Witam,
Właśnie zostałem szczęśliwym posiadaczem akwarium Juwel Trigon 350 -http://www.juwel.pl/produkt,zestawy-akwariowe-trigon-350,15.html.
W środku siedzą 2 filtry – pierwszy obsadzony w rogu filtr JBL - http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Cristal_Profi_i100__25_23_22___6141 , 2 filtr Fluvel U4 - http://www.zoologiczny.sklep.pl/Fluval_U4_filtr_wewnetrzny_do_akwariow_i_terrariow___8566.
W związku z tym chciałbym pokusić się o założenie hodowli pyszczaków. Zacząłem czyta różne artykuły oraz fora poświęcone pyszczakom, aby moja hodowla czuła się jak najlepiej w moim akwarium. Nie ukrywam, że zależy mi aby ryby czuły się dobrze ale również cieszyły oko – wydaje mi się to sprawą oczywistą . Niestety od ilości wiadomości oraz różnych, czasem sprzecznych opinii zakręciło mi się tylko w głowie i stwierdziłem, że wiem, że nic nie wiem Czytając różne opinie powstało w mojej głowie mnóstwo pytań na które nadal nie znam odpowiedzi.
Zdaję sobie sprawę, że nie ma określonego przepisu na hodowlę rybek – pyśków, ale wierzę, że znajdzie się osoba, która pomoże mi wystartować.
Zadając pytania będę wskazywał również to, co mnie interesuje.
W takim wypadku może zacznę od podkładu – piasku. Z tego, co wiem można stosować piasek kwarcowy i wapienny. Ja osobiście chciałbym zastosować piasek o ziarnistości 0,1 i tu pytanie który piasek jest lepszy czy kwarcowy czy wapienny a dokładnie chodzi mi o to czy rodzaj pisaku (kwarc lub wapien ma wpływ na parametry wody) czy oba są obojętne dla wody i ryb a pozostanie tylko kwestia mojego wybory oraz zasobu portfela. Jak warstwa piasku powinna być maksymalnie ?
Kolejne pytanie dotyczy filtracji – oczywiście większość osób - hodowców ryb zgani mnie za filtry wewnętrzne twierdzą, że nie odrastają do pięt filtrom zewnętrznym – rozumiem, ale to kwestia bezpieczeństwa. Ponieważ nie chciałbym, aby 350 l wody wydostało się poza akwarium Miałem już przykrą sytuację z filtrem zewnętrznym mimo tego, że był zawór zwrotny…. No dobrze ale wracając do tematu – pytam ponieważ jak wiadomo filtr JBL jest tylko mechaniczny i nie posiada ceramiki tylko gąbki za to Fluvel ma ceramikę, gąbkę, watę i wkład węglowy - czy muszę coś zmienić w filtrach ? czy wyjąć wkład węglowy czy może zostać ? Czy JBL może zostać jako mechaniczny czy muszę do 1-2 lub 3 koszyków dodać ceramikę zamiast gąbki ,a jak tak to jaką ??? Czy mogą być kuli czy walce ? tu może zabrzmieć to śmiesznie dla znawców, ale ja nie bardzo wiem, czym się różnią i jakie to ma znaczenia. Czy w Fluver może być ceramika kulkowa tak jak w oryginale czy musze ją zmienić a jeżeli tak to na jaką ?
Kolejne moje pytanie to kwestia zaczęcia z wodą – chodzi o zaszczepienie bakterii jak to zrobić czy wystarczy że dodam preparat do wody i będę ją filtrował 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb czy muszę dodać coś bezpośrednio do filtra ? Prośba o informacje, jakie preparaty mam dodać na start i w jakich ilościach (w moim przypadku) i czy muszę to powtórzyć przed wpuszczeniem ryb i czy 2 tygodnie starczy na filtrację. Dodatkowo czy mam wymienić część wody przed wpuszczeniem ryb i w jakiej ilości ? Również jak już będą ryby to czy wodę ma podmieniać - co tydzień czy co 2 tygodnie i w jakiej ilości.
Dobrze więc filtrację, piasek i wodę na star mamy już za sobą – chyba ? – bo może coś przeoczyłem – będę wdzięczy za dopełnienie, jeżeli coś przeoczyłem.
W akwarium oprócz skał chciałbym zastosować niewielką ilość roślin i z tego co doczytałem mogę zastosować Anubiasa ??? W związku z tym jakie preparaty najlepiej stosować do tych roślin żeby nie szkodziły rybom i parametrom wody ??? Skoro już doszedłem do parametrów wody to nachodzi mi kolejne pytanie jakie preparaty stosować aby woda miała odpowiednie parametry – z tego co czytałem to pyśki lubią twardą i zasadową wodę i jak taką najlepiej uzyskać aby ryby czuły się dobrze (czy stosować preparaty i jakie) ? Jak już ciągnę temat wody to czy przy podmianie mogę stosować wodę kranową ??? I jeszcze jedno jak często odmulać dno ?
Jeżeli mamy już za sobą piasek, rośliny, filtrację, wodę i odmulanie mogę przejść do obsady akwarium. Jak już wcześniej wspomniałem zależy mi na tym, aby ryby czuły się dobrze w moim akwarium ,ale również cieszyły oko. Jeżeli chodzi o dobór obsady to chciałbym uzyskać maksymalnie dużą różnorodność kolorystyczną przy zachowaniu takich kształtów ryb, które mi się bardzo podobają – takie kształt - http://tablica.pl/oferta/aulonocara-fire-fish-pyszczaki-malawi-slask-ID2ZjRD.html,
SUPER RYBY Aulonocara Mbuna Pyszczak Pyszczaki (3745243834) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/37/45/24/38/3745243834@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@37/45/24/38@@AMEPARAM@@3745243834 , http://www.akwarium.pl/index.php/pl/zapowied-kolejnego-numeru.html oraz taki kształt - http://tablica.pl/oferta/zebra-chilumba-maison-reef-pyszczaki-malawi-ID2TUGt.html + pyszczak yellow, który bardzo podoba się mojej dziewczynie Z tego co doczytałem to nie wszystkie gatunki można ze sobą łączyć tz. Pyszczki z jeziora Malwi z Pyszczakami z jezioraTanganiki – wiem, że też są pyszczki z Mumbai oraz Saulosi itd
Co do doboru obsady to zależy mi na propozycjach maksymalnej ilości ryb do mojego akwarium z naciskiem na to żeby po osiągnięciu docelowego/maksymalnego rozmiaru, cześć ryb nie musiała być odłowiona. Chciałbym zacząć hodowlę od małych rybek a nie gotowców w postaci wyrośniętych osobników.
Z góry dziękuję za pomoc – mam nadzieję, że znajdzie się doświadczony hodowca który chętnie pomoże mi zacząć ,odpowiadając obszernie – łopatologicznie na moje pytania a nie dośle mnie do linków z artykułami czy opiniami. Jak również dopełni brak mojej wiedzy – ponieważ mogłem coś przeoczyć lub nie wiedzieć, że warto o to zapytać
Pozdrawiam wszystkich hodowców rybek a zwłaszcza pyszczaków.
Mam nadzieję, że admin nie zbanuje mnie za ten post i ilość tekstu jaki naskrobałem Oczywiście pozdrowienia dla admina