Skocz do zawartości

Dawidowski_ok

Użytkownik
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

16

O Dawidowski_ok

  • Urodziny 09.04.1985

Informacje o profilu

  • Moje akwarium
    Narazie brak
  1. Witam Dzięki za info. Jako że jak pisałem lubię jak w akwarium jest dosyć ciemno zastanawiam się czy można skompilować zestaw który bym w razie konieczności zdublował lub nawet potroił. Np dam 2 zestawy: 1x driver Przetwornica driver LED 3200mA płynna regulacja (4133220722) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/41/33/22/07/4133220722@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@41/33/22/07@@AMEPARAM@@4133220722 do tego 3x https://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xml2c65u21c/27446/28341 oraz 2x https://www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xteroy34d37/33164/18074 A w razie konieczności dokupię następny taki zestaw lub odłączę kilka diod. Czy to wypali ? Jaki zasilacz dobrać do takiego zestawu ? Jakimi kablami połączyć diody ?
  2. Witam Akwa zalane już jakiś czas i ma się dobrze. Przyszedł czas na wymianę oświetlenia na takie "z prawdziwego zdarzenia". Chciałem zrobić lampę led - bo wiadomo że koszty energii będą niewielkie. Bardzo proszę o porady jakie elementy dobrać tak aby lampa spełniała swoje założenia: Lampa ma być dostosowana do akwarium o wymiarach 200x70x70 cm przeznaczona do malawi Lampa powinna być prosta w budowie i obsłudze - nie jestem elektronikiem ale lutować umiem a nawet instalacje elektryczną w niejednym mieszkaniu zrobiłem. Lampa nie musi być piękna ponieważ będzie zabudowana w zamkniętej obudowie Lampa powinna być możliwie tania ale też trwała i niezawodna Lubię jak w akwarium nie jest zbyt jasno Szczególnie proszę o rady użytkowników Sir_Yaro i pietach których wątki: http://forum.klub-malawi.pl/kolejna-lampa-led-p281065.html#post281065 http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-led-4x10w-t22580.html Prześledziłem i na nich chętnie bym bazował. I tu pojawiają się pierwsze pytania: 1) Wyczytałem że diody wymagają chłodzenia powyżej pewnej granicznej wartości prądów im zadanych - mowa tu o chłodzeniu typu radiator czy woda ? 2) Czy w moim przypadku chłodzenie może zakończyć się na profilach alu do których byłby przyklejone/przykręcone diody ? 3) czy jest możliwe wykonanie płynnego załączania/wyłączania takiej lampy? jeśli tak to ile ta przyjemność ? 4) co jeszcze oprócz diod, przetwornicy i kabli jest potrzebne ? jakie najlepsze są kable to takich zastosowań ?
  3. Potrzebuje lampy do mojego nowego akwa 980l. Obudowy nie potrzebuje bo akwa mam zabudowane więc lampa może być brzydka. Czy możesz zaproponować jakie diody powinienem kupić do mojego akwa ? Wymiary to 200x70x70. Lampa powinna być w miarę uniwersalna - teraz mam malawi ale może za jakiś czas zmienię - czy w takim przypadku wystarczy wymienić kilka ledów na jakiś inny kolor ?
  4. Hej, możesz wrzucić foty jak to świeci w akwarium ? Jaki jest koszt takiej lampy +-?
  5. Witam po bardzo długiej przerwie, niestety natłok prac nie pozwolił mi na pisanie w wątku, ale od początku. Zrobiłem: 1) Grzebień z płyty pcv - 20 zł (cała płyta) 2) tło ze styropianu (maskowanie komina)- kilka warstw sklejonych ze sobą - uformowany lutownicą ostre krawędzie zaokrąglałem opalarką Po pomalowaniu ceresitem CR5 i przyklejeniu do komina wygląda tak 3)Wkład filtracyjny do sumpa: w pierwszej komorze mam fizelinę, w drugiej kermazyt (z ciekawostek kupiłem izolacyjny 24zł za 60l - różni się tym od ogrodowego że kulki nie są tej samej wielkości i są bardziej porowate czyli lepiej ) - dla wszystkich komór zrobiłem po dwa koszyki z siatki plastikowej aby mieć łatwą możliwość wyciągnięcia wkładu do czyszczenia 4) podłączyłem pompę do CO oraz zrobiłem całe orurowanie - średnica rur 1" (zdjęcie dodam później) 5) Jako ze sprzedałem poprzednie akwa 450l musiałem z dnia na dzień przerzucić ryby do nowego zbiornika. Początkowo ryby wylądowały w sumpie ale od przedwczoraj są w 1000l Akwa w trakcie zalewania - bagienko. Pomalowałem też obudowę, na razie na biało ale walczę z żoną żeby była błękitna. Akwa po opadnięciu pyłu. Woda - ok 400l ze starego akwa oraz ok 800 świeżej. Akwa w nocy Zostało mi jeszcze zrobić lampę - na razie używam starej świetlówki z kuchni. Muszę też dokupić skał, oraz chcę wrzuć jakieś roślinki (nurzańce) w którejś części. Na koniec uzupełnię obsadę.
  6. Witam po długiej przerwie. Jakiś tydzień temu zjawiło się u mnie akwa (chwalę się tak późno bo byłem pochłonięty pracą nad całością i oto co popełniłem ) Pierwsze co, to oczywiście fota z moim "największym" pomocnikiem Wszystko jest tak jak chciałem - stelaż, akwa i sump (wprawdzie mieliśmy trochę komplikacji ale ostatecznie wszystko jest ok). Aby móc wstawić akwarium pod moją obudowę musiałem ją nieco "uszczuplić" - akwa wjechało przez przygotowany otwór. Akwa zostało wsunięte nie do końca tak abym mógł wykonać orurowanie w kominie W kolejnym dniu wykonałem klejenie przelotów - między stelaż a akwarium wstawiłem płytę 22 mm + styropian 10 mm W kominie znalazły się odpływ, rewizja i dopływ. Całość instalacji zdecydowałem się z zrobić w średnicy 1 cal. Na powrocie dałem zawór do regulacji poziomu w kominie. Poniżej foto zestawu wsuniętego na miejsce przeznaczenia. Dodatkowo widoczny jest sump do którego wkleiłem 2 przeloty - jeden na pompę drugi dla przelewu do ścieków. . Aha zrobiłem sobie oczywiście też klapę -jak na razie jest nie obrobiona i mam zbyt słabe siłowniki 2x80N ale jak wymienię na 2x 150N to mam nadzieję że będzie się trzymać sama w pozycji otwartej. Kolejnymi krokami będą: instalacja obiegu sump - akwa odpływ ściekowy dopływ wody z instalcji - jeden zawór czerpalny i jeden kropelkowy do ciągłej podmiany obudowa stelaża płytami KG (z dwóch stron) i jakiś sposób na dostęp pod akwa (jeszcze nie wiem jak to rozwiązać aby było ładnie) Tło maskujące komin + grzebień potem będzie oświetlenie - tu wielki znak zapytania ? aranżacja i start zbiornika Nie spodziewałem się że ta lista jest taka długa ....
  7. Myślałem żeby kapać bezpośrednio do wlotu pompy. Akwa będzie u mnie lada dzień
  8. Widząc aktywność kolegów w moim wątku zaczynam blogować Rozplanowałem hydraulikę tak jak na schemacie Wywierciłem 3 otwory fi 40 do garażu. Do akwa będę miał pociągniętą ciepłą i zimną wodę (w jednym otworze). Następnie odpływ do kanalizacji ( w jednym otworze) - z sumpa oraz do węża ogrodowego - przy pracach porządkowych. Odpływ z sumpa pędzie pełnił role zabezpieczenia na wszelki wypadek oraz stały odpływ tego co da zawór kropelkowy pomniejszone o to co odparuje. Trzeci otwór jest przygotowany pod ogrzewanie z cyrkulacji - jak się zdecyduję Jeśli chodzi o obieg akwa - sump to powiedziałbym że jest klasyczny ale mam kilka pytań: Czy w okolicy punktu 1 nie można połączyć odpływu z rewizją - jedna rura zamiast dwóch ? Czy jest sens montować śrubunki pod kominem - jak często ich używacie ? Na odpływie ma być zawór do regulacji rewizji aby uzyskać ciszę w kominie - proszę o potwierdzenie
  9. Akwarium zamówione. Akwa 200x70x70 Sump W sumpie będę miał dwa otwory - jeden na pompę, drugi na odpływ nadmiaru z ciągłej podmiany i nadmiaru w przypadku awarii. Mam nadzieje że pod koniec lutego będzie zalane
  10. A zaobserwowałeś jak często włącza ci się na dzień ?
  11. no super !!! Chyba pomyślę o czymś podobnym - musiałbym zamontować jeden elektrozawór który się otwiera i jeden który się zamyka jak dostają napięcie - wtedy miałbym załączoną pompę cyrkulacyjną cały czas
  12. No tak ale jeśli mam 3 cm różnicy pomiędzy krawędzią akwa a komina to grzebień mogę dać max 3 cm wysokości. Potem jakakolwiek regulacja to zmiana gęstosci grzebienia - powiedzmy z przerw 3mm robię grzebień z 4mm przerwach.
  13. No właśnie te odległości u mnie są duże i muszę mieć załączoną cyrkulacje w godzinach o których pisałem żeby nie za dużo wody. Zostało mi ok 10 mb rury więc będzie z czego zrobić. Tylko muszę przekalkulować czy to się opłaca. Jaki masz tam rozstaw tych rur ? U mnie musiałbym to ogrzewanie upchnąć w sumpie bo akwa będzie z 3 stron widoczne i nie miałbym jak zakryć tych rur. Aha jeszcze jedno - zawsze można ten obieg zamknąć i w zimę grzać a w lato chłodzić ) Witam Mam już praktycznie wszystko dobrane co do wymiarów i rozwiązań i będę się skłaniał ku zamawianiu akwa ale mam jeszcze pytania dla użytkujących już sumpy jakiś czas: Jaki wymiar rur będzie bardziej uniwersalny 1' czy 3/4' ? - w sumie różnica w cenie nie wielka a nie chcę później żałować. Jaki wymiar komina będzie bardziej wygodny - prostokąt czy kwadrat ? PS z tego co zrozumiałem po przejrzeniu forum długość grzebienia będzie nam stanowiła o spiętrzeniu wody w akwa (wynika to z przepływu) a regulować to bedę mógł jeszcze gęstością grzebienia - im rzadszy tym mniejsze spiętrzenie?
  14. A no właśnie ja mam jedną pompę do cyrkulacji która jest wyposażona w zegar i ustawiona jest np 5-8 a potem 14-23 i wtedy cyrkulacja działa natomiast reszta czasu kocioł stoi. W takim przypadku musiałbym dać drugą pompę regulowaną temperaturą - albo zmienić pompę na zwykłą i zastosować regulator który włączałby cyrkulacje w wyznaczonym czasie i wtedy kiedy regulator zadziała. Muszę to policzyć ekonomicznie kiedy się zwraca. PS ile masz rur do ogrzewania akwa, jaka średnica - jak jest powierzchnia wymiany ciepła.
  15. A to coś nowego szperałem właśnie za czyś takim a tu proszę . Dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.