
Pegieo
Użytkownik-
Postów
15 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
10O Pegieo
- Urodziny 27.09.1975
Informacje o profilu
-
Lokalizacja
Katowice
-
Moje akwarium
100x50x50 Malawi
-
Mam ten filtr (z tym, że NFC-1000) od 1,5 roku i wszystko byłoby super gdyby nie daremne zaworki (tak te niebieskie widoczne na zdjęciu). Otóż filtr jest rzeczywiście niedrogi i pracuje bezawaryjnie, natomiast zaworki po kilku miesiącach zaczynają przeciekać:-( Dzieje się to gdy po kilku miesiącach postanowisz wyczyścić filtr. Więc zamykasz zaworki i w tym momencie zauważasz, że pojawia się maleńka kropelka wody. Bagatelizujesz to, tym bardziej, że dalej nic się nie dzieje. Po wyczyszczeniu filtra odkręcasz zaworki i kropelek wody wyciekających z zaworków już jest więcej. Czasami przestają się pojawiać, a czasami zaczyna konkretnie przeciekać. Ok, cieknący zaworek możesz wymienić w sklepie - tym bardziej gdy filtr jest na gwarancji. W moim przypadku wymieniali od ręki. Gdyby zdażyło się raz, to można jakoś przeżyć, ale ja już wymieniałem 3 razy:evil: Ostatnim razem, woda zaczęła sama wyciekać i zorientowałem się po kilku lub kilkunastu dniach gdy na dnie szafki odkryłem kałużę. Szafka niestety trochę spuchła i teraz zastanawiam się czy nie muszę jej wymienić, aby czuć się bezpiecznie:( Poza tym szukam teraz nowego, tym razem pożądnego filtra.
-
Mniej więcej po roku w moim akwarium zmętniała woda. Wydaje mi się, że zaczęło się od tego, że przy podmianie, kranówa którą użyłem miała lekko żółtawe zabarwienie, które wtedy zbagatelizowałem. Czytająć różne porady na temat mętnej wody próbowałem różnych sposobów poczynając od najprostszych i tajtańszych: Zwiększyłem ilość i częstotliwość podmian - nie pomogło Wsadziłem dodaktowy wkład filtrujący tzn. filc do kubła - nie pomogło Zaciemniałem akwarium na 2 dni zakrywając kocem - coś się poprawiło chwilowo ale na krótko Ograniczyłem karmienie - nie pomogło (z resztą No3 cały czas było w normie) Wsadziłem purigen do filtra zewnętrznego - spodziewałem się poprawy, ale była ona nieznaczna - możliwe, że purigen zamknięty w saszetce nie był dostatecznie opłukiwany wodą Odkryłem, że może już warto wymienić ceramikę. Zamieniłem ją na matrix: 2 koszyki w odstępie miesiąca. Kupiłem pure aquarium balls (przeźroczyste kulki - zawierające bakterie) i wrzucałem je wg instrukcji do wody. Później wyjechałem na 3 tygodnie, więc nie było cotygodniowych podmian wody. Ktoś tylko wrzucał 10 kulek raz na tydzień. Gdy wróciłem nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Jeszcze nigdy nie miałem tak krystalicznie czystej wody!!! Malawi jest piękne!!! Problemy z wodą trwały około trzech miesięcy. Zastanawiam się co pomogło? Wymiana ceramiki + pure aquarium balls + brak podmian wody przez 3 tygodnie ustabilizowało zbiornik? Może ktoś potrafi to wytłumaczyć. Może komuś się to przyda w walce z mętną wodą. Pozdrawiam
-
Witam, Chciałem prosić was o opinie na temat uzupełnienia obsady w moim zbiorniku 250l (100x50x50). Po ponad roku zabawy w Malawi i różnych wydarzeniach aktualnie obsada wygląda następująco: 8 saulisy: 2 samce z czego jeden zupełnie zdominowany + 6 samic 1 arfra white top (?) samiec (było ich więcej ale wymarły:( - od początku głównie zdarzało się to moim afrom) 2 hogni red top - samce, jeden znich zdecydowanie dominuje w zbiorniku Poza tym jest kilka młodych saulosi. Ale łącznie dorosłych dużych ryb jest 11. Hogni ładnie wygląda i pomyślałem, aby uzupełnić ten gatunek o kilka samic. Co o tym myślićie? Może macie inne pomysły jak udoskoanlić tą obsadę? Pozdrawiam, PS W załączniku zdjęcia mojej hongi (kolory trochę przekłamane) i afry.
-
Też mam taką pokrywę. Jestem z niej zadowolony, chociaż nie jest pozbawiona wad, które łatwo możma własnoręcznie naprawić: Jak wspomniał karadeniz koniecznie trzeba uszczelnić narożniki silikonem (po odkręceniu śrub), bo nagromadzona woda w rowkach pokrywy po kilku dniach zaczyna sobie tam kapać. Otwieranie pokrywy podowuje, że skroplona woda w dużych ilościach zaczyna spływać do samego końca i trochę jej się wychlapuje przez 2 tylne otwory (powoduje też większe kapanie z narożników o ile nie są uszczelnione). W efekcie trochę wody zawsze lądowało na podłodze za akwarium. Rozwiązałem to przyklejając uszczelkę na całej długości pokrywy około 5 cm od jej tylnej krawędzi. Dzięki temu podczas otwierania pokyrywy spływająca woda zatrzymuje sie na tej uszczelce i skapuje do akwarium. Uszczelka na łączeniu szyby i pokrywy chyba nie jest konieczna. Prawdziwy problem skraplania był w nieszczelnych narożnikach. Dziwie się tylko, że zoolight nie potrafi naprawić takich prostych wad. Wiele osób opisywało problem z kapiącą wodą w narożnikach.
-
Pękło akwarium 200L - jaka była przyczyna?
Pegieo odpowiedział(a) na gestelar temat w Osprzęt do akwarium
Też mam szafkę z Diversy z podobnym rozwiązaniem listwy maskującej i już zauważywłem lekkie puchnięcie narożników. Ryby mi nie chlapią, bo są jeszcze małe, ale wystarczy kilka kropel z nieszczelnego narożnika pokrywy i blat puchnie. Zastanawiam się jakie spuchnięcie blatu może być już niebezpieczne:confused: Jako podkład mam karimatę i mam nadzieje, że dobrze spełnia swoją funkcję niwelowania nierówności. Nad spuchnięciem jest mocniej ściśnieta. Myślę, że u Ciebie najbardziej mogło spuchnąć po zalaniu - woda wtedy lała sie na maksa. Teraz to już trudno stwierdzić jak było spuchnięte podczas katastrofy. Ogólnie nie kupiłbym więcej szafki Diversy z takim rozwiązaniem (ja mam model Comfort). Teraz bym dołożył i kupił coś porządniejszego i lepiej zabezpieczonego przed wodą. Poza tym ma więcej wad... Póki co muszę zająć się jej ulepszeniem-uszczelnieniem. -
Moje tylko przez pierwsze godziny bały się światła, po czym jakby się "przyzwyczaiły" i jest ok. Teraz zauważyłem, że przestraszone chowają się momentalnie gdy gaszę światło w zbiorniku i stoje lub chodzę przed szybą. Może karmisz za dużo i nie mają motywacji żeby wyjść? Moje nie oddalają się nawet na chwile od szyby gdy jestem w pobliżu podążając za mną lub ręką licząć na jakieś jedzenie. Rybki mam niecałe 2 tygodnie.
-
Nie pomyślałem o tym, a już zamówiłem coś takiego:???: Ale myślę, że coś da się z tym zrobić: timer + przekaźnik włączający belkę za sterownikiem tak aby sterownik był cały czas zasilany. -- Właśnie dostałem swoją belkę LED RGB ze sterowanikiem, sterowaną pilotem. Okazuje się, że wszystko działa: sterownik po odłączeniu prądu pamięta swoje ustawienia i po ponownym włączeniu lampa automatycznie się zapala tak jak była poprzednio ustawiona. Czyli nie będzie problemów z zastosowaniem do niej wyłącznika czasowego. Nie wiem czy wszystkie sterowniki tak mają. Ja swoją belkę kupiłem w zoolight.
-
Ja już zdążyłem potestować belkę AquaLux LED 100 WHITE (21 W) z zoolight - ponoć odpowiednik T5 39W. Światła jest sporo i jaśniej już bym nie chciał. Planuje zamontować jeszcze jakieś dodatkowe nocne oświetlenie LED RGB aby wieczorami zrobić klimat, ewentualnie zmieniać trochę barwę światła.
-
Dziękuję za wszystkie opinie na temat świderków;) W międzyczasie (3 tygodnie) uznałem swój zbiornik za wstępnie dojrzały i 3 dni temu zamieszkało w nim 5 młodych saulosi (ok. 3 cm). Rybki nie wyglądają na przestraszone, najchętniej pływają przy szybie, a szczególnie gdy ktoś jest w pobliżu (sprawiają wrażenie wiecznie głodnych;) ). W zasadzie nie można ich spokojnie poobserwować, bo gdy tylko podchodzę momentalnie rzucają wszelkie swoje zajęcia i podpływają do szyby. Czasami niektóre ocierają się o piasek lub kamienie, ale na 'oko' nie wygląda to niepokojąco. Tym bardziej, że są bardzo ruchliwe i ciekawskie. Wykopały też pierwsze dziury w piachu:D ...coś jakby grotę pod jednym kamieniem. Za kilka tygodni dokupię kolejną piątkę saulosi i może piątkę innych.
-
Zastanawiam się czy nie wrzucić świderków, ale obawiam się, że później nie zapanuję nad nimi, a raczej nad ich ilością. Pewnie wzbogaciłyby życie biologiczne, pomogły dojrzewaniu zbiornika. Jakie są wasze doświadzczenia ze świderkami? Była może jakaś sonda ile osób je posiada?
-
Moja pomyłka:oops: , miałem na myśli oczywiście filtr zewnętrzny. Wewntętrzny to tylko sama pompa z gąbką.
-
Zaczynam przygodę z Malawi i w zasadzie z akwarystyką na poważnie:D Zbiornik 100x50x50 (250l) Wystrój: Serpentynit ~50 kg, piasek kwarcowy niebudowlany;) , tło to niebieska naklejka. Oświetlenie: LED WHITE 21 W (+ w planach nocne oświetlenie RGB). Filtry: AquaNova 1000, Aquael Circulator 1500. Grzałka Eheim 150W. Zbiornik wystartował tydzień temu ze Special Blend. Za poradą sprzedawcy nic więcej nie dodawałem - ponoć powinno wystarczyć. Z piaskiem próbowałem jakiś z Castoramy, ale było sporo płukania, a efekt kiepski. Ostatecznie zdecydowałem się kupić akwarystyczny, 40kg za 66zł. Naklejkę na tło kleiłem 2 razy;) Za drugim razem wyszło już dobrze, chociaż jest tak często nielubiany efekt lustra. Mi nie przeszkadza, chociaż nie da się przez to dobrze zrobić zdjęcia. Filtr wew. zawiera tylko ceramikę, dodaktowo częściowo pokruszoną aby weszło więcej. W planach na początek jest jeden gatunek do wyboru z: - Pseudotropheus Saulosi - Metriaclima Msobo Magunga - Cynotilapia afra Pozdrawiam,
-
Przeglądając opisy różnych zbiorników uznałem własnie, że jedna T5 39W może wystarczyć, dlatego 3x39W zaskoczyło mnie i zacząłem mieć wątpliwości. Ściślej mówiąc to myślę o wypróbowaniu na początek pojedyńczej AquaLux LED 100 WHITE 21W, która jak podają ma być odopwiednikiem T5 39W.
-
Zakładam podobny zbiornik. Jak wyszło z oświetleniem 3x39w? To są świetlówki T5? Nie jest to za dużo do zbiornika 100x50x50? Gdzieś doczytałem, że nawet jedna 39W powinna wystarczyć:?