Skocz do zawartości

Sib

Użytkownik
  • Postów

    127
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

10

O Sib

  • Urodziny 19.01.1966

Kontakt

  • Strona URL
    http://zmaylandu.pl

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Szczecin
  • Moje akwarium
    180l Saulosi Coral

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Wysłałem Ci wiadomość.
  2. Polecisz do kogo uderzać?
  3. Cześć, planuję zmianę oświetlenia na punktowe, tzw. efekt UFO. 2 moduły 2,5 W, kąt świecenia 15 stopni. Czy ktoś pomoże mi w doborze takich modułów, barwie światła i montażu. W zbiorniku mało wymagający Anubias nana. Z góry dziękuję, Artur
  4. Cześć, planuję zmianę oświetlenia na punktowe, tzw. efekt UFO. 2 moduły 2,5 W, kąt świecenia 15 stopni. Czy ktoś pomoże mi w doborze takich modułów, barwie światła i montażu. W zbiorniku mało wymagający Anubias nana. Z góry dziękuję, Artur
  5. Dzięki za info. Kupiłem kamień w Rajkowie. Polecam
  6. pablojogi dzięki. Wnioski po zmianach: Polecam wszystkim piasek znad morza, oczywiście tym którzy mają blisko. Testowałem piach z Dziwnowa i z Trzebieży. Ten drugi jest dużo ładniejszy, jaśniejszy, fajnie się prezentuje w baniaku. Jedyna uciążliwość to taka, że trzeba go przesiać. Ja do tego celu użyłem dziecięcego sitka plażowego ;o) Czarna folia wklejona od wewnątrz prezentuje się super, a raczej pysie na jej tle wyglądają zjawiskowo. No i nie ma efektu lustra. Wcześniej miałem tło strukturalne, jednak piękno ubarwienia Saulosi dopiero widzę teraz, na czarnym tle. Jak sądzicie, zostawić oświetlenie po staremu, czy coś poeksperymentować? Co byście doradzili w tej kwestii? Zredukowałem obsadę do 5 Ps. Saulosi, tłoku nie ma, ale tak mi się podoba ;o) pablojogi, widziałem Twój zbiorniczek na Youtubie, fajnie to wygląda.
  7. Krok 2 Wykładamy dno baniaka "podkładką" pod kamienie. Ma ona za zadanie ochronę dolnej szyby przed pęknięciem. Powszechnie stosuje się do tego celu styropian, najlepiej o grubości 1cm. Ja wykorzystałem łazienkową matę antypoślizgową, sporo cieńszą niż styropian, a spełniającą swoje zadanie w 100%. Krok 3 Układamy dekoracje a następnie wsypujemy do akwarium piasek i formujemy dno zbiornika. Ja wykorzystałem w tym celu 26kg kamienia Green Angel oraz piasek przywieziony znad morza. Piachu przywiozłem 4 razy za dużo, a wydawało mi się, że biorę tylko z lekkim zapasem. Piach trzeba wypłukać i wygotować. Kamulce wyparzyć w piekarniku. Krok 4 Nalewamy wodę. Jeżeli planujemy sadzenie roślin to łatwiej nam to pójdzie jeżeli napełnimy zbiornik wodą na wysokość ok. 15 cm. Sadząc rośliny należy pomyśleć o tym, że korzenie w piach zgniją, roślina padnie. Krok 5 Stabilizujemy parametry wody i wpuszczamy do zbiornika. Ja wodę miałem przelaną do drugiego akwarium, czyli poszło szybko. Krok 6 Zalewamy zbiornik, uruchamiamy filtry, ustawiamy odpowiednią temperaturę wody i wpuszczamy pysie do ich królestwa. Korzystając z okazji można pomyśleć o redukcji obsady. /////////// Nie udało mi się ułożyć grzałki w poziomie na dnie zbiornika tak by nie była widoczna. Moje filtry to: zewnętrzny Eheim Clasic 2215+, wewnętrzny AquaEl Turbo Filter 1100. Filtr wewnętrzny umieszczony jest z prawej strony razem z wlotem do kubełka. Na wlocie do Eheima mam założony prefiltr. Wylot z filtra wewnętrznego skierowałem na przednią szybę, a raczej tak po przekątnej. Wylot z Eheina umieszczony jest w górnym lewym rogu akwarium, wylot wody skierowany jest na lustro wody. Czy takie ustawienie filtrów zapewni mi odpowiednią cyrkulację wody w zbiorniku? /////// Oświetlenie. Jakie świetlówki polecacie do tego zbiornika? Aktualnie świecą TL-D 18W + F18W/174-T8. Chciałbym zostać przy T8 oraz w ilości minimalnej pozostawić roślinność. Czy takie rozwiązanie będzie dawało fajne światło: Osram Biolux 965 + Sylviana Aquastar? ///// Załączam fotkę. Co sądzicie o ustawieniu kamieni? Czy coś zmienić? Z góry zaznaczam, że to zielsko z prawej strony (Vallisneria americana gigantea) pójdzie w odstawkę. Nie podoba mi się przy tej aranżacji. W jej miejsce wrzucę najprawdopodobniej Nurzańca śrubowego, lub inną roślinę, która zasłoni mi górę filtra.
  8. Popytałem chłopaków ze Szczecina, tych z Forum. Wiem już wszystko. Wybieram się do Rajkowa. Dzięki.
  9. Fotka, o której była mowa wyżej ;o)
  10. Poniżej zamieszczam zdjęcie baniaczka z nowym tłem. Wyklejenie ścian zbiornika wbrew moim obawom było dziecinnie łatwe. Zwymiarowałem dokładnie tylną i boczną szybę, pod wymiar przyciąłem folię. Folię i szyby spryskałem dokładnie wodą z odrobiną szamponu. Powstały film wodny zapobiegł natychmiastowemu przyklejeniu się folii do szyby, był czas na ewentualne korekty oraz usunięcie pęcherzy powietrza i płynu. Do tego celu użyłem samochodowej skrobaczki do szyb, tej części z gumą. Kładłem folię po raz pierwszy, więc asekuracyjnie zacząłem od bocznej szyby, tak żeby nabrać wprawy. Poszło gładko. Tylną szybę wyklejałem już bezstresowo ;o) Piszę o tym, bo może komuś się to przyda. Poniżej zamieszczam fotkę. Sorka za jakość zdjęcia, ale fotki akwarium jakoś mi nie wychodzą, czy to z lampą, czy bez. Patrząc na zdjęcia jakie umieszczają koledzy na forum widzę, że muszę się i w tym temacie jeszcze sporo nauczyć ;o)
  11. Już dałem folię od wewnątrz. Sprawdzę to rozwiązanie na własnej skórze. Jeżeli folię będzie można czyścić skutecznie i bez szkody zmywakiem to nie będzie bólu. No i mam nadzieję, że efekt będzie lepszy niż w przypadku klejenia folii od zewnątrz. Mam pytanie odnośnie grzałki, a mianowicie czy można położyć ją poziomo na dnie. W tym tygodniu pojadę nad morze po piach, no i czeka mnie wizyta u kamieniarza ;o)
  12. A co z czyszczeniem takiej folii? Poradzi sobie z glonami gąbka/zmywak? Gdzieś na Forum już czytałem dyskusję na ten temat, ale nie mogę jej zlokalizować.
  13. Witam, wie ktoś z Was gdzie w Szczecinie można kupić serpentynit?
  14. Witam, po dwóch latach doszedłem do wniosku, że moja Malawka potrzebuje zmian ;o) Posiadam baniaczek 180 litrów 80x50x45. Obsada to Ps Saulosi Coral 3+7. Zmiany mają być wielkie ;o) Pyski przeniosłem już do drugiego zbiornika (160 litrów), trochę mały, ale pożyczony to nie mam co narzekać. Saulosi wrócą z powrotem po zmianie aranżacji akwarium. Tak więc wywaliłem wszystko, wodę przelałem, stoi i czeka w wiadrach, wiaderkach, szkle 100 litrowym. Chciałbym poprosić Was, Koledzy, o pomoc w tworzeniu nowej aranżacji mojego zbiornika. Krok 1. Akwarium stoi puste, więc najrozsądniej jest zacząć od tła. Rezygnuję z tła strukturalnego i chcę zastąpić je czarną folią Oracal 641. Poradźcie mi proszę, czy dobrym pomysłem jest przyklejenie folii od wewnątrz? Zastanawiam się czy folia będzie porastała glonami? Jeżeli tak to czy można będzie ją czyścić? Czemu od wewnątrz? Zależy mi na macie i chciałbym wyeliminować efekt odbijania się światła od szyby. Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie wskazówki. Dodam jeszcze, że akwarium stoi w rogu, tak więc zamierzam wykleić poza tylną szybą również boczną.
  15. Sib

    Czarne glony

    Przez 7 dni miałem pełne zaciemnienie. O dziwo rośliny nie padły, natomiast glon jak był tak jest. Nic go nie ubyło. Nie wiem co dalej. Kamienia nie wyrzucę, bo przyjechał aż z Chorwacji. Przyzwyczaić się do tego cholerstwa nie potrafię. Masakra.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.