Skocz do zawartości

Damian780425

Użytkownik
  • Postów

    811
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Damian780425

  1. W dniu 10.02.2020 o 23:45, buquiet napisał:

    Zastanawiam się jeszcze czy nie głupim pomysłem byłoby rozgałęzienia zasysu z 1" (32mm) na dwa 3/4" (25mm) albo nawet 1/2" (20mm) z tym że rozgałęzienie musiało być z przyczyn technicznych przy samej krawędzi akwarium gdzie dochodzi rura 32 

    Akwa ma 200 cm długości i fajnie byłoby mieć ssanie po dwóch końcach tylko czy ten oddalony bardziej od rozgałęźnika nie byłby słabszy... a może rozgałęzienia na dwie średnice

    Bliżej 25mm dalej 20mm

    Rozgalezienie z 1" ma oczywiscie sens. Ja rozdzielilem na 3 nitki aby maksymalnie zredukować opory.  A to czy czy filtracja będzie piętro  lub 4 niżej  nie ma wpływu na wydajność pompy. Podnosisz w zasadzie słup wody tylko ponad krawędź akwarium kilka cm. Ale to i tak już nie wazne bo jak widzę filtracja już gotowa 😉

  2. Cześć ja mam już jakiś czas narurowca opartego o korpusy BB . Jest to już mój 3 narurowiec i  dziś już raczej nic wiecej bym nie zmienił.  Na wejściu mam 1" 2 x 20" mechaniki daja taką powierzchnie filtracyjną jak ze 6 normalnych 10". Dalej 3 nitki 3/4", 2 zwykle 10" na TMBT , następnie 2 zwykle 10" na purolite i odtatnia nitka to 20" slim na biologię z Matrixem. Takie rozwiązanie zadowoliło mnie w 100%. 

    IMG_20200329_193742.jpg

    IMG_20200329_193736.jpg

    IMG_20200329_193721.jpg

    IMG_20200329_193714.jpg

    IMG_20200329_193700.jpg

    IMG_20200329_193645.jpg

  3. Jakieś  5 lat temu  i 138 postów temu założyłem ten temat . Zakupiłem  wtedy trochę rybek . Niestety  nie byłem zadowolony kiepski materiał genetyczny  ( pokrzywione mordki itp. ).  Postanowiłem wówczas, że nigdy więcej nie kupię u nich ryb.  5 lat szybko minęło ,w tym czasie robiłem zakupy u tak zwanych renomowanych sprzedawców czy hodowli. Nie będę wymieniał nazw bo wszyscy wiedza które to są renomowane.  W większości cechuje je ogromna ilość gatunków , niestety tylko na papierze ;-(.  Tak sobie właśnie pomyślałem że zostanę oficjalnym dystrybutorem Ferrari  a może i Bugatti  a co mi tam . Może ktoś się znajdzie to mu zamówię .  

    Wracając do tematu , ponownie trafiłem na tego sprzedawcę i po miesiącach oczekiwań na zamówione ryby  ( z cennika hodowli renomowanej )  skusiłem się na ponowne zakupy w Malawi Śląsk .  Właściciel twierdzi , że od tamtego czasu wiele się zmieniło, na korzyść oczywiście.

    Nie śledziłem tego tematu uważnie i nie wiem jakie macie opinie na dzień dzisiejszy ale ja po ponownym zakupie jestem zadowolony. Co zamówione zostało dostarczone. Zapakowane profesjonalnie, transport zorganizowany sprawnie,  kontakt szybki i konkretny a co najważniejsze ryby w bardzo dobrej kondycji .

    Jako , że jedna jaskółka wiosny nie czyni, zachęcam właściciela do trzymania wysokich standardów i dalszego rozwoju. 

    Jedna z rzeczy która mi się bardzo spodobała to oferta ryb które są aktualnie na stanie.   Jest to moja subiektywna opinia .

    Pozdrawiam Damian

    • Lubię to 7
  4. 29 minut temu, benjam napisał:

    Wow swietne:) jakie wymiary zbiornika i skąd takie fajne tło? :)

    Acha wymiary 200x60x58 

    Tu masz link jak powstało tło , nie obyło się bez wtopy ale koniec końców się udało 😉 

     

    • Lubię to 1
  5. Szybkie pytanko  mam 4 szt  Sciaenochromis fryeri , jeden ewidentnie się wybarwia  a 3  są mniejsze i jeszcze srebrne.  Jednak jedna z nie wybarwionych ryb kopie ładny dołek ( gniazdo )  . I tu jest pytanko ,  kto w tym gatunku kopie dołki  na gniazdo samiec czy samica ?

  6. Ogólnie to ciężko powiedzieć jaka była data bo został mi sam worek oceniłem mniej więcej po okresie kiedy to konfekcjonowałem. 😉 Ale ma tego około 1 kg , rybki jedzą ochoczo  odchody krótkie treściwe 😉 pachnie ładnie żal wyrzucać .  Niech sobie zostanie.

    • Lubię to 1
  7. Co powiecie na temat pokarmu w płatkach który leży sobie ze 2 lata  w szafce. Mam jeszcze prostar z osi z zakupu który sam kiedyś organizowałem. Karmie nim od 2 tygodni ale dziś mnie przeszła myśl czy aby to dobry wybór. 

  8. 4 godziny temu, Tomasz78 napisał:

     jak chciałem zmienić wodę, bo gdzie bym ryby wtedy dał, zawsze miałem zbiornik z już odstaną wodą gdzie ryby dawałem jak zmieniałem wodę.

     

    Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem , ale czy Ty wyławiasz ryby gdy " pielęgnujesz" akwarium , zmieniasz wodę ,czyścisz piasek , kamienie itp. ?  

  9. 2 minuty temu, iquitos68 napisał:

     

    Te dwa gatunki nie potrzebują samic żeby pięknie się wybarwić. Frejek oprócz tega zaleca się do wszystkich ryb w akwarium więc zachowania godowe będzie można oglądać bez samic tego gatunku. Zamiast tych 6 samic proponuję doinwestować w harem kopaczy - Lethrinops albus

     

     

    Nie głupie 😉  z tymi samcami  , a Lethinopsy są już ujęte.  Czy jeszcze jakieś samce można dodać . Zrobimy gejarjum 😉 teraz taka moda na LGBT  😉 🤣😆

  10. CO sądzicie o takiej obsadzie do typowego akwarium o wymiarach 200x60x60  Czy nie za dużo ?

     Placidochromis phenochilus Mdoka („white lips”) 7szt 4cm   
     Lethrinops albus  1+3
     Copadichromis borleyi  1+3
     Labidochromis caeruleus 5
    Sciaenochromis fryeri 1+3   

    Otoperynhs litohobates sulphur head lub zimbawe Rock. 1+3

     

    I pytanko odnośnie takiej sprawy , jak wpuszczę najpierw maluchy Mdoki i Yellow tak po 3-4 cm  i powiedzmy 1-2 gatunki z powyższej listy w wielkościach pozwalających na układ  1+3  około 10 cm  to czy te maluchy będą zagrożone . Miałem zawsze mbune  tu jestem zielony .

        
     

  11. Jak sobie przypomnę kiedyś start na rybki to wolałbym więcej tego nie robić . Tylko że wówczas miałem fbf a on cholernie długo dojrzewa. Szczerze powiedziawszy nie wiem jakie przeciw wskazania ma WA , ale jak dla mnie natychmiastowy wzrost NH i to do takich wartości jak chcemy  jest zaletą . Reszta cyklu jak na razie przebiega wzorowo.

  12. Wystartowałem tydzień temu na WA i prodibio biodigest. Efekt szybki szybki i mierzalny. Na dziś Nh spadło No2 wzrosło i pojawia się No3. Dziś mija tydzień. Stawiam że środa czwartek zarybiamy. 

  13. W dniu 6.02.2019 o 14:24, Paweł83 napisał:

     

     

    NARUROWIEC

    - dużo zaworów, łączeń korpusów które potencjalnie mogą przeciekać,

    - drogie w wykonaniu? tutaj pytanie a nie stwierdzenie,

    - znowu minimum 50 cm pod akwarium,

    - nie ma gdzie zainstalować grzałki - wiem że są przepływowe ale jakoś nie mam do nich zaufania i jest to kolejne złącze które może ciec. A ogrzewanie jest istotne gdyż nie wiem czy będę w stanie zapewnić stałą temperaturę. Może będę mógł, a może nie. Nie wiem po prostu.

    - trzeba zostawić szparę na rury zasysowe i wylotowe.

    Na razie same minusy. Liczę na Wasze plusy

     

    Po pierwsze gratuluje pomysłu 😉

    Mam pierwszą uwagę . Gdy budowałem dom to też zaplanowałem podczas budowy dziurę w ścianie ,  doczytałem jaka ma być wielkość tego projektu 270cm  jak by tak dodać te 50 cm  to mamy pełnowymiarową formatkę szkła .😉 Różnica w cenie minimalna a w zbiorniku ogromna. Ja już nie mam jak zmienić a akwarium się jakoś zmniejszyło . 

    CO do filtracji wypowiem się tylko na temat narurowca. Odnośnie zaworów i łączeń nie ma się czego obawiać ( to te same instalacje jakie są w domu a ich się nie obawiamy ). Jeśli chodzi o koszty wykonania , faktycznie jest to chyba najgorszy wybór jeśli chodzi o ekonomię. Myślę że na rozbudowany system bez większych problemów można wydać około 1K .  Co do wysokości 50 cm  w zupełności wystarczy . Miałbym tylko drobną uwagę co do telewizora . Najwygodniej się go ogląda mając wzrok na 2/3 jego wysokości a tu będzie akurat akwarium ;-).  Co do grzałki najmniejszy problem ,montujemy w układzie grzałkę łazienkową.  Jeśli chodzi o szpary na rury , to podczas budowy domu to też nie jest problem . Masz naprawdę duże pole do popisu.  Proponuję oczywiście podciągnąć pod baniak wodę i kanalizację.  Jeśli masz dobre parametry wody robiłbym wszystko aby o niej nie zapomnieć.  Generalnie gdybyś tego nie zrobił na tym etapie było by to niezrozumiałe. i to niezależnie od tego jaką filtrację wybierzesz.

    • Lubię to 4
  14. 14 godzin temu, troad napisał:

    W razie awarii dopływu nic się nie dzieje. Po prostu nie leci woda.
    Odpływ zbiera wodę prawie z powierzchni. Rurka ma średnicę wew. bodajże 16mm daje radę odprowadzić wodę nawet gdy odkręcę dopuszczaną całkiem sporo.
    Odpływ nie jest w żadnym filtrze i tak jak napisałem zbiera wodę z powierzchni więc nie ma prawa się zatkać!

    Opisywałem to kiedyś, tak to wygląda:

    A680-zdj2.jpg

    PS. Moją podmianę wody nazwałbym półautomatyczną. Ciągłą dolewkę można zrobić, nie jest to jakiś duży problem. Poza kroplownikiem musiałbym dać jeszcze reduktor ciśnienia (niwelacja skoków ciśnienia w sieci wodociągowej) żeby zapewnić stały bardzo mały przepływ. Nie zrobiłem tego, zadowoliłem się tym co mam ;). Ustawiam w miarę minimalnie możliwy przepływ i zostawiam to na np. 2, 4, 6 godzin. Działa :).
    Ty chyba na dopływie nie masz reduktora ciśnienia o ile pamiętam, ale w Twoim basenie to raczej nie ma znaczenia czy jednego dnia wleje Ci się 50L czy 250L :).

    Normalnie jakoś mi się kojarzy 😀

    • Haha 1
  15. 45 minut temu, RomanoLindano napisał:

    Ale co z WiFi? Przecież normalnie działa. Może się rozłączyć czasami, ale to zalezy od lokalnych warunków (odległość od rutera, zakłócenia).

    Wczoraj rozłączało co chwilkę czasem 2-3 sek. innym razem nie można połączyć wcale. Zasięg raczej pełny. Albo coś źle robiłem. Dziś jest o wiele lepiej do 5 min działa stabilnie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.