
belfort
Użytkownik-
Postów
52 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez belfort
-
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Czy ktoś z Was ma może doświadczenie z piaskiem czarnym Zanzibar marki JBL ? Takim, jak ten poniżej: https://www.jbl.de/?lang=pl&mod=products&func=detail&id=5011 Ostatnio w sklepie, w akwarium z pyszczakami widziałem właśnie ten piasek i pomimo granulacji 0.2-0.5 mm, woda była tam krystaliczna... -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
A możesz mi doradzić jeszcze, jakiej marki ? -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Spytałem, bo obecnie mam w akwa żwirek (piasek?) granulacji 1-2mm i wszystkie odpady wchodzą w niego... -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
No właśnie do jakiej granulacji jest piasek, a od jakiej zaczyna się już żwir ? Czy to jest umowne czy określone ? -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Co myślicie o czarnym piasku Sansibar JBL granulacji 0.2-0.5mm ? Widziałem go ostatnio w dużym akwarium dekoracyjnym z pyszczakami w sklepie akwarystycznym i ku mojemu zaskoczeniu, woda była tam krystaliczna, mimo że piasek niejednokrotnie przekopany już przez pysie.... -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
To prawda, bez odmulania raz w tygodniu ani rusz. Jaki masz filtr ? Czy jak zamontuję mocny falownik (dla polepszenia cyrkulacji wody w akwa), to automatycznie nie porobią się góry piasku i odkryte dno ? Oczywiście wiem, że zależy to od pozycji, w jakiej ten falownik byłby zamontowany, ale dla większego efektu, chciałbym przy samym dnie... -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Akwarium Malawi mam od roku i od początku jest w nim żwirek. Piasek miałem wieki temu w akwarium z żyworódkami z Ameryki Płd i pamiętam, że wszelkie nieczystości gromadzące się na nim - rzucały się w oczy, co było nieestetyczne. A Ty jaki masz piasek w Malawi i w czym widzisz jego przewagę nad żwirkiem, jeśli można spytać ? -
Piasek jest super ale....Może jednak drobny żwir?
belfort odpowiedział(a) na Majkell temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Tylko i wyłącznie żwirek. Moje pyszczaki kopią zawzięcie głębokie doły i jest ok. Poza tym łatwiej się odmula takie podłoże i nie ma zupy. -
Ok, czyli lokacja kratek w tle względem rurki zasysającej wodę z akwarium za tłem - nie ma w tym wypadku znaczenia ? Bo jak rozumiem, nieczystości z dna akwarium powinny przechodzić przez kratki za tło ?
-
Tak, wodą porusza wylot filtra (Eheim Professionel 3e 600T - 1850L/h) oraz dodatkowo na bocznej ścianie zamontowany jest filtr wewnętrzny Fluval u4 (1000L/h), którego działania nie odczuwam. Akwarium Eheim Proxima 325 L (130x51cm), tło BTN Rocky. Jak pisałem poniżej problemem są zalegające na podłożu nieczystości (zwłaszcza pod skałkami i w dołkach wykopanych przez ryby). Praktycznie co 7 dni muszę odmulać
-
A konkretnie ? Czy nie pomoże zmiana położenia rurki zasysającej wodę z akwarium tudzież wykonania dodatkowych otworów w tle po innej stronie (co będzie akurat trudne) ?
-
Od początku mam w akwarium oryginalne tło strukturalne BTN Rocky i mam duży problem. Wydaje mi się, że "specjalista", który mi je instalował, coś poknocił. W głównej części akwarium (a więc przed tłem) na podłożu zbierają się zawsze nieczystości (odchody ryb, jakieś martwe glony), które niestety nie przenikają przez kratki w tle. W odróżnieniu do tego, co widzę na podanych przez kogoś wyżej zdjęciach - moje kratki w tle znajdują się bezpośrednio pod rurką wpuszczającą do zbiornika przefiltrowaną wodę (z filtra zewnętrznego eheim). Natomiast końcówka zasysająca brudną wodę jest na drugim końcu ściany akwarium (oczywiście za tłem). Poradzi mi ktoś, co mógłbym w tym wypadku zmienić ? Dodam jeszcze, że za tłem nie mam żadnych gąbek ani filtrów.
-
To jest największy sprzedawca (i hodowca) pyszczaków w Holandii. Podczas mojej następnej wizyty tam spytam się dokładnie, w jakim litrażu trzymają narybek.
-
Przesadzacie trochę z wielkością zbiornika do odchowu młodych (do wielkości 4-5cm). W specjalizującym się w pyszczakach (również w ich rozmnażaniu) sklepie Aquabeek w Holandii, akwaria z narybkiem nie mają więcej niż 30L. I pomimo tego widziałem tam mnóstwo zdrowego narybku.
-
Labidochromis caeruleus jakie są różnice?
belfort odpowiedział(a) na bikebog temat w Chów pyszczaków
Dołącze pytanie do tego posta. Czy prawdą jest stwierdzenie, że samice Labidochromis caeruleus nie mają w ogóle atrap jajowych ? Czy może zależy to raczej od konkretnego podgatunku ? -
Aktualna obsada: Labidochromis caeruleus (6) Iodotropheus sprengerae (6) Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef (3) Czy do takiego zestawienia pasowałby Labidochromis Perlmutt ? Czy można w ogóle w jednym akwarium trzymać wyżej wymienionego z L. caeruleus ? Na stronie ttp://www.malawicichlidhomepage.com/ znalazłem właśnie tekst typu "Keeping the caeruleus and perlmutt together has to be avoided, as they could hybridise, what's not desirable!"
-
Wczoraj zakupiłem pierwsze rybki: Labidochromis caeruleus (6 sztuk) i Iodotropheus sprengerae (6 sztuk). Chciałem jeszcze Cynotilapię sp. "hara", ale niestety była niedostępna. Będę musiał poszukać w Holandii. Podobają mi się ponadto: Labidochromis chisumulae i L. Mbamba. Czy to prawda, że ryby z rodzaju Labidochromis łatwo krzyżują się między sobą ? Spotkałem się z tą opinią w holenderskim necie.
-
Oki, dziękuję za opinię.
-
Dokładnie tak piszę jak u mnie jest. W moim teście 5.0 mg/L to jest najniższa wartość na skali NO3 (mam taką dzisiaj), natomiast w przypadku NO2 5.0 mg/L jest najwyższą wartością w mojej skali (i miałem tak w sobotę). -- dołączony post: Właśnie przed momentem zmierzyłem parametry wody świeżo zakupionymi testami JBL. I wyszło: NO2 = 0 ; NO3 = 5 lub 10 mg/L (czyli podobnie jak w teście API). Dziś mijają 4 tygodnie od uruchomienia filtra. Czy to oznacza, że w piątek mogę bez obawy wpuścić pierwsze pyszczaki ? N03 z dzisiaj = 10 mg/L (wg testu JBL).
-
Ok, kupię kropelkowe JBL. Powiedz mi, czy możliwe jest, żeby NO2 z wartości 5.0mg/L spadło jednej nocy do zera ?
-
Test na NO3 zakupiony dwa tygodnie temu. W akwarium z biotopem Amazonki pokazuje mi wartość 5.0 mg/L (tak samo było wczoraj w Malawi). Najbardziej mnie zadziwia fakt, że NO2 spadło przez jedną noc z wysoka do zera, a NO3 w ogóle nie wzrosło. Nie sądzę, żeby 20L świeżej wody aż TAK zaburzyło pomiar, tym bardziej że filtr chodzi non-stop. I jak to możliwe, że NO3 jednego dnia wskazuje 5.0, a następnego 0.0 ?
-
Fizycznie nie nasikałem, ale chyba faktycznie wlałem za dużo tego, bo w dwóch dawkach, jako że na początku dałem za mało (tylko 10ml). Tym niemniej sam amoniak został błyskawicznie przerobiony na NO2. Dzisiaj zdecydowałem się podmienić 20L wody, choć zdaję sobie sprawę z tego, że to jest nic w przypadku akwarium 325L. NO3 wynosi dziś 5.0 mg/L We wtorek są równo 4 tygodnie od uruchomienia filtracji... -- dołączony post: NO2 utrzymuje się stale na wysokim poziomie, tj . 5.0 mg/L (najwyższa wartość na skali). Mam amerykańskie testy kropelkowe API, sprawdzone w boju na dwóch pozostałych akwariach. Tak, filtr zewnętrzny Eheim pracuje nieprzerwanie od ponad 3 tygodni. NO3 w kranie nie mierzyłem. Do akwarium dałem kranówkę (jest b. twarda) i następnie uzdatniacz ProCell holenderskiej firmy HS Aqua: http://www.hsaqua.eu/nl/waterbehandeling-zoetwater/68-hs-aqua-procell.html -- dołączony post: Dziś stała się rzecz przedziwna. Po zmierzeniu parametrów: NO2 raptem po dobie zmalało do zera, NO3 = zero. W kranie NO3 = 0. Już sam nie wiem, co o tym myśleć. Wczoraj przy NO2 5.0mg/L podmieniłem 20L wody i dziś takie wyniki... Bez sensu.
-
Bakterie lałem przez tydzień po wystartowaniu akwarium, a potem jeszcze parokrotnie. Na początku zapodałem też 10L wody z innego zbiornika. Utrzymujące się wciąż na wysokim poziomie NO2 tłumaczę faktem, że przesadziłem z ilością uryny... Jutro zrobię podmianę wody (póki co 20 L) i poobserwuję czy NO2 spadnie.
-
W 23 dniu od uruchomienia filtra mam wysokie NO2 (5.0 mg/L) i N03 praktycznie niewykrywalne. Co można w tym przypadku zrobić poza czekaniem ?
-
Czy w 14 dniu od zalania akwarium i uruchomienia filtru, mając wysoki NO2 rzędu 5.0mg/L i NO3 na najniższym poziomie (ledwo co wykrywalne), powinienem zrobić podmianę wody ? Dodam tylko, że zbiornik ma 325L i chyba trochę przesadziłem z ilością wlanej uryny dwa tygodnie temu...