Skocz do zawartości

PiotrNH

Użytkownik
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

10

O PiotrNH

  • Urodziny 04.03.1985

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Kraków
  • Moje akwarium
    W budowie 1050l, żółw czerwonolicy oraz pielęgnice CA lub SA
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    PiotrNH

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Jeszcze raz dzięki za pomysły. lukaszzsch - jakiej pasty używasz z pakułami? Skoro tak polecacie nić Loctite to rozglądnę się gdzie najtaniej można ją dostać.
  2. Dzięki za komentarz. Czy taką owatę zwija się po prostu w rulon i wkłada do korpusu? Zgoda Może i tańsze, ale będą wymagała dodatkowej przejściówki z PVC na metalowy zawór. W sumie to racja, lepiej mieć większą elastyczność na przyszłość. W jaki sposób łączycie instalacje PVC z metalową - pakuły, uszczelki, sylikon? Przydałaby mi się podpowiedź kogoś kto ma już doświadczenie w takich podłączeniach.
  3. No dobra. Licząc w takim razie z zapasem i biorąc pod uwagę moją obsadę zakładam, że potrzebuję 3-4 kg piasku. Na podstawie tego co napisaliście zrobiłem poglądowy schemat: Dajcie proszę znać czy coś pominąłem i czy dałoby się zmniejszyć liczbę zaworów nie tracąc na funkcjonalności. P.S. Nie skupiajcie się na powrocie wody do akwa - tego jeszcze nie przemyślałem do końca.
  4. Mały offtopic - muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tego forum. Szybkie i precyzyjne odpowiedzi oraz kopalnia wiedzy... Po analizie tematu dochodzę do wniosku, że filtracja narurowa powinna dać spokojnie radę w moim przyszłym akwarium. Znalazłem opinię osoby, która posiada baniak z pielęgnicami, że na 300l wystarczy około 2kg piasku. Wnioskuję z tego, że: - ja potrzebowałbym 3-4 kg piasku a to oznacza albo a) 3-4 korpusy 10" wypełnione piaskiem, albo 2 x 20''; - mechanika będzie przy mojej obsadzie bardziej obciążona niż w Waszych akwariach, więc myślę, że potrzebuję przed pompą minimum 2 korpusy ze sznurkami lub owatą i jeden za pompą; - zastanawiam się, czy pompa Grundfos Alpha 2 24-60 da radę przy obu wariantach?? Największa moja obecna obawa wiąże się z faktem iż na forum piszecie o konieczności co tygodniowej lub 2 tygodniowej zmiany wkładów w części mechanicznej. Normalnie nie miałbym z tym problemów, ale 2-3 razy w roku wyjeżdżam na 3 tygodnie i nie bardzo mam komu "zlecić" tego zadania. Zastanawiam się jak to ewentualnie obejść. Słusznie myślę, że po 3 tygodniach wkłady mogą się tak zapchać, że przepływ znacząco spadnie i może powstać zagrożenie awarii pompy?
  5. Jeszcze raz dzięki za Wasze wypowiedzi. Coraz bardziej skłaniam się do systemu narurowego. Pompę musiałbym kupić zarówno w wypadku beczek jak i narurowców. Koszt używanej to 350zł. Jeśli chodzi o beczki to wyszłoby 60 zł za dwie. Kupiłbym normalne beczki gospodarcze i wierciłbym w nich otwory. Patent ten jest stosowany przez wielu akwarystów i raczej bezpieczny. Na pewno nie tak jak narurowce, ale obaw nie mam. Sam skonstruowałem już dwa filtry z beczek i po wstępnych problemach z przeciekaniem wszystko działało poprawnie. Jeśli chodzi o wyniki filtracji no to nie byłem zadowolony za bardzo, ale niekoniecznie była to wina samych beczek. Śrubunki, zawory i rury PCV szacuje na maks 100zł. Co do narurowców to po wstępnym rozejrzeniu się po sklepach - 6 korpusów = 120zł, zawory, rurki, itp. (również PCV) to około 150-200zł. Tak więc wychodzi około 160zł Vs 320zł. Dużo więcej wyszłyby mnie wkłady filtracyjne do beczek (prawie 60 litrów) w porównaniu z piaskiem i purigenem do korpusów. Nie liczyłem tego jeszcze. Podsumowująć koszt raczej na plus za beczkami, bezpieczeństwo na plus za narurowcami, pozstaje kwestia co będzie wydajniejsze. Głowa boli od ilości możliwości i opinii -- dołączony post: Studiuję właśnie tematy dotyczące filtracji narurowej na tym forum i nie mogę znaleźć informacji na poniższe pytania: -Mniej więcej ile piasku wchodzi do korpusu 10''? Znalazłem komentarz, że w akwa 300l z pielęgnicami pawiookimi działało z sukcesem około 2kg wkładu. Ja potrzebuję oporządzić akwa 580l z pielęgnicami i żółwiem; - Jaki dokładnie materiał filtracyjny używacie w swoich filtrach FBF? Z postów wynika, że używany jest piasek kwarcowy, koralowy, purigen i/lub matrix. Czym się różnią te złoża? Czy granulacja ma znaczenie? Jeśli powinienem założyć osobny temat, to proszę dajcie znać.
  6. Dzięki za odpowiedzi. Na pewno nie jestem w temacie specjalistą i zgodzę się, że w moim przypadku filtracja mechaniczna jest bardzo ważna, ale zakładam, ze biologiczna jest równie istotna jak w przypadku akwariów Malawi. Co do beczek to stosowałem już takie najtańsze i przerabiane - jak się dobrze pokombinuje i uszczelni, to nie ma obaw, że będą ciekły. Uważam jednak, że filtracja oparta o korpusy narurowe jest mimo wszystko bezpieczniejsza i gdybym miał potwierdzenie, że np. 6 korpusów 10-calowych (2 na mechanikę, 4 na piasek i/lub inne złoża) będzie równie wydajnych co dwie beczki 30-litrowe, to wolałbym dopłacić do interesu i wybrać to pierwsze rozwiązanie. -- dołączony post: P.S. Sump w mojej sytuacji w ogóle nie wchodzi w grę - mieszkam w bloku i nie ufam sobie na tyle by samemu budować tego typu filtr.
  7. Witam Szanownych Forumowiczów, Składam właśnie akwarium o wymiarach 150x60x60cm (ponad 500l), w którym będzie mieszkał dorosły żółw czerwonolicy oraz 3 dorosłe pielęgnice pawiookie. Przerób materii tych zwierzaków jest ogromny. Mam porównanie do akwarium kolegi o porównywalnych rozmiarach, w którym trzyma kilkadziesiąt rybek z jeziora Malawi. U niego do filtracji wystarczy jeden kubełek i parametry wody są super. Ja tylko mogę o czymś takim pomarzyć. Wg standardów i rozwiązań na forum żółwiowym planowałem na początku oprzeć filtrację na 2 beczkach 30 litrowych. Woda dopływałaby do nich poprzez prefiltry wykonane z korpusów narurowych. Za obieg wody odpowiadałaby pompa CO. Standardowe wkłady używane przez "żółwiarzy" to Keramzyt Ogrodniczy, Ceramika, Biobale i gąbki, głównie ze względu na stosunek wydajności do ceny. Po zapoznaniu się z postami na tym forum zacząłem się zastanawiać nad filtracją narurową, w której używany jest piasek. Moje pytanie jest takie - co wg Was spełniłoby w moich warunkach (obsada i litraż) lepszą rolę - FBF + narurowce, czy 2x beczka? Beczki mają o wiele większą powierzchnię filtracyjną i są tańsze niż korpusy narurowe. Z drugiej strony trzeba wydać sporo kasy, żeby napełnić je złożami filtracyjnymi. Z kolei z mojego punktu widzenia główną zaletą "narurowców" jest fakt, że w teorii są dużo bardziej bezpieczne i łatwiejsze do zainstalowania. W beczce trzeba wiercić, robić przyłącza, uszczelniać, organizować odpowietrzxanie, itp. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.