
k2aqua
Użytkownik-
Postów
242 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez k2aqua
-
Ja mam płytki na podłodze i podłożyłem pod stelaż płytę z MDF 18mm na całość, pod nóżki na śrubach kawałki blachy 15x15cm żeby rozłożyć ciężar. Na tą kołyskę podłóż/podklej coś twardego - listewkę czy cienką blachę, na to płyty i powinno być dobrze.
-
Ja robię wg. #1 i nie ma problemu. Przecież jak prąd wyłączą albo jak zatrzymuję pompę na karmienie to i tak mi spływa to co musi. Zaworu nie ruszam bo za dużo zabawy z ustawianiem. Teoretycznie można mieć drugi poniżej, do odcinania, ale czy warto?
-
Mam taki sam i ryby bez problemu w nim ryją i plują, a przynajmniej nie fruwa od razu jak włączę cyrkulator. Moim zdaniem jest doskonały.
-
Sterownik oświetlenia LED - szukam testerów
k2aqua odpowiedział(a) na RomanoLindano temat w Osprzęt do akwarium
Właśnie dostałem sterownik - wygląda naprawdę profesjonalnie, tylko ta naklejka szpeci no i może trochę za duże pudełko ale to bez znaczenia. Na razie nie mam jak testować bo czekam na części do lampy ale jak tylko dotrą to zamelduję jak się sprawuje. Cronosik mi pokazywał konfiguracje i muszę powiedzieć że genialnie prosta i wygodna. Podejrzewam, że następna dostawa z Chin będzie już taką miała. -
Sterownik oświetlenia LED - szukam testerów
k2aqua odpowiedział(a) na RomanoLindano temat w Osprzęt do akwarium
A do mnie jeszcze nie dotała, buuuuuuuuu...... Powiedz, czy mogę sobie pod to podpiąć firmowego LEDA - nie ma sterownika tylko "pstyk" na dzień/noc. -
Sterownik oświetlenia LED - szukam testerów
k2aqua odpowiedział(a) na RomanoLindano temat w Osprzęt do akwarium
Też jestem zainteresowany na 100% - podaj namiary gdzie wysłać kasę. -- dołączony post: A mnie się marzy żebym ten sterownik mógł podpiąć do sieci albo połączyć się po WIFI i konfigurować wszystko z przeglądarki. -
No ja wczoraj w nocy dodałem klasycznego hamburgera do zbiornika 375l. Na razie chodzi równolegle z kubełkiem i zobaczymy co będzie jak dojrzeje. Zrobiony jak najprymitywniej, zero bajerów. Tak na marginesie - jak tylko zaczniesz się bawić w bajery i wyciągane panele to pomalutku hamburger idzie na bok, a zaczyna się z tego robić kubełek wsadzony do akwarium. Mam zamwiony 500l i 200l - obydwa zamierzam postawi tylko na hamburgerze - klasyka, minimum techniki. 500l będzie na Malawi, 200 dla córki na towarzyskie z roślinkami. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jak coś fajnego to oczywiście opiszę na forum. Teoretycznie powinien być praktycznie bezobsługowy przez conajmniej rok czy dwa. Znany jest przypadek gdzie działał sobie 11 lat bez żadnych wymian i prania gabki - tylko podmiany wody.
-
Nie będzie 360 tylko 320 a już wynegocjowałem miejsce na 400. Okazało się, że za 400 trzeba dać dwa razy tyle co za 320 więc decyzja była niestety bolesna, ale łatwa. A miejsca to w Malawi wszystkim żal, czytając forum pewnie tym przesiąkłem. Ale poczytałem sporo i szczerze mówiąc te kaseciaki z forum to z Hamburgerem mają niewiele wspólnego. Chociaż jak życie pokazuje działą ładnie. Na razie postanowiłem postawić sobie 160x60x60 na klasycznym Hamburgerze i zobaczę jak to się spisuje. Niemcy chwalą, a u nich to jest dosyć popularne, nawet na Malawi. Miałeś na myśli klasyka czy "by Decorativo & Company" ?
-
Wiem, wiem - przeczytałem ten wątek, jak również wszystko na ten temat po niemiecku i po angielsku.
-
Ten HMF zamiast narurowca ? Tylko, że szkoda miejsca w akwarium a na boku i tak bedzie komin do sumpa. Do komina oczywiście dam gąbke 10 ppi jako prefiltr na spływ. -- dołączony post: Tak czytam o tym HMF i w zasadzie to powinien załatwić i biologię i mechanikę, czyli bez sumpa i bez narurowca. Testował to ktoś w Malawi? Po drodze zakładam jeszcze mniejszy zbiornik 160x60x60 więc w zasadzie mógłby w nim przetestować.
-
Byłoby super - myślę, że nie tylko mnie się przyda.
-
Stała podmiana, nieprecyzyjnie się wyraziłem. To pewnie przez klimat na czacie bo wczoraj ciągle dolewali -- dołączony post: Wątek oczywiście czytałem ale o filtracji a szczególnie stałej podmianie nic nie ma, poza sugestią Makoka żeby to był panel filtracyjny.
-
Nie ma sprawy, mnie też chwilę zajęło zanim wymyśliłem, że co prawda powoli, ale jednak spłynie taką rurką od kaloryfera/podłogówki.
-
Tak, tylko nie mogę logicznie wykombinować na jakiej wysokości ma być odpływ. Bo wahania poziomu w sumpie są jednak spore między pracą a wyłączoną pompą. Jak dam zaraz nad pompą to przy wyłączeniu do karmienia spłynie mi do kanału cały komin + spiętrzenie. Po ponownym włączeniu pompy natychmiast braknie wody w komorze pompy. Jak dam odpływ na poziomie maksymalnym przy zastopowanej pompie to w czasie pracy pompy dolewka mi doleje do maksa a zrzut z komina gdzie?
-
Ależ oczywiście, że ze stałą podmianą i tego właśnie dotyczy pytanie.
-
Projekt roślinnego miksu Malawi
k2aqua odpowiedział(a) na Olobolo temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Przeczytałem cały wątek "od dechy do dechy" i nie powiem, ciekawy. Trochę kibicuję, bo sam w swoim próbowałem stworzyć coś w rodzaji przejścia od strefy przybrzeżnej do piaszczysto - kamienistej głębi. Ale jak widać poniżej nie bardzo to wyszło bo rośliny się niezbyt dobrze czują. W Twoim zbiorniku zdecydowanie brakuje mi kamieni jako uzupełnienia roślin. Ale ciekaw jestem co będzie z roślinami po kilku miesiącach i wpuszczeniu obsady. -
Potrzebuję jeszcze pomocy jakiegoś fachowca od sumpów - zamotałem się trochę z tym odpływem przy automatycznej dolewce i nie wiem jak wysoko zrobić przelew awaryjny. Jak dam za nisko to mi po włączeniu pompy woda w komorze pompy zejdzie na minimum albo i poniżej.
-
Klejona na silikon?
-
W obecnym zbiorniku mam położoną "fabrycznie" przez Przemka chyba jakąś specjalną folię i sprawuje się bez zarzutu więc pewnie zamówie to samo. Tła mi się nie chce robić po doświadczeniach z tłem do mniejszego zbiornika 120x60x60. Napracowałem się i wyrzuciłem - to chyba nie moje miejsce w życiu
-
Mogę puścić luzem i chować za kamieniami - ale to nie działa skutecznie na całej wysokości - to będzie jednak rura 32mm. Tak sobię kombinuję czy nie wkleić szkła w lewym tylnym narożniku - czarna folia, tak jak na całyej tylnej szybie. Nie musi to być zamknięty suchy komin tylko po prostu "zasłonka" na rurę ssącą. Przy okazji można zrobić otwór blisko dna i wykorzystać do zamocowania rury. Dwa kosze wlotowe skierowane jeden na ścianę boczną, a drugi na tylną, jakieś 15 cm nad poziomem piasku. Czyli komin/ścianka mógłby się kończyć 10 cm nad piaskiem tworząc jaskinię. W górnej części "niby-komina" drugi otwór do zamocowania wylotu z narurowca - żeby wszystko było stabilnie zamocowane.
-
Teraz jeszcze trzeba jakoś schować te ryry od narurowca i w zasadzie zostaje tylko extra komin wewnątrz, w narożniku koło komina zewnętrznego. Pytanie czy suchy czy mokry?
-
No właśnie, masz duży odpływ więc generalnie co spłynie nadmiarowo ze zbiornika przy zaniku prądu to i tak nie spłynie szybciej niż może odpłynąć bo na spływie do sumpa masz pewnie 32mm a kanaliza na 50mm. U mnie bedzie stosunek mniej więcej 3: 1 (spływ z akwarium : odpływ). Dlatego muszę coś pokombinować, żeby nadwyżkę spływu nad zdolnością odpływo gdzieś na chwilę przechować. Na dodatek rurka, którą mam zamiar wykorzystać wychodzi z podłogi, idzie w wylewce aż do kotłowni i tam wychodzi nieco w górę do skrzynki rozdzielaczowej. A sump też będzie tuż nad podłogą, więc niewiele tego spadku będzie. Mógłbym dodać pompkę na odpływie ale jak padnie prąd to pompka nic nie da - trzeba zostawić grawitacyjnie. Powoli, ale spłynie. Dodatkowo ja raczej użyję w sumpie pompy Jebao DC bo ma fajny kontroler, a to znowu wymusza stosunkowo wysoki poziom minimalny wody w sumpie.
-
W sumie to występują, chociaż w zasadzie są przewidziane. Sump ma zawsze zapas na wodę spływającą z komina i rur po wyłączeniu pompy. Dolewka zapełni ten zapas i po wyłączeniu pompy okaże się, że jest spora ilość nadmiarowej wody, która musi się gdzieś pomieścić - czyli w tej extra komorze przelewowej. No chyba, że coś namieszałem i źle to widzę.
-
Dokadnie o takim zaworku myślałem, ale elektrozawór można w sumie dodać jako extra zabezpieczenie. Tylko u mnie odpływem awaryjnym będzie cienka rurka taka jak do podłogówki więc wydajność odpływu żadna.. W zasadzie woda powinna polecieć grawitacyjnie ale pewnie będę musiał na wszelki wypadek przeznaczyć osobną komorę w sumpie na komorę przelewową i dać odpływ na samym dole. W ten sposób przy nagłym wzroście poziomu wody w sumpie będę zabezpieczony.
-
To się dopiero okaże, ale jestem dobrej myśli (a pozatym uparty). Teraz sobie to wszystko muszę narysować ale ogólna koncepcja już jest. Jeszcze mam lekki zamęt z automatyczną podmianą. Dolewka jest w miarę oczywista - redukcja ciśnienia, elektrozawór żeby obcinał jak nie ma prądu i kropelki do sumpa. Ale co z odpływem? Gdzie odbierać nadmiar i gdzie go wyłapywać?