Skocz do zawartości

malawifreak

Użytkownik
  • Postów

    46
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez malawifreak

  1. Chcę podzielić się Wami swoim doświadczenie z panem Markiem Reniewicz w jego prowizorycznym zakładzie szklarskim. Jakiś czas temu zamówiłem u niego akwarium z opti. Problemy zaczęły się już po tygodniu, kiedy to nie dotrzymał umowy terminu wykonania szkła. To jeszcze było by do przeżycia...samo wykonanie szkła pozostawia dużo do życzenia. Ubytki silikonu w tylnych narożnikach akwarium w łączeniu z dnem są fatalnym błędem i niedbalstwem wykonania przez pana Reniewicza z firmy dobreakwaria. Resztki pokruszonego szkła były nadal w zbiorniku w momencie wydawania towaru a na koniec oklejone taśmą niby w celu pseudo zabezpieczenia szkło na środkowej części tafli optiwhite było zarysowane a sama rysa zakryta perfidnie taśmą klejącą. Człowiek przez wiele dni nie odbierał mojego telefonu jak by doskonale wiedział dlaczego mogę dzwonić. Po jakimś czasie  z wielką łaską zgodził się przyjechać i obejrzeć szkło. Myślicie że przyjechał tak jak się umówił telefonicznie? Oszust w pełnej krasie, który zniszczył drogie akwarium i wykpił się jego naprawy. Tak nieprofesjonalnego zakładu nie widziałem nigdzie indziej w kraju, a trochę akwariów już kleiłem w Polsce.

    Radzę z dużą ostrożnością podchodzić do zakupu akwariów z tej firmy. Wiem co mówię bo zostałem bezczelnie oszukany przez człowieka, któremu powinno zależeć na opinii swojej małej domowej firmy.

     

     

    • Dziękuję 1
  2. Witam wszystkich po świątecznej przerwie. Mam nadzieje, że pomimo syto zastawionych stołów udało nam się dotrzeć cało do komputerów żeby sprawdzić nowe posty na forum Klubu Malawi:).


    A teraz problem w związku z którym o radę muszę was zapytać. Od długiego czasu paru miesięcy na bokach moich redów zarówno samic jak i samców pojawiają sie czarne/brązowe, nieregularne plamki. Ten sam problem jest u freibergi, które dowiedziałem się, że pochodzą z importu i prawdopodobnie były barwione. Cóż, wiem co o tym myślicie ale tak sie trafiło i musi tak zostać. Poniżej przesyłam parę fotek i proszę o zdanie odnośnie tych plam na moich rybciach. Dodam tylko że parametry wody są w dobre baniak 900L; PH 7.5, No3 w normie...raz w tygodniu podmiana 25/30% wody, temp 26C, filtracja fluval fx5 i jbl e1500.


    Rybcie ciągle się "trą", wiec zakładam, że parametry są ok.


    pozdrawiam,


    malawifreak

    post-9485-14695712744002_thumb.jpg

    post-9485-14695712744553_thumb.jpg

    post-9485-14695712745043_thumb.jpg

    post-9485-146957127455_thumb.jpg

  3. Dwa dni temu dokupiłem Fx5 Fluvala. Ponieważ dno baniaka było pełne odchodów a jbl1500 nie dawał rady przy obsadzie 30 małych 5cm Pysi w 900l baniaku, musiałem dokupić mocniejsza filtracje. Zabawa zaczęła sie gdy zacząłem ustawiać zasysacz w odpowiednim miejscu wewnątrz baniaka. Zacząłem jeździć rurą filtra do zasysania po dnie i zbierać wszystkie odchody. Pyski uciekały na wszystkie strony świata, jedynie Wenustusy były na tyle ciekawe i odważne ze specjalnie im to nie przeszkadzało.


    Od paru dni zaobserwowałem że Lombardzkie ciągną długie nieodrywające sie przezroczyste kupska! Dwa łagodne Acei chowają sie za rurą w rogu baniaka maja nbrzmiałe brzuszki, Jelowek również stoi w miejscu za skałą na dnie, ma spory brzuszek i powoli sie kołysze na boki...bloat??



    Nie będę snuł domysłów bo nie jestem specjalistą ale z tego co wyczytałem i z rozmów z akwarystami wygląda to po raz kolejny na tym forum jak 1. stres po drugie pasożyty w jelitach stąd długie przezroczyste kupska a po trzecie w konsekwencji prawdopodobnie bloat.



    Dodam że parametry wody to;

    Niskie No3 w granicach 0

    Podwyższone No2 0,5

    Skoczyło GH z 14 na 19

    KH w normie 7

    Wysokie PH 8


    Temperatura stała 26c


    Dodam że akwarium chodzi dopiero drugi miesiąc. Natomiast ryby przebywają w nim dopiero 3 tydzień.

    Karmione są Spiruliną Super Forte Tropicala, Hikari Cichild Gold i Staple dla baby rybek. Według mnie nie wszystkie dają rade połknąc małe granulki i nie przepadają za tą karmą.



    Dwa dni temu podmieniłem około 20% wody. Wczoraj rano chyba zbyt pochopnie postanowiłem kupić Capitox na nicienie. i wlałem do 900L 3 fiolki 30ml.


    Proszę o Was o radę.

  4. Duże dzięki za pomoc w korekcie obsady. Zerknijcie na fotkę poniżej...ten okaz jest bardzo agresywny i ostro gania po całej długości baniaka Pseudotropheus de masoni. Nie jest on chyba jeszcze wybarwiony, choć jest większy od demasoni. Również zastrasza małe redy ganiając je w "kołowrotek", które wiecznie chowają sie za skałą. Ten łobuziak nie daje mi spokoju i zastanawiam sie czy jest to normalna oznaka pokazania towarzystwu kto tam rządzi a jednocześnie wywalczenie własnego rewiru.


    Powiedzcie co to jest za odmiana i co z tym koleżką zrobić.

    post-9485-14695712653621_thumb.jpg

  5. Witam Wszystkich Malawistów!!


    Ponieważ dostałem ostrą krytykę na temat obsady proszę o przeczytanie poniższej wiadomości i pomoc w korekcie i zwiększeniu obecnej obsady Pysi.


    "Dobrze, skoro znacie gabaryty baniaka i być może widzieliście zdjęcia zbiornika w galerii, słucham waszej radej co do obsady. Konkretnie, co według waszego zdania powinno zostać a co powinno wrócić do akwarystycznego? Niewątpliwie wielu z was ma dużą wiedzę na temat tego gatunku ryb, w związku z powyższym słucham uważnie.


    Pseudotropheus Demasoni,

    Pseudotropheus Acei

    Maylandia Red-Red

    Maylandia Lombardoi

    Nimbochromis Venustus

    Labidochromis caeruleus (yellow)

    Melanochromis cyaneorhabdos - maingano

    Razem 32 szt.Baby Pyszczaka


    Czy taki mix gatunków drapieżnych z roślinożernymi nie poradzi sobie w niespełna 1000L ?

    Opinie są różne. Najczęściej są od osób które maja mniejsze zbiorniki. Może się mylę, więc z pokorą słucham Was uważnie i przenoszę ten wątek do innego działu.


    PS w najbliższym czasie mam zamiar dodać więcej piaskowca w celu stworzenia lepszych kryjówek i zakamarków dla mojego drugiego świata:)

    Dzięki i pozdrawiam wszystkich "kochających" akwarystykę[list=]

  6. Dobrze, skoro znacie gabaryty baniaka i być może widzieliście zdjęcia zbiornika w galerii, słucham waszej radej co do obsady. Konkretnie, co według waszego zdania powinno zostać a co powinno wrócić do akwarystycznego? Niewątpliwie wielu z was ma dużą wiedzę na temat tego gatunku ryb, w związku z powyższym słucham uważnie.


    Pseudotropheus Demasoni,

    Pseudotropheus Acei

    Maylandia Red-Red

    Maylandia Lombardoi

    Nimbochromis Venustus

    Labidochromis caeruleus (yellow)

    Melanochromis cyaneorhabdos - maingano



    Czy taki mix gatunków drapieżnych z roślinożernymi nie poradzi sobie w niespełna 1000L ?

    Opinie są różne. Najczęściej są od osób które maja mniejsze zbiorniki. Może się mylę, więc z pokorą słucham Was uważnie i przenoszę ten wątek do innego działu.


    Dzięki i pozdrawiam wszystkich "kochających" akwarystykę

    post-9485-14695712647734_thumb.jpg

  7. Serdeczne dzieki za sugestie. Jutro postaram sie kupic mocniejszy cyrkulator. Mam nadzieje że przedmucha te kupska. Jednak obawiam sie że filtr nie zassie takich ilości. Czyli Wężyk jako dodatkowa opcja.

    Ponieważ zrobiłem przelewowy komin do podmiany wody, która wpada poprzez śrubunki do rury i analogicznie do kanalizy...może zrobić pewnego rodzaju podłączenie rurki do odmulania dnia do jednego ze śrubunków i w ten sposób robić odkurzanko podłoża?

    Czy tylko nie wyssie razem z kupskami większości piachu:)??

  8. Jestem nowicjuszem w temacie akwarystyki:), więc proszę Was o wyrozumiałość. Muszę zadać głupie pytanie mianowicie, jak oczyścić powierzchnię piasku kwarcowego z kup i resztek pokarmu?? Czy jest jakieś urządzenie jak odmulacz? Wiem, że w przypadku żwiru jest to jak najbardziej odpowiedni sposób na czyszczenie. Jak wygląda sprawa w przypadku piasku kwarcowego? Jak czyścic podłoże o tak drobnej gramaturze z odchodów??

    Serdeczne dzięki za pomoc.

  9. Od trzech dni w końcu w moim baniaku 950L pływają 32 Pyszczaki; 6 Yelow, 5 demasoni, 5 Mainago, 5 Venustus Acei


    Woda w baniaku dojrzewała równe 3 tygodnie za do ostatniej niedzieli, kiedy to wybrałem się na giełdę akwarystyczną w Łodzi i zakupiłem 32 Pysie.

    Na dzień dzisiejszy wartości wody są następujące;


    No3 15

    No2 0

    GH 15

    KH 7

    pH 7,5-8



    U jednego z moich Acei, zauważyłem coś w rodzaju narośli lub pleśniawki na wardze…odstający wąs. Pyszczak pływa razem z gromadą innych ryb i nie zachowuje się raczej normalnie. Jedyne co mnie zastanawia to narośl na tuż na wardze.

    Powiedzcie proszę co mu dolega. Jak ewentualnie leczyć coś takiego.


    Kolejne to czarne kropki na płetwie grzbietowej i partiach ciała, linii bocznej i płetwach. Czy jest to coś groźnego? Jak powinienem leczyć coś tak specyficznego?

    Serdeczne dzięki za pomoc.

    post-9485-14695712639176_thumb.jpg

    post-9485-14695712639632_thumb.jpg

  10. Powiedzcie co zrobić w celu zwiększenia KH, które wynosi 3? Od tygodnia baniak dojrzewa i przyznam, że nie specjalnie widzę jakąś różnice. Jedyne co uległo zmianie to ogólna twardość wody, która spadła z 20 na około 14. NO3 wydaje się być bez zmian i jest miedzy 0 a 5. NO2 jest również w normie około 0. Kwaśność wydaje się być stosunkowo wysoka miedzy 7/8,0.


    Czytając posty na Malawi, dowiedziałem się, że prawidłowo zachodzący cykl powinien skoczyć z NO3 w górę, następnie wrócić do normy. Nic takiego u siebie nie zaobserwowałem. Czy zrobiłem coś nieprawidłowo, czy za mało wlałem bakterii( 850l baniak/500ml femanga bakterie), czy może torf zrobił rewolucję w baniaku i wszystko się rozstroiło?


    Dodam jeszcze, że klarowność wody również pozostawia wiele do życzenia...co prawda na odcinku 240cm widać drugi koniec baniaka ale nie jest to kryształ.


    Wybaczcie mi moją nieznajomość podstaw i doradźcie co mogę zrobić, żeby pomóc swojemu Malawi prawidło zacząć funkcjonować.

  11. Czyli nie powinno być problemu z zaburzeniem flory bakteryjnej? Wiesz już nie chodzi nawet o spuszczanie 800l wody do kanalizy co o sam czas jaki trzeba poświęcić na restart baniaka i kolejne tygodnie na rozwój bakterii.

    Powiedz proszę, jak długo powinienem trzymać węgiel i czym się sugerować przed wyjęciem go z kosza filtracyjnego?

  12. Witam Wszystkich,

    Tydzień temu wystartowałem baniak 850L. Z racji braku funduszy wszystko robię etapami i na start postanowiłem kupić jedynie JBL cristalporfi E1500 z micromech. Na dno baniaka piach kwarcowy 100kg, 150kg piaskowca, wszystko zalałem naszą wspaniałą kranówą i dodałem 250ml bakterii Femanga”Bakto fit Subwasser” . Na drugi dzień wlałem kolejne 250ml bakterii i zadowolony jak dziecko zacząłem wyobrażać gotowe akwa z pyskami.

    Kolejnego dnia 3ego, zmierzyłem parametry wody JBL easytest 5in1. Wiem że na start baniaka należy zrobić test kropelkami ale z braku niewiedzy i naiwności zaufałem sprzedawcy. Testy wykazały NO3 i NO2 na 0, ogólna twardość GH ponad skale 21, KH w granicach 6 czyli w normie i wysokie PH w granicach 8,2.


    Po 3 dniach od startu obserwowania białej mgiełki w wodzie, bynajmniej nie pierwotniaki ale raczej surowa woda bez żadnych oznak życia/biologii, poleciałem do akwarystycznego. Pan akwarysta stwierdził że lekarstwem na moją twardą wodę będzie torf!!!!!!! Nie wiedząc czemu uwierzyłem facetowi na słowo i kupiłem woreczek JBloskiego torfu a co tam…Po powrocie do domu i przeczytaniu paru postów na Malawi szybko zrozumiałem że jest to właśnie odwrotny rezultat raczej niechciany w środowisku Pyszczaków. Twarda woda powinna być w sam raz. Jednak było już za późno, ponieważ torf po 24h pracy zdążył zrobi swoje.

    5tego dnia w baniaku miałem lurowatą herbatkę, wywaliłem wkład z torfem i kupiłem wkład z węglem aktywnym. Parametry wody po tygodniu wskazują;

    NO3 0

    NO2 w granicach 1

    GH 15

    KH 7

    pH 8


    Proszę Was o radę co powinienem zrobić w celu poprawy warunków w baniaku i czy w ogóle biologia którą wlałem jeszcze ma rację bytu przez ten …torf.

    Na dzień dzisiejszy Filtr wypełniony jest micromechiem, gąbkami i na samej górze węglem.


    Czy konieczny będzie restart całego baniaka i wymiana wody, czy może węgiel powinien dać rade i naprawić szkody wyrządzone przez wkład z torfem?


    Serdeczne dzięki za pomoc.

  13. W końcu po roku czasu zalałem baniak, wczesniej ładując prawie 200kg piaskowca. Mocna kawa, pompa w razie awarii, duze wiadro, sterta szmat a po mojej prawej mop do podłogi:)...i jak by to wszystko miało pomóc w razie katastrofy. Na szczecie obyło sie bez uzywania któregokolwiek z wyzej wymienionych...nawet tej kawy nie wypiłem:). W zwiazku z tym, że zbiornik przetrwał próbe i stoi juz 3 dzien, nadzszedł kolejny etap czyli zakup filtracji. Pytanie do osób znających sie na rzeczy:)...Jakie jest wasze zdanie na temat kubła JBL crystalprofi 1500e x 2szt do 850L baniaka?

    Czy jest to w miare dobry i ekonomiczny wybór na filtracje? Wasze uwagi odnosnie doboru fitracji do mojego zbiornika beda bardzo cenne. Z góry dziękuję i pozdrawiam wszyskich pasjonatów.

  14. Nie tak do konca, tylko najpierw musisz troche pomyslec. Zauwaz ze dzieki temu ze osoba nie majaca jeszcze duzej wiedzy na temat gatunkow, po przeczytaniu opisow/propozycji co niektorych obsady, moze szybciej znalezc ciekawe gatunki. Zreszta, twoje zdanie na tym forum faktycznie najmniej sie liczy i jak sam stwierdziles jest "idiotyczne". A moze takie wypowiedzi biorą sie z twoich osobistych kompleksow, to juz raczej wizyta u psychologa była by w tym przypadku bardziej wskazana.

    sugeruje powstrzymanie się od osobistych wycieczek z sugestiami konsultacji lekarskich jakiejkolwiek specjalności włącznie. mutra

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.