Skocz do zawartości

apper

Użytkownik
  • Postów

    107
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

15

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Radom
  • Moje akwarium
    430l

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Czołem Panowie Ruszyło się coś z gąbkami do narurowców na wymiar? Można gdzieś zamówić?
  2. Zgadza się, rozłoży, ale to proces, który trwa określony czas. Zanim do tego dojdzie organika pobudza glony. Wolę się jej regularnie pozbyć, na ile to możliwe, poprzez prefiltry.
  3. Tak jak pisałem powyżej będzie to odkryty zbiornik roślinny z podwieszana lampą. Z uwagi na to wzmocnienia odpadają... Wystarczyłoby pewnie 15mm, ale pewien znany wykonawca zaproponował mi 19mm w cenie niższej niż 15mm, nie mogłem się nie zgodzić Facet znany i na tym forum z rewelacyjnej jakości zbiorników więc liczę, że akwarium otrze się o ideał wykonania nawet przy moich wysokich w tej kwestii wymaganiach Nie omieszkam przedstawić na forum zbiornika jak już do mnie trafi.
  4. Tak, żeby jeszcze uzupełnić mój temat bo to w sumie ważne to... będzie to akwarium roślinne. Siedziałem kilka lat w malawce i na forum jestem sporo lat. Uważam je za jedno z niewielu sensownych, które pozostały i dlatego tu piszę Technika w roślinnym czy w Malawi jest mocno zbliżona... Dzięki triamond za sugestie: ad. 1 - zgadzam się, stąd ten pomysł... ad. 2 - rozważam taką opcję i powoli się do niej skłaniam ad. 3 - skrycie na to liczę ;), jeśli zaistnieje potrzeba to dołożę ewentualnie grzałkę przepływową na bypassie za pompą ad. 5 - tu jest właśnie jedna z różnic pomiędzy roślinnym i malawi. W roślinnym nie można dopuścić do zbytniego odkładania się organiki w kuble bo jest to prosta droga do glonów (zwłaszcza krasnorostów), w malawi glony nie są aż tak uciążliwe. W związku z tym prefiltr musi być, ewentualnie nawet 2 ad. 6,7,8 - czytałem Twój wątek o filtrze, jest bardzo interesujący. Nie wiem czemu, pewnie to bezpodstawne, ale jakoś mam pewne obawy jeśli chodzi o szczelność chińskich kubłów. Wydaje mi się, że najsensowniejszy może być tu kubeł 2260, zwłaszcza, że jest on konstrukcyjnie przystosowany do montażu na nim pompy. Solidność tego "wiadra" i sposób mocowania dekla przemawia do mnie
  5. Oase ma wbudowany prefiltr a w przypadku innego kubła wystarczyłoby zamontować prefiltr zewnętrzny. Regularne czyszczenie prefiltrów 1-2 w miesiącu nie pozwoliłoby zapchać się kubłom i mogłyby pracować bez otwierania miesiącami.
  6. Czołem Zamówiłem niedawno nowy, większy baniak 150x60x60 z optiwhite 19mm. Mam jakieś 2-3 miesiące, żeby ogarnąć filtrację do tego akwarium. Wiem, że na pewno będę potrzebował 2 dużych kubłów. Na chwilę obecną biorę pod uwagę, któryś z poniższych zestawów lub kombinację tych filtrów: - 2x Eheim 2080 https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/eheim-professionel-3-2080-2080010-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-maks-1200l-832 - 2x Eheim 5e 700 https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/eheim-professionel-3e-2078-2078010-elektroniczny-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-300-700l-837 - 2x Eheim 2260 https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/eheim-classic-2260-2260010-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-300-1500l-814 - 2x Oase biomaster thermo 850 https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/oase-biomaster-thermo-850-filtr-zewnetrzny-z-grzalka-do-akwarium-850l?gclid=Cj0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9VuOXZu-rnubCOJgHDVwVq7NeqcxF66z18yLSboL_30IDHjwWE_a9o4aAg0AEALw_wcB To sporo kasy i nie chciałbym wtopić. Z żadnego z powyżej wymienionych nie korzystałem. Miałem jednak kilka eheimów z serii classic i starszych professionel i nigdy nie było z nimi problemów. Kusi mnie jednak ten Oase z uwagi na patent z prefiltrem i wbudowaną grzałkę. Naczytałem się jednak opinii, że jego pompa potrafi być głośna, zapowietrzać filtr i nie grzeszy kulturą pracy… Przechodząc do tematu przyszło mi do głowy, żeby zakupić 1 sztukę Oase thermo 850 i do tego, używanego eheima 2080 lub 2260. Można w handlu czasem spotkać egzemplarze w małych pieniądzach np. z uszkodzoną pompą. Do tego dokupiłbym pompę JEBAO MDC 6000: https://erybka.pl/product-pol-24578-Jebao-MDC-6000.html Pompa ta chwalona jest za cichą pracę i ogólną kulturę działania. Kontrolowana przez wifi, funkcja FEED i temu podobne bajery Pomyślałem, że podłączyłbym ją za kubłami jako zewnętrzną pompę do obu tych filtrów poprzez trójnik. W Oase nie korzystałbym ze zintegrowanej pompy filtra a jedynie z grzałki. Za pompą rozdzieliłbym też strumień na 2 wyloty. Przypuszczam, że taka pompa (ewentualnie model większa) na 50-60% mocy miała by przepływ zdecydowanie lepszy niż 2 wymienione kubły razem wzięte. Do tego możliwość pełnej kontroli... Macie jakieś doświadczenie albo przemyślenia w tej materii? Przewidujecie jakieś problemy takiego układu? Na marginesie, kaseciaka miałem i chcę teraz spróbować czegoś innego. Z sumpami mam doświadczenie zerowe
  7. Żeby nie zakładać nowego tematu. Ma ktoś wiedzę jak obecnie z jakością akwariów wykonywanych przez erybkę? Dostałem dość korzystna wycenę i zastanawiam się nad zakupem od nich, ale zdarzają się mało pozytywne opinie w sieci (sprzed kilku lat).
  8. Tak dla potomności gdyby ktoś miał podobny problem. Jestem już po zabiegu. Zastosowałem zestaw z portalu aukcyjnego w skład, którego wchodzi uchwyt do wiertarki, filc polerski i 100g tlenku ceru. Używałem wiertarko wkrętarki. Po 1,5h polerowania zeszło wszystko idealnie Zużyłem może 10% proszku. Jeśli ktoś ma podobny problem tj. osad czy zmatowienie, które nie schodzi tradycyjnymi metodami to prawdopodobnie są to już zmiany w strukturze szkła. Tu mogę polecić tlenek ceru. Głębszych rys nie polerowałem, ale z tego co poczytałem to trzeba by najpierw szlifować różnymi grubościami papieru ściernego i dopiero na koniec polerować tlenkiem ceru.
  9. Próbowałem cytrynę, ocet i tropical ph minus - bez efektu....
  10. Tak jak pisałem w pierwszym poście - baniak 400L, szyba 12, front optiwhite. Dostałem je za free więc trochę szkoda je wyrzucać. Wymiana szyb nie wchodzi w grę ponieważ zostałoby mi tylko dno Smuga jest wewnątrz, naokoło zbiornika. Zdaję sobie sprawę, że polerka szkła do żmudna robota, ale tutaj nie ma głębokich rys. Liczę na to, że dość szybko to zejdzie. Zainwestowałem 30zł w zestaw do polerki więc w razie czego mała strata. Dam znać jak poszło...
  11. Obawiam się, że u mnie to nie będzie jednak kamień a zmiana struktury szkła bo nie można nawet tego zadrapać i nie czuć faktury osadu. Szkło jest gładkie pod palcem. Zamówiłem już zestaw do polerki bo wydaje mi się to jedynym rozwiązaniem.
  12. Położyłem akwarium na boku i na kawałek tego paska wylałem kałużę octu. Odczekałem 15min. i próbowałem skrobać świeżym metalowym skrobakiem - nic z tego. Może za krótko czekałem - namoczę chusteczki, poczekam kilka godzin i zaatakuję żyletką. Dodam, że osady kamienia były również powyżej tej linii na przykład na krawędziach akwarium i wzmocnieniach, ale chyba nie były tak zapuszczone i zeszły bez problemu. To co jeszcze zauważyłem - tego osadu nie wyczuwam pod palcem podobnie jak pod skrobakiem, który płynie po nim gładko. Poczytałem trochę o tej "korozji" szkła i to niestety może być to.
  13. Od znajomego dostałem w prezencie używane akwarium 400L. Zbiornik ogólnie w bardzo dobrym stanie. Ładnie sklejony, front optiwhite. Jedyny mankament to pasek osadu, który znajduje się kilkanaście centymetrów poniżej górnej krawędzi zbiornika. Ma około 1,5 cm szerokości i jest naokoło zbiornika. od poprzedniego właściciela wiem, że przez kilka miesięcy trzymał w akwarium wodę na tym poziomie. Później woda była już do pełna ale osad nie zszedł nawet po roku moczenia się w akwarium. Obecnie akwarium stoi u mnie puste i próbuję je doczyścić, ale już wymiękam. Próbowałem wszystkich znanych mi sposobów - ocet, kwasek cytrynowy, tropical ph minus, metalowe skrobaki do szyb - dziadostwa nic nie rusza... Jedyne pomysły jakie jakie jeszcze przychodzą mi do głowy to kwas solny lub polerowanie pastą. Pierwszej opcji się trochę obawiam bo kwas to jednak kwas i można łatwo zrobić sobie kuku. Polerowanie jakąś pastą do szkła to druga opcja, ale nie wiem czy nie spierniczę przez to całej szyby. Macie jakieś pomysły? Poniżej foto dziadostwa (poziomo w połowie zdjęcia)...
  14. Dzięki za odpowiedź. Pływak również chcę zainstalować, ale to część mechaniczna i kiedyś może się zaciąć/zepsuć i wtedy woda pójdzie właśnie przelewem.
  15. Prosiłbym żebyście rozwiali moje wątpliwości w poniższym temacie: Mam beczkę 100l do której zbieram wodę RO do podmian. Wiadomo, żeby zebrać 100l RO potrzeba wielu godzin i pilnowanie, żeby beczka się nie przelała jest uciążliwie a i tak kiedyś się pewnie zapomnę. W związku z powyższym chciałem wkleić zabezpieczenie przed przelaniem. Beczka jak to beczka jest okrągła i jedyne płaskie miejsce ma w uchwycie i właśnie w to miejsce chciałem zainstalować przelot akwarystyczny i z dwóch stron system rurek 3/4 cala. Problem w tym, że płaszczyzna uchwytu jest mniej więcej pod kątem 45st. do podłoża i pod takim kątem byłby również przelot. Chciałbym użyć kilku kolanek 45st. i zrobić taką instalację jak na rysunku poniżej. Od strony beczki woda wlatywałaby do rury po osiągnięciu ustalonego poziomu. Na zewnątrz byłoby kilka kolanek a dalej elastyczny wąż prosto do kanalizy. Moje pytanie jest takie - czy taki system odprowadzi grawitacyjnie nadmiar wody? Czy woda sama przepcha się przez system tych kolanek i nie przeszkodzi jest żadna nieznana mi siła hydrostatyczna i taki system nie będzie się zapowietrzał? Wydaje mi się, że powinno być ok, ale wolę się upewnić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.