witam wszystkich forumowiczów,
Od jakiegoś czasu śledzę forum, a teraz nadszedł czas na otworzenie mojego wątku.
Jestem na etapie wykańczania domu, w którym przewidziałem w centralnym punkcie specjalnie miejsce na akwarium. Biotop, na który się zdecydowałem, to oczywiście malawi. Wielkość zbiornika to w zależności od ostatecznych ustaleń pomiędzy 864 (180x80x60cm) a 1008 (180x80x70cm).
Do tej pory miałem różne akwaria słodkowodne, ale nigdy nie miałem malawi. Nigdy też nie miałem tak ogromnego zbiornika. Dlatego właśnie zdecydowałem się otworzyć ten wątek i poprosić Was o kilka praktycznych i profesjonalnych rad.
Nie zamierzam pytać o wystrój czy obsadę, bo o tym wszystkim są już setki wątków.
Chciałbym by ten wątek dotyczył kwestii czysto technicznych postawienia mojego konkretnego zbiornika w przewidzianym przeze mnie miejscu. Zbiornik osadzony będzie w ścianie, w związku z czym będzie pewnie kilka ograniczeń. Bardzo zależy mi byście pomogli mi zidentyfikować wszystkie zagrożenia i ryzyka, zanim wydam sporo pieniędzy na jego realizację.
Zacznijmy zatem od wprowadzenie Was poprzez opisanie miejsca na moje akwarium. Poniżej schemat fragmentu domu, w którym umieszczone będzie akwarium. Na niebiesko zaznaczyłem akwarium, na czerwono: nadproże nad akwarium, a zielono: sump pod akwarium.
Jak widzicie akwarium będzie widoczne praktycznie z każdego miejsca w domu, więc projekt po prostu musi się udać
Na ten moment w ścianie pozostawiony jest otwór 1,7x2,0 m. Nad nim wylane zostało betonowe zbrojone nadproże. Nie ma jeszcze „stołu”, na którym stanie akwarium. Będzie on również wylany z betonu i zbrojony, żeby bez wątpliwości utrzymał ciężar akwarium. Pod nim pozostawione zostanie miejsce na sumpa. Do decyzji pozostaje jeszcze wysokość tego stołu, a co za tym idzie wysokość akwarium. Będzie to jedno z moich pytań
Za akwarium przewidziane jest pomieszczenie techniczne. Będą tam przechowywane różne rzeczy (meble ogrodowe itd. jak to w domu), ale główną jego funkcją będzie obsługa akwarium. Cały dostęp do akwarium będzie właśnie z tego pomieszczenia.
Poniżej zamieszczam również kilka przygotowanych przeze mnie rzutów/schematów od strony pomieszczenia technicznego.
Chciałbym Was prosić o Wasze zdanie w następujących tematach:
1. Wymiary akwarium: czy wysokość akwarium powinna wynosić 60cm (lepsze przenikanie światła do dnia) czy 70 cm (bardziej przestronne)?
2. Przestrzeń nad akwarium (pomiędzy akwarium a betonową belką): jaką przestrzeń powinienem tam zostawić? Zakładam 15-20cm – czy to wystarczy na zamontowanie oświetlenia? Zakładam naświetlacze LED RGB o wysokości 12cm (coś w stylu:
Halogen lampa naświetlacz LED 30W RGB + pilot O84 (4966238366) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/49/66/23/83/4966238366@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@49/66/23/83@@AMEPARAM@@4966238366 ) + ewentualnie jakieś naświetlacze ze światłem białym.
3. Ile miejsca zostawić po bokach akwarium? Zakładam po 10cm z każdej strony – wyłącznie w celu czyszczenia ścian akwarium w razie potrzeby.
4. Szkło: z tego co się orientuję, muszę zrobić to akwarium ze szkła minimum 12mm. Czy macie w tym temacie jakie porady? Czy możecie polecić jakiegoś szklarza w Łodzi?
Na razie proszę Was o dyskusję na powyższe tematy. Mam również projekt sumpa, ale to temat bardziej odległy:)
Z góry dziękuję za wszystkie merytoryczne uwagi i podpowiedzi.