Skocz do zawartości

Dawidowski_ok

Użytkownik
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Dawidowski_ok

  1. Witam Dzięki za info. Jako że jak pisałem lubię jak w akwarium jest dosyć ciemno zastanawiam się czy można skompilować zestaw który bym w razie konieczności zdublował lub nawet potroił. Np dam 2 zestawy: 1x driver Przetwornica driver LED 3200mA płynna regulacja (4133220722) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/41/33/22/07/4133220722@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@41/33/22/07@@AMEPARAM@@4133220722 do tego 3x https://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xml2c65u21c/27446/28341 oraz 2x https://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xteroy34d37/33164/18074 A w razie konieczności dokupię następny taki zestaw lub odłączę kilka diod. Czy to wypali ? Jaki zasilacz dobrać do takiego zestawu ? Jakimi kablami połączyć diody ?
  2. Witam Akwa zalane już jakiś czas i ma się dobrze. Przyszedł czas na wymianę oświetlenia na takie "z prawdziwego zdarzenia". Chciałem zrobić lampę led - bo wiadomo że koszty energii będą niewielkie. Bardzo proszę o porady jakie elementy dobrać tak aby lampa spełniała swoje założenia: Lampa ma być dostosowana do akwarium o wymiarach 200x70x70 cm przeznaczona do malawi Lampa powinna być prosta w budowie i obsłudze - nie jestem elektronikiem ale lutować umiem a nawet instalacje elektryczną w niejednym mieszkaniu zrobiłem. Lampa nie musi być piękna ponieważ będzie zabudowana w zamkniętej obudowie Lampa powinna być możliwie tania ale też trwała i niezawodna Lubię jak w akwarium nie jest zbyt jasno Szczególnie proszę o rady użytkowników Sir_Yaro i pietach których wątki: http://forum.klub-malawi.pl/kolejna-lampa-led-p281065.html#post281065 http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-led-4x10w-t22580.html Prześledziłem i na nich chętnie bym bazował. I tu pojawiają się pierwsze pytania: 1) Wyczytałem że diody wymagają chłodzenia powyżej pewnej granicznej wartości prądów im zadanych - mowa tu o chłodzeniu typu radiator czy woda ? 2) Czy w moim przypadku chłodzenie może zakończyć się na profilach alu do których byłby przyklejone/przykręcone diody ? 3) czy jest możliwe wykonanie płynnego załączania/wyłączania takiej lampy? jeśli tak to ile ta przyjemność ? 4) co jeszcze oprócz diod, przetwornicy i kabli jest potrzebne ? jakie najlepsze są kable to takich zastosowań ?
  3. Potrzebuje lampy do mojego nowego akwa 980l. Obudowy nie potrzebuje bo akwa mam zabudowane więc lampa może być brzydka. Czy możesz zaproponować jakie diody powinienem kupić do mojego akwa ? Wymiary to 200x70x70. Lampa powinna być w miarę uniwersalna - teraz mam malawi ale może za jakiś czas zmienię - czy w takim przypadku wystarczy wymienić kilka ledów na jakiś inny kolor ?
  4. Hej, możesz wrzucić foty jak to świeci w akwarium ? Jaki jest koszt takiej lampy +-?
  5. Witam po bardzo długiej przerwie, niestety natłok prac nie pozwolił mi na pisanie w wątku, ale od początku. Zrobiłem: 1) Grzebień z płyty pcv - 20 zł (cała płyta) 2) tło ze styropianu (maskowanie komina)- kilka warstw sklejonych ze sobą - uformowany lutownicą ostre krawędzie zaokrąglałem opalarką Po pomalowaniu ceresitem CR5 i przyklejeniu do komina wygląda tak 3)Wkład filtracyjny do sumpa: w pierwszej komorze mam fizelinę, w drugiej kermazyt (z ciekawostek kupiłem izolacyjny 24zł za 60l - różni się tym od ogrodowego że kulki nie są tej samej wielkości i są bardziej porowate czyli lepiej ) - dla wszystkich komór zrobiłem po dwa koszyki z siatki plastikowej aby mieć łatwą możliwość wyciągnięcia wkładu do czyszczenia 4) podłączyłem pompę do CO oraz zrobiłem całe orurowanie - średnica rur 1" (zdjęcie dodam później) 5) Jako ze sprzedałem poprzednie akwa 450l musiałem z dnia na dzień przerzucić ryby do nowego zbiornika. Początkowo ryby wylądowały w sumpie ale od przedwczoraj są w 1000l Akwa w trakcie zalewania - bagienko. Pomalowałem też obudowę, na razie na biało ale walczę z żoną żeby była błękitna. Akwa po opadnięciu pyłu. Woda - ok 400l ze starego akwa oraz ok 800 świeżej. Akwa w nocy Zostało mi jeszcze zrobić lampę - na razie używam starej świetlówki z kuchni. Muszę też dokupić skał, oraz chcę wrzuć jakieś roślinki (nurzańce) w którejś części. Na koniec uzupełnię obsadę.
  6. Witam po długiej przerwie. Jakiś tydzień temu zjawiło się u mnie akwa (chwalę się tak późno bo byłem pochłonięty pracą nad całością i oto co popełniłem ) Pierwsze co, to oczywiście fota z moim "największym" pomocnikiem Wszystko jest tak jak chciałem - stelaż, akwa i sump (wprawdzie mieliśmy trochę komplikacji ale ostatecznie wszystko jest ok). Aby móc wstawić akwarium pod moją obudowę musiałem ją nieco "uszczuplić" - akwa wjechało przez przygotowany otwór. Akwa zostało wsunięte nie do końca tak abym mógł wykonać orurowanie w kominie W kolejnym dniu wykonałem klejenie przelotów - między stelaż a akwarium wstawiłem płytę 22 mm + styropian 10 mm W kominie znalazły się odpływ, rewizja i dopływ. Całość instalacji zdecydowałem się z zrobić w średnicy 1 cal. Na powrocie dałem zawór do regulacji poziomu w kominie. Poniżej foto zestawu wsuniętego na miejsce przeznaczenia. Dodatkowo widoczny jest sump do którego wkleiłem 2 przeloty - jeden na pompę drugi dla przelewu do ścieków. . Aha zrobiłem sobie oczywiście też klapę -jak na razie jest nie obrobiona i mam zbyt słabe siłowniki 2x80N ale jak wymienię na 2x 150N to mam nadzieję że będzie się trzymać sama w pozycji otwartej. Kolejnymi krokami będą: instalacja obiegu sump - akwa odpływ ściekowy dopływ wody z instalcji - jeden zawór czerpalny i jeden kropelkowy do ciągłej podmiany obudowa stelaża płytami KG (z dwóch stron) i jakiś sposób na dostęp pod akwa (jeszcze nie wiem jak to rozwiązać aby było ładnie) Tło maskujące komin + grzebień potem będzie oświetlenie - tu wielki znak zapytania ? aranżacja i start zbiornika Nie spodziewałem się że ta lista jest taka długa ....
  7. Myślałem żeby kapać bezpośrednio do wlotu pompy. Akwa będzie u mnie lada dzień
  8. Widząc aktywność kolegów w moim wątku zaczynam blogować Rozplanowałem hydraulikę tak jak na schemacie Wywierciłem 3 otwory fi 40 do garażu. Do akwa będę miał pociągniętą ciepłą i zimną wodę (w jednym otworze). Następnie odpływ do kanalizacji ( w jednym otworze) - z sumpa oraz do węża ogrodowego - przy pracach porządkowych. Odpływ z sumpa pędzie pełnił role zabezpieczenia na wszelki wypadek oraz stały odpływ tego co da zawór kropelkowy pomniejszone o to co odparuje. Trzeci otwór jest przygotowany pod ogrzewanie z cyrkulacji - jak się zdecyduję Jeśli chodzi o obieg akwa - sump to powiedziałbym że jest klasyczny ale mam kilka pytań: Czy w okolicy punktu 1 nie można połączyć odpływu z rewizją - jedna rura zamiast dwóch ? Czy jest sens montować śrubunki pod kominem - jak często ich używacie ? Na odpływie ma być zawór do regulacji rewizji aby uzyskać ciszę w kominie - proszę o potwierdzenie
  9. Akwarium zamówione. Akwa 200x70x70 Sump W sumpie będę miał dwa otwory - jeden na pompę, drugi na odpływ nadmiaru z ciągłej podmiany i nadmiaru w przypadku awarii. Mam nadzieje że pod koniec lutego będzie zalane
  10. A zaobserwowałeś jak często włącza ci się na dzień ?
  11. no super !!! Chyba pomyślę o czymś podobnym - musiałbym zamontować jeden elektrozawór który się otwiera i jeden który się zamyka jak dostają napięcie - wtedy miałbym załączoną pompę cyrkulacyjną cały czas
  12. No tak ale jeśli mam 3 cm różnicy pomiędzy krawędzią akwa a komina to grzebień mogę dać max 3 cm wysokości. Potem jakakolwiek regulacja to zmiana gęstosci grzebienia - powiedzmy z przerw 3mm robię grzebień z 4mm przerwach.
  13. No właśnie te odległości u mnie są duże i muszę mieć załączoną cyrkulacje w godzinach o których pisałem żeby nie za dużo wody. Zostało mi ok 10 mb rury więc będzie z czego zrobić. Tylko muszę przekalkulować czy to się opłaca. Jaki masz tam rozstaw tych rur ? U mnie musiałbym to ogrzewanie upchnąć w sumpie bo akwa będzie z 3 stron widoczne i nie miałbym jak zakryć tych rur. Aha jeszcze jedno - zawsze można ten obieg zamknąć i w zimę grzać a w lato chłodzić ) Witam Mam już praktycznie wszystko dobrane co do wymiarów i rozwiązań i będę się skłaniał ku zamawianiu akwa ale mam jeszcze pytania dla użytkujących już sumpy jakiś czas: Jaki wymiar rur będzie bardziej uniwersalny 1' czy 3/4' ? - w sumie różnica w cenie nie wielka a nie chcę później żałować. Jaki wymiar komina będzie bardziej wygodny - prostokąt czy kwadrat ? PS z tego co zrozumiałem po przejrzeniu forum długość grzebienia będzie nam stanowiła o spiętrzeniu wody w akwa (wynika to z przepływu) a regulować to bedę mógł jeszcze gęstością grzebienia - im rzadszy tym mniejsze spiętrzenie?
  14. A no właśnie ja mam jedną pompę do cyrkulacji która jest wyposażona w zegar i ustawiona jest np 5-8 a potem 14-23 i wtedy cyrkulacja działa natomiast reszta czasu kocioł stoi. W takim przypadku musiałbym dać drugą pompę regulowaną temperaturą - albo zmienić pompę na zwykłą i zastosować regulator który włączałby cyrkulacje w wyznaczonym czasie i wtedy kiedy regulator zadziała. Muszę to policzyć ekonomicznie kiedy się zwraca. PS ile masz rur do ogrzewania akwa, jaka średnica - jak jest powierzchnia wymiany ciepła.
  15. A to coś nowego szperałem właśnie za czyś takim a tu proszę . Dzięki
  16. Jak rozumiem będziesz miał 2 pompy do cyrkulacji - jedna zapewnia ciepłą wodę w domu a druga w akwa ? Czy może będzie tak że będziesz miał załączoną cyrkulację wtedy kiedy ryby będą miały zimno ? A jak rozwiązałeś/rozwiążesz samo przejście przez szkło ? Śrubunek, uszczelka, sylikon ?
  17. Bardzo dziękuje za odpowiedź. Właśnie myślałem jak to zrobić - bo gwint może być za krótki. Dzisiaj lecę do hurtowni z suwmiarką i wszystkiego się dowiem. Potrzebuje 4 przeloty do akwa i jakoś nie uśmiecha mi się wydać po 80 zł/sztukę ... PS. dawien dawno zrobiłem tak do filtra z beczki, tylko zamiast silikonu dobrałem 2 uszczelki - działało 7 lat ... i nadal działa w ogródku mojej mamy zbiera deszczówkę - tam ścianka była 2 milimetry.
  18. Hej Przejrzałem twoje filmy i post o akwa, ale widzę tylko podłączenie ciepłej wody do (automatycznej) dolewki a tu chodziło o ogrzewanie wody w obiegu akwa jak np grzałką. PS jak rozwiązałeś przelot akwa bo na 48 sek tego filmu wygląda to tak jakbyś miał przez dno puszczoną zwykłą rurkę kanalizacyjną (białą średnica 28 mm jak dobrze pamiętam) ?
  19. Może ktoś się wypowiedzieć na temat sump'a ? Jest OK ? Bo już czas zamówić akwa, stelaż i sump
  20. @Starykot pisze: Z czego jest ten śrubunek ? Jest to przejściówka KW / GZ + Uszczelka (silikon) + przejście GW / KW ? tak jak na zdjęciu poniżej ? Jeśli tak to czy sprawdza się to ? masz z tym jakieś problemy ? Jaką masz grubość dla akwarium ?
  21. Jakiej firmy są te rury których użyłeś ? Jakiego kleju do nich używałeś ?
  22. Już dawno o tym myślałem - mam nawet zrobione dodatkowe wyjście na kolektorze ale jest problem bo mam w całym domu ogrzewanie podłogowe - temp 40oC - i aby uzyskać moc ok 400W musiałbym zmieścić w sumpie ok 20 mb rury - a to nie możliwe - poza tym kocioł gazowy musiałby chodzić cały rok Zrobiłem projekt sumpa: Sump o wymiarach 90x60x45 Komory odpowiednio od prawej: Gąbki, wata, (filtr mech) - 14 cm (30l) Kermazyt, ceramika (biolog) 22 cm (53l) Przedszkole - 10 cm piachu + rośliny - 20 cm (48l) Komora pompy, grzałki (kiedyś może odpieniacza - rafa będzie jak wygram w totka ) 30 cm (70l) - w ścianie będzie otwór i pompa zewnętrzna do CO Projekt akwa: wymiary 200x70x70 trzy szyby optiwhite - dwie duże i jedna mała. Komin ustawiony centralnie na boku od strony ściany. Stelaż stalowy Mam kilka pytań: - Czy szkło macie postawione bezpośrednio na stelażu czy macie między np płytę mdf lub blat ? - Jaki system rur polecacie - w tych z marketów budowlanych jest wszystko prócz śrubunków - Czy śrubunki z innych systemów można kleić z białymi rurami do wody ? - Jakieś podpowiedzi co do sumpa ? (do obliczeń przyjąłem spiętrzenie w akwa 4 cm)
  23. Dzięki za odpowiedzi. Zatem doprowadzę i ciepłą i zimną Chyba jednak zostanę przy 70cm, chociaż nie będę miał korony to dochodzi mi profil C60 zatem wyjdzie 76 cm, natomiast odejdzie styropian i piasek jakieś 6 cm (lubię dużo piachu). Z zewnątrz akwarium będzie przykrywały płyty karton gips od góry (żeby nie było widać tafli i wzmocnień) i od dołu (żeby nie było widać glonów w piasku) po 4 cm. Pytanie: Z jakich profili macie wykonane stelaże pod akwarium tej wielkości ? Muszę wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi powinienem wiercić aby zostało mi jak najwięcej miejsca na sump itp ...
  24. Witam Jako że jest to mój drugi post na tym forum zacznę od przywitania się i kilku słowach o mnie. A zatem witam wszystkich Z akwarystyką związany jestem od 13 roku życia w akwariach miałem m.in SA, krewetki - 6 zbiorników, Muszlowce, Palety, Rafę ... a potem rozstałem się z akwa na jakiś czas bo były studia, ślub, praca i budowa ... ... i na tym etapie wiedzieliśmy (z Żoną ) że będziemy mieli ładne duże akwarium (żona nie wiedziała ze będzie aż takie duże )... jak się okazało jego najlepsze ułożenie wypadło jako ściana pomiędzy kuchnią a salonem. Co ciekawe to wysokość akwarium dobrałem tak że w kuchni będę miał widok na akwarium z pozycji siedzącej przy stole a w salonie - jako że jest obniżony - wygodniejsza będzie pozycja stojąca. W trakcie budowy zrobiłem już gniazda z zabezpieczeniem różnicowym, przygotowałem odpływ wody w garażu tuż pod akwarium (rury z wody użytkowej też biegną w tym miejscu), zrobiłem także obudowę z łazienkowych płyt karton-gips (zielonym do wnętrza). I tu pojawia się kilka pytań (zaznaczam że przeszukałem to forum wzdłuż i szerz - odpowiedzi albo nie znalazłem albo były dla mnie nie wystarczające): 1) Po świętach będę przygotowywał otwory pod wodę i odpływ do garażu ... i tu pytanie - jaką wodę - ciepłą czy zimną - używacie do podmiany w instalacjach z sump'em - muszę wiedzieć czy ciągnąć dwie rury (ciepła i zimna - czyli jakiś rodzaj mieszania wody) czy tylko jedną (zimną) 2) Jak często sięgacie do komina - odkręcanie śrubunków, czyszczenie rur - u mnie komin będzie po stronie ściany (jedynej - będzie on usytuowany centralnie na krótkiej szybie) i mogę mieć do niego utrudniony dostęp - martwię się że może mi to utrudnić dostęp do komina. 3)Wymiary mojego akwarium to 200x70 cm - te już są stałe i nie podlegają dyskusji (przygotowana obudowa łącząca się z kuchnią) natomiast pytanie dotyczy wysokości - planowałem 70 cm (tak aby akwarium było jak najbardziej uniwersalne - teraz będzie malawi ale kiedyś może coś innego) - i tu pytanie - czy nie będzie to utrudniało prac związanych z czynnościami pielęgnacyjnymi w akwarium - słowem czy wystarczy długość ręki do przeciwległej krawędzi dna (czy trzeba będzie trochę zanurkować ) Przez okres świąteczno-noworoczny zamierzam przygotować kompletny projekt akwarium, zatem będę miał jeszcze dziesiątki pytań - dzięki za wyrozumiałość i życzę wesołych świąt.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.