Po tygodniu spakowałem do pudełka i czeka w szafce w pogotowiu. W chwili obecnej nie widzę konieczności stosowania. Zostanie uruchomiony w wypadku następnego zakwitu, infekcji ryb itp.
Walczyłem z zielonym zakwitem lampą UV (dokładny opis w wątku http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=61&t=9550)
przed jak i po kuracji NO2=0, NO3=20, bez zmian (testy kropelkowe JBL)
bez wężyka, wg. mnie najlepsze napowietrzanie jest poprzez ruch wody na powierzchni, w moim przypadku wylot filtra mechanicznego skierowany delikatnie w górę wzdłuż powierzchni, tak samo deszczownia (zanurzona ok 2 cm pod powierzchnią)
Posiadam HJ-1122 w akwa 240l. Co do głośności to na początku było tragicznie, teraz po ok 2 miesiącach jest dużo lepiej, dźwięk podobny do rezonansu 50Hz z urządzeń elektrycznych słyszalny do odl. ok 2m. Z wydajności jestem bardzo zadowolony zbiera wszystko, praktycznie nie trzeba odmulać.
Możesz spróbować wsypać do jednego z koszyczków filtra koralit (grys koralowy). Podwyższa KH, a jednocześnie jest podłożem dla bakterii.
U mnie wraz z minimalną ilością sody przy podmianach doskonale ustabilizował pH (w kranie pH=6,8 (woda źródlana) w akwa 8,0)
proponuję zerknąć np na taką stronkę: http://www.pv.ekologia24.biz/zestaw-fotowoltaiczny-135Wp jest tam opisana wydajność ogniwa słonecznego o powierzchni 1m2
średnia produkcja dzienna waha się od ok. 80 Wh w zimie do 600 Wh w lecie (80 Wh = np pompka 8W przez 10 godzin)
cena takiego zestawu słonecznego to w przybliżeniu baniaczek 375l z szafką i kompletem wyposażenia i obsadą F1
myślę że teraz każdy odpowie sobie czy stać go na ekologię .....
To w takim razie mam pomysł na taką obsadę:
Labidochromis Caeruleus 1+3
Melanochromis Cyaneorhabdos - maingano 1+3
Pseudotropheus saulosi coral 1+3
czy teraz pod względem żywienia będzie ok?
na przysłonięcie filtra faktycznie nie mam w tej chwili pomysłu, kamienie nie układają się jeden na drugim w miarę stabilnie i boję się że jak zrobię większą górkę to mi się stoczą. Piasek będzie żołtawy taki ozdobny z castoramy. Kamienie po zalaniu wodą mam nadzieję że obrosną trochę glonami i przyciemnieją. Tło planuję jednolicie czarne.
Może jeszcze uszczegółowię moje pytanie dot Yellow: czy lepiej dokupić małych pyszczków i potem selekcja czy lepiej np 2-3 podrośnięte samice?
Jeszcze jedno pytanie czy na giełdzie zoo w Krakowie jest jakiś handlarz godny zaufania czy może lepiej przejechać gdzieś na Śląsk np do Trzebini ?
A uzupełnieniem do Yellow chyba na pewno będą jakieś niebieskie w paski, te cynotilapie faktycznie wyglądają na ciekawe rybki.