Skocz do zawartości

scandinavia

Użytkownik
  • Postów

    64
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez scandinavia

  1. Mam samca Saulosi F2

    Zaopatrywałem sięw Malawianie ale DIscusa mogę też polecić. Jak człowiek się w miarę zna to sam przebierze. Ryby nie zawsze są tam w super kondycji i nie są może idelalne gatunkowo ale czasami trafiają się piękne okazy. Kwestia szczęścia i dostarczonego miotu.


    Jest tam dwóch z tego co pamiętam gości od pyszczaków także, zawsze można coś się ciekawego dowiedzieć. Ostatnio udało mi się upolować Msobo Magungę F2 także do dzieła! ;)

  2. W kilku postach przewijał się ten temat ale jak dla mnie za mało obszernie.


    Proszę o poradę w sprawie wylotu z biologa. Mam Tetre 1200. Wylot bezpośrednio z rurki wyprowadzającen (bez deszczownicy) poruszający taflę wody (wylot okrągły-standardowa rurka tetry). W drugim eheimie mam ciekawą zwężkę (płaski wylot) która daje znacznie większe ciśnienie na wylocie a o to mi chodzi.


    Gdzie i jakie zwężki moge dostać pod tetre 1200? Oglądałem także trójniki, ale są one b. drogie. Chiński zamiennik wygląda ciekawie ale też nie moge ich już namierzyć.


    Dzięki

  3. Widziałem podobną konstrukcję, też na dwóch ceglanych cokołach ale na płycie 25mm (jedna płyta). Pod nią ikea'owa podkładka antypoślizgowa do szafek kuchannych + płyta przymocowana do cokołów (nie wiem czy klejona, czy nawiercana). Stało to 5 lat i nic się nie uginało po tym czasie. Po puntowym nacisku też nie obserwowałem żadnych efektów.


    Także dwie 18'tki pewnie też spoko. Zostawił bym ten profil w spokoju przy takim litrażu. Ew. zastanów sie nad zamocowaniem płyty do cegły (czy wogóle mocować i jak).

  4. O ile to możliwe, grzałkę umieszczać przy dnie. Inwersja jest ku górze. Woda cieplejsza ma mniejsza gęstość i idzie ku górze, jak dasz grzałke na górze... sam sobie odpowiedz.


    Kamień z plastiku pięknie schodzi pastą polerską. Będziesz miał plastikową końcówkę niczym nowa. ;]

  5. Podpinam się pod temat...

    Kupiłem "w ciemno" 240tkę porysowaną bardzo (niby przez pielęgnice amerykańskie). Akwarium stoi prawie rok. Jedynie estetyka spada i co tydzien przy czyszczeniu szybki dochodzi mocne dociskanie gąbki po rysach, bo wszystko co zielone lubi miejsca porowate. A ryski sa idelane ;/

  6. Posiadam TetaTec 1200 od 2009r i nie słyszałem, żeby "nie cieszyły się sławą".

    Nigdy nie miałem z nim problemu. Wydajność 1200l/h jest dla prawie pustego filtra ale przy załadowaniu ceramiką nie spada znacznie (zmierzyłem, że spada mniej niż w porównywanym przezemnie eheimie).


    A... i jest na prawdę cichy (porównanie do dwóch modeli eheima).

  7. Kiedyś tu na KM forum znalazłem bardzo prosty i ekstremalnie tani sposób.


    Robimy kulkę papierową (z papieru toaletowego) wielkości średnicy węża. Upychamy we wlot. Podłączamy pod wodę (wysokie ciśnienie). Chyba najszybszy sposób na wyczyszczenia rurek.

    Wielkość i długość kulki wg uznania. Nie może być za duża bo ciśnienie nie da rady pchnąć.


    Pod dwóch takich próbach, masz czyste węże.

  8. Jak wrażenia?


    Chcialem kiedyś na wylocie z biologa zrobić sam taki trójnik ze złączek hydraulicznych ale nie osiągnie się tego zwężenia na końcu, w ten sposób, a o to mi chodzi.


    Jeśli nawet przepływ spada przez tą złączkę to ciśnienie przez zwężenie powinno być większe. Zaobserwował ktoś?

  9. Po 24h zaobserwowałem:


    Na akwarium patrzy się z przyjemnością. Dacie wiarę, bombelki zniknęły ;)

    Nie ma wreszcie tego szumu (chociaż byłem przyzwyczajony mając go nad głową 24h) od deszczownicy.


    Przy karmieniu przyzwyczaiłem się do wyłączania filtrów, żeby nie było nurtu. Dziś kontrolnie zrobiłem to na 2h.


    Co zaobserwowałem na MINUS:


    Natlenianie w przypadku deszczownicy musiało być jednak "wydajniejsze" bo po 2h pyszczaki oddychały "głęboko/głębiej" niż zwykle obserwuję. Takich obserwacji nie notowałem do tej pory nawet w przypadku 4h przerwy prądu przy napowietrzaniu deszczownicą z góry.

  10. Witam

    Akwarium: 240L Aquael w panoramie

    filtracja:

    TetraTec 1200

    Eheim Aquaball 130


    Pytanie:


    Do tej pory miałem:

    -filtr zewnętrzny z prefiltrem (pomijająć środek), wlot usytuowany w 1/2 wysokości akwarium, wylot: deszczownica (przedłużona na całe akwarium, nad powierzchnią wody skierowana w dół)


    -filtr wewnętrzny: duża drobno ziarnista gąbka, nurt na szybę tylną (bez możliwości regulowania wysokości strumienia), gąbka ok 3-5cm od dna (na innym filtrze niż ten Eheim)


    Z tego co przeczytałem, mało estetycznie (i faktycznie te bomelki z deszczownicy rozprowadzane przez nurt dawały straszną burze) chciałem "coś" zmienić. Wzorowałem się tym co zobaczyłem na zdjęciach kilku os z klubu.


    Postanowiłem:

    Wlot do zewnętrznego zostawić z prefiltrem ale wylot: bez deszczownicy, woda wylatuje bezpośrednio z kolanka do wody poruszając taflę wody (pytanie: czy przez ruch wody - marszczenie się tafli, woda jest odpowiednio natleniana?


    Wylot z filtra wewnętrznego też jest ustawiony ku górze (zrezygnowałem z aquaclear'a 301 na rzecz eheima bo ten ma regulowaną dysze). Czy w takim przypadku ustawić wewnętrzny na skałki, żeby je przepłukiwał z syfu (a troszkę ich mam, nie powiem) a tylko wewnętrzny zostawić ok 1,2-2cm pod taflą żeby dawał nurt i poruszał taflę.


    dzięki ;]


    ps. za ew. błędy przepraszam, podkreśla mi wszystko na czerwono

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.