Skocz do zawartości

Canonier450

Użytkownik
  • Postów

    44
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Canonier450

  1. Czy Dainichi Veggie FX sinking Small, trzeba namaczać przed podaniem? Bowiem zakupiłem większą paczkę, sądząc że Small jest małe. Niestety te moje jakoś nie mogą tych kuleczek zjeść, nawet jak wezmą do pyska to za chwilę wypluwają. Może źle to podaję? Do tej pory dostawały pokarm granulki Nature Food w rozmiarze S oraz OSI w płatkach. Granulki NATUREFOOD PREMIUM COLOR PLUS S oraz NATUREFOOD PREMIUM CICHLID PLANT S są o wiele mniejsze niż DAINICHI CICHLID Veggie FX Sinking - small. Sądziłem, że ryby rozmiarów od 7 do 10 cm dadzą radę tym granulkom Dainichi? Możecie coś poradzić? Czy te granulki jakoś rozkruszyć, czy namoczyć, czy odłożyć do szafy i poczekać. ?
  2. ok. dzięki. może kiedyś w innym wątku.
  3. Odmulam, a przynajmniej tak mi się wydaję. Natomiast nie chciałbym tego robić. Gdy tylko przestanę, to ten żółty nalot "wychodzi" na szyby i brzydko wygląda. Nie mam pojęcia co to jest i od czego powstaje.
  4. a ja odmulam za każdym razem przy spuszczaniu wody. Na wężu mam zamontowaną uciętą butelkę plastikową 0,5 litra z nacięciami po bokach. Spuszczam grawitacyjnie. Butelkę wciskam w żwirek i następnie unoszę. Za każdym razem zasysam spore ilości takiego "kurzu", który w spuszczonej wodzie jest żółty. Na dnie nie widać jako takich "kup", może sporadycznie zza kamienia jakaś wypłynie. Za to tego zółtego syfku jest sporo w głębszych partiach żwirku. Irytuje mnie to, że takie coś mam w akwarium, szczególnie gdy słyszę, że inni nie muszą odmulać.
  5. Ja znam dobrego mechanika. .. szczególnie dobrze zna się na volkswagenie. :-)
  6. A ta szafka wytrzyma te 200 kg?
  7. Dzięki za podpowiedzi. W kwestii różnych stref zrzutu, to u mnie pokarm, gdzie bym nie sypnął to po chwili pływa po całym akwarium i nie ważne czy płatki czy granulat. Po prostu cyrkulacja wody wewnątrz akwarium momentalnie powoduje rozproszenie pokarmu. Większym problemem jest płochliwość ryb. Ponieważ niedawno zostały wpuszczone, reagują na jakikolwiek ruch przy akwarium i od razu się chowają. Dotyczy to również karmienia. Jeśli podejdę do akwarium otworzę pokrywę i nie odczekam, tylko od razu sypnę, to pokarm zdąży się rozproszyć , w części opaść na dno, lub zostać w części wciągnięty przez filtr a ryby wypłyną zza kamieni po chwili i to tylko te najodważniejsze, czyli największe. Te maluchy, nie zdążą złapać pokarmu. Zatem próbuję podejść do akwarium, otworzyć pokrywę i poczekać, aż się ryby z tym oswoją i dopiero wtedy podać pokarm. To jeszcze jedno pytanie, czy płatki OSI, należy rozkruszyć na mniejsze ( ryby 3-5 cm), a jeśli tak to jak bardzo to rozdrobnić? Czy ma to być prawie pyłek <1 mm czy kawałki 1-5 mm, czy może jeszcze inne? ps. Obecnie karmię 2 razy dziennie ok 7.00 oraz około 17, na zmianę NATUREFOOD PREMIUM COLOR PLUS S NATUREFOOD PREMIUM CICHLID PLANT S O.S.I. (OSI) CICHLID FLAKES O.S.I. OSI SPIRULINA FLAKES
  8. Jak w temacie. Jak rozpoznać, czy ryby są przekarmione? Wydaje się , że ryby zjedzą każdą ilość jaką się im wrzuci. To co zdąży opaść na dno, jest zjadane później - wyszukują i wyjadają z każdego zakamarka. Nie wiem jak rozpoznać, czy są "najedzone", czy też przeżarte :-) . Wspomnę tylko, że w moim przypadku to mała grupka młodych Saulosi i Rdzawych. Ponieważ to młode rybki, a akwarium jeszcze nie zarosło glonami, to chciałbym im dostarczyć ilość pokarmu odpowiednio dobraną, żeby ładnie rosły, ale nie doprowadzać do przejedzenia. Czy ktoś kiedyś może określał, ilości pokarmu jakie należy podawać rybom?
  9. Canonier450

    Start 200l

    Dzisiejsze pomiary parametrów: NO2: 0,2 NO3: 40 Pojawiły się w kilku miejscach brązowe plamki. Zgaduję, że to okrzemki. Wyłączyłem oświetlenie. Na koniec cyklu dojrzewania, czyli przy NO2 <0,05 i zapewne wysokim NO3 zrobię podmianę wody 30% objętości. Czy to wystarczy, czy coś jeszcze powinienem zrobić przed wpuszczeniem ryb? Czy samo zgaszenie światła na kilka dni wystarczy, żeby przestały rosnąć okrzemki, czy raczej myśleć o Military Helmet?
  10. że co? ..wiesz co, po prostu spuść w kibelku wszystkie rybki... . . . . . a potem wsadź tam swoją głowę i też spuść.
  11. Canonier450

    Start 200l

    Dzięki. Czekam cierpliwie. Od kiedy zachorowałem na malawi już drugi miesiąc
  12. Canonier450

    Start 200l

    Pytanie, czy po 14 dniach następujące parametry są prawidłowe ph: 8 gh: 10 kh: 19 NH4: <0,05 NO2: >1 NO3: 10 To tak wygląda jakby prawie całe NH4 zostało zjedzone, i przekształcone w NO2, ale jeszcze nie ruszyło NO3. Sądziłem, że ten drugi proces będzie w miarę równoległy.
  13. Proszę wyjaśnijcie mi, jak taki skimmer ma działać? Jak rozumiem ma za zadanie zbierać śmieci z powierzchni wody? Ale jeśli nie ma żadnego medium filtracyjnego, to tylko będzie mielił ten syfek w kółko wypluwając z powrotem do wody?
  14. podawałeś żywy pokarm? od żywego można złapać pasożyty...
  15. Canonier450

    Start 200l

    .. a tak tylko pytam, bo gdzieś tu na forum czytałem, że przy starcie ktoś dodawał bakterii w trakcie procesu.
  16. Canonier450

    Start 200l

    Czy na takim etapie dojrzewania, czyli gdy spada nh4, rośnie no2 i trochę no3 (po 8 dniach) warto dodawać jeszcze jakieś bakterie?
  17. Canonier450

    Start 200l

    Mała aktualizacja wątku. Pomiary po kilku dniach: 2015-01-14 PH: ok. 7.5 - 8.0 KH: - GH: - NH4: ok. 0.4 - 0.6 NO2: 0.1 NO3: - 2015-01-15 Dodanie 2 ampułki Prodibio Biodigest Pomiary po tygodniu: 2015-01-18 PH: 8.0 KH: 19 GH: 10 NH4: 0.2 NO2: 0.8 NO3: 10 Czyli wydaję mi się, że wszystko zmierza w dobrą stronę.
  18. Do tego co już masz, dokup 3-4 większe głazy. Takie, żeby można ustawić pionowo i się nie przewracały lub mogłyby się stabilnie oprzeć na jakimś mniejszym kamieniu, i były wysokości 1/2 aż do 3/4 wysokości Twojego akwarium.
  19. Canonier450

    Start 200l

    Czarny mam w drugim akwarium (nie malawi). Dziękuję wszystkim za miłe słowa i porady. Teraz zabieram się do wybrania pokarmów, sprawdzenia czym i jak karmić. Na forum wątków o żywieniu jest bardzo dużo, więc zabieram się za czytanie.
  20. Canonier450

    Start 200l

    Tak. Środkowe wzmocnienia opierają się o dno szafki. Z kolei pod dnem są dodatkowe nóżki, pod wszystkimi pionowymi ściankami. Nóżki wykonane z litego drewna, pod każdą ścianką są 3 drewniane kostki, w sumie 12 - pełniące rolę tych nóżek. Miałem fotkę, ale gdzieś zgubiłem.
  21. Canonier450

    Start 200l

    Dzięki za czujność. Sprawdziłem, przykładając poziomicę i nie ugięła się. Wydaje mi się, że przy takim wzmocnieniu nie powinna. załączam zdjęcie,
  22. Canonier450

    Start 200l

    W tapatalk nie widać całego posta. Chyba za dużo napisałem. :-)
  23. Canonier450

    Start 200l

    Dzięki za zwrócenie uwagi na płytę. Planuję wkoło jeszcze dodać ramkę w kolorze mebla. Zabezpieczę przy tym płytę. np. silikonem. Za tym kamieniem z lewej strony naprawdę nie mieści się ten filtr. Próbowałem. Za kamieniem jest tylko 5 cm do tylnej szyby i 4-5 cm do bocznej. ps. Wiedziałem, że ten filtr na wierzchu będzie budził uwagi.
  24. Canonier450

    Start 200l

    Dziękuję. W kwestii zasłonięcia filtru, otrzymałem już uwagi i sugestie. Rzuca się w oczy i lepiej byłoby go schować. Niestety ten duży kamień z lewej strony, jest dosyć spory i jego kształt nie do końca pasował z prawej strony. Zastanawiałem się też, czy nie zrobić jakiejś osłony z czarnego PCV. Jednak miejsca w tym akwarium jest i tak dosyć mało. Dlatego postanowiłem zignorować ten niezbyt ładnie prezentujący się filtr. Zapewne w moim następnym większym akwarium, które chciałbym założyć za 1,5 roku, może za 2 lata, będzie wszystko ładnie pochowane.
  25. Canonier450

    Start 200l

    Witam, Chciałbym przedstawić mój start zbiornika 200l. To jest moje pierwsze Malawi. Wymiary zbiornika 100x39x50. Szkło 0,8 mm Założenie poprzedziłem bardzo długim zdobywaniem potrzebnych wiadomości. Forum przeczytałem dość wnikliwie, zarówno FAQ, jak i wiele różnych wątków. Bardzo dziękuję wszystkim współtworzącym. Sporo informacji udało mi się znaleźć. Prace rozpocząłem od wzmocnienia szafki płytami wiórowymi 16 mm . Dodałem blat, dodałem płytę na wszystkie pionowe elementy, wymieniłem plecy na płytę wiórową. Zamontowałem 12 nóżek wyciętych z kantówki. Przeprowadziłem testy obciążenia - szafka wytrzymała bez żadnego problemu 200 kg, które się wierciło, lekko podskakiwało i bujało w różne strony :-) - więcej już nie miałem jak przetestować. Następnie zrobiłem pokrywę z pasków 4mm plexi, przykrycie z materiału o nazwie dibond. Wszystko wzmocnione kątownikami z aluminium. Oświetlenie to rurki 90cm z diodami LED 5630, białe oraz niebieskie. Oświetlenie działa około 13 godzin dziennie. Co do wystroju, to tło z czarnego spienionego PCV 3mm. Kamienie: Serpentynit. Kamienie ułożone na styropianie, który wycinałem na gorąco, mam nadzieję że nie ujrzę pływających kulek. Pierwotnie zakupiłem piasek KREISEL 099, polecany bardzo często tu na forum. Jednak testy mi się nie spodobały. Wypłukałem bardzo dokładnie i długo małą próbkę piasku. Następnie umieściłem w szklanym pojemniku i zalałem wodą. Okazało się, że nadal woda jest niezbyt klarowna. Ponadto po odstaniu, ponowne poruszenie piaskiem powodowało że spore ilości piasku łatwo unoszą się w toni i wcale nie szybko opadają, pozostawiając znowu lekkie zmętnienie. Wniosek był taki, że nie będę w stanie wypłukać piasku na tyle, abym bym zadowolony. W związku z tym zastosowałem grys dolomitowy o gradacji 1 do 2 mm. Płukany dokładnie, z pomocą sitka. Filtr JBL e901 z wkładem JBL Mikromec + żwir koralowy 10 - 15mm + BIOWKŁAD (który otrzymałem wraz z zakupionym filrem) - mała gąbka na zasysie filtra, oraz AquaSzut 700 ze sporą gąbką. Filtry skierowane w taki sposób aby poruszać taflą wody. Wylot z kubełka bezpośrednio pod powierzchnią wody z lewej strony z tyłu, po przekątnej akwarium. Wylot z wewnętrznego, mniej więcej z połowy głębokości z prawej strony z tyłu, po przekątnej w kierunku powierzchni. Generalnie prądy lekko się mijają i powodują umiarkowane falowanie wody, tak że tafla się porusza, ale nie wychlapuje z akwarium. Grzałka 150W. Obecnie temperatura doszła do 24 st.C. Przestawię niebawem na 26. Akwarium zalałem wieczorem w dniu 2015-01-09. Zmierzona ilość wody netto, to 150 litrów. Parametry wody wlewanej : PH: 7,5 KH: 23 GH: 15 NH4: <0,05 NO2: 0,025 NO3: 2,5 (na skali barwnej coś pomiędzy 1 i 5) Używam testów firmy ZOOLEK : PH,KH,GH oraz firmy JBL: NH4 (serii 0012) ,NO2,NO3 firmy JBL. Następnie dodałem uzdatniacz Tetra AquaSafe. Uruchomiłem AquaShut i odczekałem kilka godzin, do rana. 2015-01-10 - Następnie dodałem 0,8 ml wody amoniakalnej 25%. Odczekałem 1 godzinę. Zmierzone NH4: 0,3 Zasiliłem wkłądy w filtrze bakteriami JBL FilterStart. Uruchomiłem filtr JBLe901. Dodałem dodatkowe 0,5 ml wody amoniakalnej 25%. Zmierzone NH4: 0,6 2015-01-11 - dolałem 4,5 litra wody pobranej z podmiany dojrzałego akwarium. parametry wody w akwarium docelowym przed dolaniem wody z dojrzałego PH: 7,5 KH: b.d. GH: b.d. NH4: <0,6 NO2: 0,05 NO3: 5 parametry wody dolewanej (mierzone tymi samymi testami): PH: 7,5 KH: b.d. GH: b.d. NH4: <0,05 NO2: 0,15 NO3: 15 Teraz czekam kilka dni i zrobię następne pomiary. Podczas zalewania akwarium, przed uruchomieniem filtracji, na powierzchni powstały jakby plamy, czegoś. (?) Podejrzewam, że to coś co powstało w wilgotnym grysie, który czekał 1 dzień przed zalaniem. Po uruchomieniu filtracji po jakimś czasie wystąpiło lekkie zmętnienie wody. Plamy na powierzchni zniknęły, czy też zostały rozbite przez falowanie powierzchni. Podejrzewam, że mogą to być jakieś pierwotniaki? po 2 dniach, woda jakby robi się bardziej klarowna. Czy moje podejrzenia są słuszne? Jeśli tak, to czy powinienem podjąć jeszcze jakieś kroki? Po jakim czasie pierwotniaki mogą ustąpić? Czy jest jakiś optymalny czas, w jakim akwarium powinno być oświetlane, zarówno dla ryb, jak i ewentualnego występowania okrzemków, sinic, glonów itp..? Jeszcze parę słów o planowanej obsadzie - standardowy zestaw Saulosi i Rdzawych, w sumie 20 sztuk, do redukcji docelowej 10 szt.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.