-
Postów
428 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
243O bobanr
- Urodziny 31.03.1984
Informacje o profilu
-
Lokalizacja
Dębno
-
Zawód
inżynier budownictwa
-
Moje akwarium
170x70x60 [cm]. Woda w kranie: pH ~7.8; twardość 15 dH; NO3 ~0.0 mg/l
-
Serwisy społecznościowe
Nie mam, jestem wolnym.
-
Płeć
Mężczyzna
-
Imię
Rafał
-
Jestem na czasie. Dwa dni temu do krainy wiecznych łowów odszedł (zawsze uważałem, że to samiec choć nie było to takie oczywiste ze względów o jakich napiszę dalej) "samiec" Cyrtocara moorii. Rybę zabrałem z akwarium, w którym nigdy nie powinna się znaleźć - typowej 80'tki. Był to rok 2017, styczeń. Wtedy ryba według poprzedniego właściciela miała około dwóch lat. U mnie do akwarium została wpuszczona kiedy miała 12 cm, a przez kolejne prawie 8 lat urosła o ledwie 4 cm. Tak naprawdę wzrost miała zahamowany już dawno. Nigdy nie była awanturnicza, nigdy nie widziałem jej łapiącej się za pysk z inną rybą. Wiodła spokojny tryb życia, nawet kiedy zdychała rano jeszcze trzymałą się dna w głównym nurcie, a po pracy znalazłem są za kamieniem. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że był to pierwszy w moim okaz, który zdechł ze starości a nie w związku z odniesionymi ranami lub ze stresu spowodowanego przez innych współpływaczy. Także myślę, że wiekiem dobijał już do okrągłej 10. Jaki wpływ na rozwój miała początkowa faza życia w ciasnocie? Czy wydłużyła, a może skróciła długość życia?
-
U mnie bazą był styropian ekstrudowany, tutaj zwykły eps, ale jak widać nie ma to znaczenia (porowatość struktury). W moim przypadku zerwanie połączenia nastąpiło w strukturze kleju, u Ciebie jeśli dobrze widzę, to większość została na szybie. To również potwierdza, że nie jakoś połączenia, a sama struktura kleju i jego właściwości fizyczne są problemem.
-
Kranówka jest okej. Dodatkowo przechodzi przez ustrojstwo. Użyłem obu środków. Dlatego dochodzę do wniosków, że to nie krzemiany a coś innego. Bardziej skłaniam się ku brakom w samej filtracji. Muszę, to przemyśleć.
- 56 odpowiedzi
-
- 2
-
Muszę spróbować. Zbijanie krzemianów niewiele dało w moim odczuciu. Przestałem nawet świecić przez te kilka dni (pozostało jedynie światło naturalne), ale to nic nie zmieniło. Rzekłbym, że w wodzie nawet więcej farfocli zaczęło być widocznych. Sprawdzę i dam znać. @EnsaBorlejki świetne rybska. O moich doświadczeniach pisałem już na forum. Aktualnie obsada, to jedynie samotny samiec (po długiej walce samiczka odeszła do krainy wiecznych łowów). Resztę oddałem lub się wytłukły (tak, w stosunku do siebie były agresywne). Ale najważniejsze, to z doświadczeń z tymi rybami, stwierdzam że moje akwarium jest na nie za małe.
- 56 odpowiedzi
-
Stosowany przez wielu Kreisel z Casto.
- 56 odpowiedzi
-
- 2
-
Tak, to moja zmora od początku. Niezależnie od obsady i częstotliwości podmian. Kolejny test, z którego zobaczymy co wyjdzie.
- 56 odpowiedzi
-
Oczekuję na PHOSGUARD'a. Co do zapachu wody. Aby nie odnieść mylnego wrażenia. Absolutnie "na węch" nie oznacza w moim przypadku smrodu. Woda pachnie dojrzałością, ale ten zapach się zmienia i to jest wyczuwalne (tak sobie ubzdurałem i to się już nie odstanie). To da się wyczuć, a w połączeniu z obserwacją zachowania ryb daje 100% pewność co do konieczności podmian. Udanego dnia
- 56 odpowiedzi
-
- 4
-
Życzyłbym sobie aby grzebały więcej. Pokarm rzadko kiedy opada na dno. Ryb raczej nie przekarmiam.
- 56 odpowiedzi
-
Zero, bądź niewykrywalne dla moich testów (JBL). @Ensaprzy moich azotanach i zbiciu fosforanów będą super sprzyjające warunki dla tak pożądanych tutaj glonów. RR aktualnie to 22,4.
- 56 odpowiedzi
-
- 1
-
Gdyby nie to, że kiedyś tak robiłem i różnicy nie było, brał bym w ciemno takie rozwiązanie. Niemniej jednak jest to najtańsze i najbardziej bezpieczne rozwiązanie. O braku konieczności podmiany świadczy też niski poziom NO3. Gdyby skupić się tylko na tym parametrze...
- 56 odpowiedzi
-
Nie wiem czy to dobrze widać. Jest jakby żółta poświata (to też można wyregulować oświetleniem) i generalnie mgiełka. https://youtu.be/iboUcUdKplI?si=pDaaGtaic9_d7IO4
- 56 odpowiedzi
-
Podałem wyniki z badania wody - choć nikt się do nich jeszcze nie odniósł. Wydaje mi się, że fosforany są na wysokim poziomie... tylko czy to one mogą powodować zmętnienie?
- 56 odpowiedzi
-
- 1
-
Klarowność, wizura ogólnie chodzi o przeźroczystość. Kupska w wodzie, itp. są ładnie ogarniane przez cyrkulację. Kiedyś podmieniałem co dwa tygodnie/tydzień ale to nie miało wpływu na klarowność. I obsada już też nieco inna. Z Copadichromisów został tylko jeden samiec i samica.
- 56 odpowiedzi
-
- 1
-
Bogaty o doświadczenia z V PSMP proszę o komentarz dotyczący parametrów wody, które mam w akwarium i wodociągu. "Problem" nigdy nie miałem tak pięknej i klarownej wody jak większość z Was na forum. Aktualnie za filtrację odpowiada kaseciak (standardowe dwie komory) z gąbkami 45ppi na zasysie oraz ceramiką w komorze pompy. Tu nic nie zmieniałem od lat. Kiedyś używałem purolite 520, ale bez spektakularnych efektów, więc z niego zrezygnowałem. Podmiany robię na wyczucie - "na węch" - miej więcej raz w miesiącu 15% wody. Złego zachowania ryb nie widać. Przy kilku dyskusjach padło podejrzenie na fosforany, proszę więc o analizę wyniku. Skoro w jeziorze można się spodziewać 25 metrów wizury, to ja chciałbym chociaż 2 metry Wklejam wyniki z laboratorium: Akwarium Wodociąg pH 7,72 7,85 NO3 32,2 0,1 PO4 2,2 0,04
- 56 odpowiedzi
-
Moje ustrojstwo mam zamontowane na stałe od akwarium. Wkład sznurkowy wymieniam średnio raz na dwa lata. Dlatego się zastanawiam czy węglowy wytrzyma również taki okres czasu. Druga ważniejsza rzecz, to taka za ja nie osuszam korpusu z wody. Zamykam zawór przed i za i tak czeka do następnej podmiany. Żadnych niepokojących sygnałów nie zauważyłem (bałem się siarkowodoru). Jeśli tak samo mogę postępować z węglem, to zamienię swoje wkłady na węglowe.