Skocz do zawartości

lukastorun

Użytkownik
  • Postów

    106
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

23

O lukastorun

  • Urodziny 09.02.1983

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Toruń
  • Zawód
    astronom
  • Moje akwarium
    500L Malawi
  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. ekstra pomysł !
  2. Ale jak mam słabą filtrację? Woda kryształ, parametry idealne, na piasku zero brudów, a jak się pojawią to z czasem trafią na filtr bo woda się rusza. Jak przysłonię palcem wylot z filtra to sika jak z węża ogrodowego, obstawiam że filtracja jest ok. W środku nie mam tak na serio mechanika, bo ta tetra 900 robi za napowietrzać, bo cicho pracuje nie jak napowietrzacz zewnętrzny, cholerstwo mi hałasowało. A dałem małą gąbkę bo łatwo się ją czyści i zawsze wspomaga filtrację. Dużą gąbkę na wlocie od kubełka zewnętrznego czyszczę co miesiąc przy podmianie i jest brudna ale nie widać tego brudu na niej, więc dla mnie ok. Proszę pamiętać że mam małą obsadę, więc wolno się brudzi woda. Co do tego tła, to ktoś może podesłać linka do tego spienionego PCV wklejanego od środka?
  3. Dzięki za sugestie, teraz niestety nie odsunę akwa bo za ciężkie, nawet jak wyleję połowę wody więc nie mam jak tła wkleić. Wody nie dolewam, bo niestety ta pokrywa jest tak mało wysoka, że dolanie wody powoduje zasłanianie tafli wody wzmocnieniami akwarium i skimmer nie działa poprawnie Ale mi tak wyglądająca tafla wody nie przeszkadza. Przynajmniej działa ok. Zasłonięcie mechanizmów by było spoko ALE to mi zniszczy cyrkulację Podsumowując: postaram się kiedyś wylać większość wody i odsunąć akwa i nakleić jakieś fajne tło, zasłoni to kable. Ale sprzęt musi być odsłonięty by było czysto. Nie mam takich kamieni co go zasłonią.
  4. Nowy dom, nowe akwa. Żona początkowa pozwoliła mi na 720 litrów, ale w trakcie budowy, gdy stwierdziłem, że przenoszę akwarium do salonu (początkowo miało stać w korytarzu), dostałem pozwolenie jedynie na 500 litrów. Jednak wcześniej w mieszkaniu posiadałem przez lata 240 litrów, więc nadal perspektywa się mi podobała. Niestety w mieszkaniu po urodzeniu drugiego dziecka akwarium musiałem oddać w dobre ręce. Na szczęście miły człowiek przyjął je w komplecie, więc miałem miłe uczucie, że się nic nie marnuje. Byłem nawet u niego na kawie jakiś czas później, kopiuj wklej ode mnie haha. Rybki zdrowe, rozmnażają się, super. Wracając do mnie, pasją do akwarystyki zaraziła mnie mama gdy byłem na początku podstawówki 30 lat temu, oraz kolega z klasy Mikołaj jak również jeden z moich najlepszych przyjaciół Mateusz, choć już w szkole średniej. Baniaków miałem w życiu kilka, za każdym razem większy Startowałem z gupikami i mieczykami, potem były brzanki sumatrzańskie a obecnie pyszczaki. Przedstawiam moje akwarium. Start październik 2021. Obsada pojawiła się w grudniu 2021. 20 młodych pyszczaków saulosi. Okazuje się, ze będzie z 5 samców, więc w sumie spoko. Szafkę zbudowałem samodzielnie, reszta kupna. Filtr zewnętrzny Tetra EX 1200 z większą gąbką na wejściu, na wyjściu załamujący taflę wody zwykły wylot. W środku filtra grys koralowy, wszystkie 4 wkłady. Dwa cyrkulatory Sunsun jvp-110, 24h/dobę Grzałka przepływowa sunsun 300W , ustawione 27C Skimmer eheim 350 (odpalany na kilka godzin rano) Piasek kwarcowy 30kg + skały dragone stone 40kg + trochę woodopornego styropianu. Filtr wewnętrzny tetra jet 900 służący jako dodatkowa filtracja ale głównie jako napowietrzacz. Fluval UVC In-Line Clarifier, włączana na 8h od rana. Pokrywa kupna z 4 świetlówkami, z przodu białe z tyłu niebieskie. Oj nie pamiętam z głowy dokładnych kolorów w kelwinach ani mocy. Ale półtora roku i działają bez zarzutu. Obecnie parametry wody (17 stycznia), 2 tygodnie po ostatniej podmianie 30% wody: temperatura 27C ph: 7,8-8,0 GH: 18 kH: 9 NH4: <0,05 niewykrywalne N02: <0,01 niewykrywalne NO3: <0,5 niewykrywalne Z racji małej obsady (poza 20 rybkami mam około 20 ślimaków helmetów), N03 nawet po miesiącu jest niewykrywalne, czasami sprawdzam testy i działają poprawnie, lecz woda wolno się brudzi. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie !!! Łukasz
  5. Uaktualnienie, deszczownica zdjęta. Poprawę zauważyłem już po 12h, a po 24h woda jest praktycznie krystaliczna Dziękuję serdecznie za pomoc !!!
  6. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! W nowym filtrze są nowe wkłady, ale parametry wody są doskonałe i stabilne. Ph też spoko bo 8, temperatura 26C. Zdemontuję dzisiaj deszczownicę, mam jeszcze jeden filtr mały mechanik pełniący funkcję napowietrzacza i czego nie ma na zdjęciu od wczoraj odpieniacz eheima, zawsze coś. Zobaczymy za kilka dni. Jedzenie po karmieniu nigdzie nie zalega, nie widać też nigdzie odchodów ryb, cyrkulacja jest na razie doskonała. Dałem też sporą gąbkę na wlocie, nie wiem może zmniejszyć bo to osłabia przepływ? Ale tak, deszczownica idzie w odstawkę, przy napowietrzaczu i odpieniaczu już zbędna
  7. Hej! Koleżanki i koledzy, mam pewien problem. Miałem krystalicznie czystą wodę, ale po koniecznym wymianie filtra zewnętrznego (jedynym filtrze który posiadałem) oraz wymianie 1/4 wody postanowiłem dodać bakterii nitryfikacyjnych bodajże sera, małe opakowanie przeznaczone na 100 litrów. Woda zmętniała, co normalne, ale pomimo upływu 2 tygodni nie odzyskała w pełni swojej przezroczystości. Nadal jest lekko mętna. Nowy filtr teta ex 1200 plus, baniak 500 litrów, obsada malutka, 20 młodych pyszczaków 3cm saulosi. Testery wody nie wykazują amoniaku ani NO2, NO3 też prawie niewykrywalne. W zewnętrzniaku: gąbka, biobale, ceramika, grys koralowy. Poza tym w akwarium mały napowietrzacz, 2 cyrkulatory, deszczownica, w szafce filtr UV chodzi 24h na dobę by wyklarować wodę, ale słabo mu idzie jak widać. Patrząc na wprost to widać, że jest przejrzyście, ale z boku już nie, a przecież wcześniej było. Co może być powodem? Słaba filtracja?
  8. yaro ma 100% racji, mam napowietrzacz czyli przysłowiowy brzęczyk w szafce pod akwarium aby było ciszej, jest ustawiony około 90cm pod taflą wody. Ustawiony jest na automatyczne włączenie o 8.30 a wyłącza się o 22.30. NIE MA OPCJI aby woda się magicznie sama zassała, bo od tafli wody do krawędzi szkła jest 5-6cm. Jedyny minus to delikatny spadek wydajności, który musi być, ale ja go nie zauważam
  9. Lechu nie zrozumiałeś. Ja robię podmiany co tydzień, góra dwa. ALE raz jak czekałem z wymianą aż się zabrudzą szyby i piasek po zmianie oświetlenia zrobiłem podmianę po 4 tygodniach z hakiem i wtedy dopiero NO3 było 100mg/l. Gdy robię podmiany co tydzień/dwa NO3 nie przekracza 50 mg/l.
  10. brak związku z tematem, ale dzięki za uwagę, postaram się nie skorzystać, póki ryby są zdrowe, rozmnażają się a mi podoba się akwarium
  11. OK, uporałem się z oświetleniem. Okazało się, że padł statecznik od świetlówek, więc postanowiłem wymontować świetlówki i zrobić jak się da, dużo miejsca pod pokrywą (rys. 1). Następnie postanowiłem umieścić trzy listwy ledowe wodoodporne zakupione w castoramie, dwie białe (zimny biały) i jedną niebieską z tyłu. Wyszło genialnie! Zalety są tak rewelacyjne, że czekałem na miesiące na potwierdzenie, aby nie rzucać słów na wiatr! Zalety: - świetlówki zużywały 2x30W, a teraz trzy listwy 3x4,6W - porost glonów na piasku i szybach przy świetlówkach musiałem ogarniać akwarium co tydzień, teraz po tygodniu ZERO zabrudzeń i mogę czyścić spokojnie co 3-4 tygodnie! Wybarwieni ryb bez zmian, rozmnażanie bez zmian. NO3 po miesiącu około 100mg/l więc można by trochę wody wymienić w połowie czasu między czyszczeniem szyb i wierzchniej warstwy piasku. Koszt listw, uchwytów do nich, kleju: 55zł
  12. Zobaczę jak pójdzie mi z listwami, kupię na próbę dwie, zawsze mogę zwrócić. Widziałem ich światło, czytałem opis techniczny, barwa i intensywność światła mi odpowiada. Montowałem już podobne listwy w kilku miejscach w domu (kuchnia, łazienka, sypialnia) i było OK, więc może i w akwarium dadzą radę. Dzięki za pomoc!
  13. Listwy led od modułów led różnią się tylko rozmiarami?
  14. Jako, że świetlówki ze statecznikiem mi się nie przydadzą, nowej pokrywy postanowiłem nie kupować, tylko zainstalować oświetlenie LED Przeczytałem wiele postów na naszym forum i postanowiłem kupić 4 listwy: dwie białe i dwie niebieskie, mają w castoramie takie fajne wodoodporne z wbudowany zasilaczem w kablu, rewelka i do tego tanie Pytanie: czy z tyłu dać 2 niebieskie z na froncie 2 białe, czy może na przemian???
  15. Co się okazało: - odkręcić po ponad roku świetlówki to nie lada wyczyn, siedziały tak ciężko, że nawet francuzem ledwo dałem radę, a do najsłabszych nie należę - po zamienieniu świetlówek żadna się nie paliła - po ponownym zamienieniu, ta dobra mrugała non-stop - po ponownym dwukrotnym zamienieniu, żadna nie działa Wnioski, każda zamiana upośledzała układ, teraz nic nie działa Postanowienie: jutro jadę do sklepu, zabieram świetlówki i poproszę o sprawdzenie, czy działają. Jeśli są OK, to kupię nową pokrywę, bo stara nie dość, że wyszczerbiona od frontu to jeszcze wymontowanie statecznika wg mnie byłoby karkołomne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.