Skocz do zawartości

west000

Użytkownik
  • Postów

    10
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez west000

  1. west000

    Nietypowe narożne

    Już tłumaczę. Woda zostanie wpompowana małym filtrem w tylni narożnik, opłynie cały zbiornik rynienką i wypłynie też w tym samym rogu (na zdjęciu brakuje kilku drobnych szkiełek, ale ogólny zarys jest). Jeśli chodzi zaś o różnicę wysokości: Tylne ściany mają rynienkę wysokości 10 cm, a przednia i dwie boczne 5 cm. Tył ma być obsadzony roślinami pokroju skrzydłokwiat itp.. Potrzebowałem więc wyższej rynienki aby ustabilizować rośliny, na resztę przewiduję rośliny niskie lub pnące, aby wykorzystywały wodę (a w zasadzie to co w akwa zbędne), a jednocześnie nie utrudniały dostępu do pielęgnacji zbiornika. Tak to sobie wymyśliłem Mam nadzieję, że te Twoje byłe "podrostki" będą miały tam ciekawy domek.
  2. west000

    Nietypowe narożne

    Dziękuję za słowa uznania. Lokalizacja hydro jest objęta moim patentem, ale nisko procentowo się podzielę. ;-) Wejdzie tam około 10l keramzytu, z czego ok. 4l. przewiduję jako złoże dla bakterii. To w zasadzie tyle co niejednym kubełku, więc mam nadzieję że samodzielnie pociągnie biologię w baniaku.
  3. west000

    Nietypowe narożne

    Z powodów wyższych, zbliża się nieuchronnie przesiadka z 270 l. na coś znacznie mniejszego. Od jakiegoś czasu kiełkuje w mojej głowie pomysł na coś nietypowego. Narożne paludarium z filtrem hydroponicznym. Hydroponika funkcjonuje już u mnie od kilku lat, ale nigdy jako samodzielna biologia. Tutaj chciałbym umieścić ją w "rynience" biegnącej wokół zbiornika, napędzanej jakimś małym filtrem. Dodatkowo oczywiście filtracja mechaniczna oparta na głowicy 2000l/h. Niestety, ze względu na wielkość posiadanych szyb, zbiornik który powstał ma zaledwie 27cm słupa wody, po wsypaniu piachu pozostanie 24-25cm czystej wody. Oczywiście tylko Saulosi, brane są pod uwagę. Zastanawiam się tylko czy te 20-kilka cm to nie za mało.
  4. west000

    Nietypowe narożne

    Witam Wiem że akwarium narożne i malawi to nie najlepsze połączenie, ale z różnych względów tylko taki baniak może u mnie stanąć. Pytanie czy da się to zrobić? Uznaje się że absolutne minimum to standardowe 112l. U pyszczaków najważniejsza jest powierzchnia dna, a mój zbiornik ma niby powierzchnię troszkę większą, ale wysokość słupa wody to tylko 27 cm. Co sądzicie o tym pomyśle?
  5. Przesyłka dotarła. Dziękuję i pozdrawiam.
  6. west000

    Nietypowe 270l.

    Gdyby to akwa miało być widać z dwóch pokoi to dopiero byłoby wyzwanie z aranżacją. Nie, akwarium będzie oglądane tylko z jednej strony (no jednej 30-to cm ścianki nie liczę). W moim poprzednim 200l. zbiorniku miałem tło zewnętrzne z malowanego styropianu, ciekawie wyglądało ale to była jedna płyta. Tutaj potrzeba połączyć trzy elementy a to już tak ciekawie nie wygląda. Zobaczę co wymyślę do środka, może uda się zasłonić łączenia płyt i zrobię podobną techniką do tego co było, a może wymyślę coś innego. Na chwilę obecną robię rozpoznanie w cenach i dostępności kamieni. Odwiedziłem ciekawy skład budowlany i mam teraz sporo do poczytania. Z ciekawostek (przynajmniej dla mnie) widziałem "różę pustyni" w cenie 9,5pln/kg N, czy "glass stone niebieski" - 5,5pln/kg N No ale te się do akwa raczej nie nadają. (pustynia w akwarium - to nawet zabawnie brzmi). Żwirownie na pewno odwiedzę z jakimś złocistym trunkiem w samochodzie i zobaczymy co tam mają (dostałem też info że warto odwiedzić pewną betoniarnię gdzie podobno, ktoś, coś, ma ciekawego. warto to sprawdzić). Co zaś tyczy się ustawiania filtrów to ten temat już czytałem, ale co innego czytać a co innego ustawiać w swoim. No ale do tego jeszcze trochę. Chcę jak najlepiej przygotować się do startu, stąd też męczę Was tyloma, dla niektórych pewnie banalnymi, pytaniami.
  7. west000

    Nietypowe 270l.

    Ten biotop to dla mnie kompletna nowość, więc wszystkich uwag słucham z uwagą. Staram się to analizować, wyciągać wnioski i zaadoptować do swoich warunków i możliwości. Cały czas przeglądam forum i poznaję "tajniki". (dzięki przy okazji za sugestie gdzie i czego szukać) Stara zasada mówi że "akwarium pod wpływem wody kurczy się i w krótkim czasie staje się mniejsze", ale niestety na większe już nie mogę sobie pozwolić. Tak więc wymiary już się nie zmienią. Co do obsady to na chwilę obecną wydaje mi się że dla początkującego malawisty taka będzie najrozsądniejsza. (jeśli ktoś uważa inaczej , to śmiało niech pisze). Dzięki też za namiary na piasek ale jak już pisałem, cięcie (zbędnych) kosztów jest bardzo ważne. O ile na filtrze mech. raczej niewiele wymyślę to na piasku można będzie chyba zaoszczędzić. 1pln/1kg + przesyłka kontra 7,95pln/25kg to już duża różnica. Swoja droga ile go potrzeba do mojego szkiełka? Co się zaś tyczy ustawień filtrów i tła zewnętrznego to pewnie jeszcze porozmawiamy, ale to już podejrzewam przez PW.
  8. west000

    Nietypowe 270l.

    Cieszę się z szybkiej reakcji Uściślając nieco temat: 1. Staram się robić wszystko nisko budżetowo, a że majsterkowanie nie jest mi obce to: szafka, pokrywa, oświetlenie, hydroponika jest mojego projektu i wykonania. 2. Moje doświadczenie z filtrami mechanicznymi jest bardzo ograniczone. Do tej pory posiadałem akwaria typu LT, więc mechaniczne oczyszczanie ograniczało się do oczyszczania słupa wody. Zadanie to wykonywała hydroponika mojego projektu. Zdaję sobie sprawę że świderki i śladowe ilości roślin tutaj same sobie nie poradzą. Nie podoba mi się taki wydatek, ale rozumiem że jest tu niezbędny. 3. Tło planuje zrobić także samodzielnie, ale jeszcze nie mam planu jakie będzie. 4. Parametry wody: to zabawne ale zawsze walczyłem o obniżanie GH, KH i PH. Czas na coś nowego. 5. Piasek - co polecasz? Ciężko będzie chyba znaleźć taki o stałej gradacji, bez drobin. (oczywiście za rozsądną cenę) 6. I najważniejsze - wymiary tego szkiełka (dokładniej szerokość). Nie będzie łatwo zrobić ciekawą aranżację w tak wąskim akwa, no ale nikt nie mówił ze będzie lekko. Pytanie tylko czy mieszkańcom nie będzie za ciasno?
  9. west000

    Nietypowe 270l.

    Witam. Z racji że jest to mój pierwszy post pozwólcie że się przedstawię. Na imię mi Arek, mieszkam w woj. pomorskim, a z akwarystyką znamy się od dziecka (przez pewien czas byliśmy w separacji) więc podstawy znam. Ostatnio dopadł mnie wirus o nazwie malawi i odnoszę wrażenie, że ta choroba się pogłębia Tak więc potrzebuję Waszej pomocy. Tak więc po małym wstępie, zacznijmy od: 1. ... tego co mam - szkło 270l. o nietypowych wymiarach 150x30x60h - filtr Fluval 303 (wypełniony ceramiką) - hydroponika własnego projektu napędzana filtrem HAILEA RP-200 - grzałka 250w z termostatem - podłoże - ziemia ogrodnicza i drobny żwirek - dekoracje - duży korzeń - fauna - zupa rybna z azji i ameryki pd. - flora - Echinodorus bleheri, Cryptocoryne wendtii 2. ... tego co chciałbym osiągnąć - szkło 270l. o nietypowych wymiarach 150x30x60h - filtr Fluval 303 (wypełniony ceramiką) - hydroponika własnego projektu napędzana filtrem HAILEA RP-200 - domyślam się że potrzebny będzie jeszcze jeden jako mechanik - tylko jaki? - grzałka 250w z termostatem - podłoże - piasek (KREISEL 1mm) - dekoracje - wapień?, piaskowiec? inny niskobudżetowy? - fauna - Pseudotropheus saulosi + Iodotropheus sprengrrae - jakie ilości? - flora - pasowałby jakiś zielony akcent, ale niekoniecznie. Jeżeli ktoś dotarł do tego momentu, to już mu dziękuję. Mam nadzieję, że znajdzie się jeszcze ktoś, kto wyjaśni mi jak to ugryźć. 1. Czy to szkło się nadaje? 2. Jaki filtr jako mechanik? 3. Czy ta obsada może razem pływać? 4. W jakich proporcjach? 5. Ile i jakie oświetlenie? 6. Jeszcze wiele innych, ale na to przyjdzie jeszcze czas. P.S. Jeżeli ktoś w racjonalny sposób wytłumaczy mi że powinienem dać sobie z tym szkłem spokój, to też się zastosuję.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.