Jaro85
Użytkownik-
Postów
11 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
0Informacje o profilu
-
Lokalizacja
Piła
-
Moje akwarium
120 x 40 x 55
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
Dziękuję za zainteresowanie się tematem. Wczoraj podmiana, ok 50%. No3 spadło do ok 15 (wg jbl), no2 dalej wskazywało na0,4. Dodałem ampułkę Biodigest. Zobaczę wieczorem jak będzie wyglądała sytuacja. Rano ryby pływały normalnie. Zastanawiam się nad 3 opcjami ww skoku. 1. Zbyt małe napowietrzanie podczas leczenia. Jedynie ruch taflą wody. Do tej pory ultramax 2000 skręcony na minimum, + turbo 1500 jako mechanik. Odkręciłem UM na 80%, podłączyłem dodatkowo brzęczyk (chociaż on pewnie niewiele pomoże w kwestii napowietrzania). 2. kiedy odkryłem akwarium, pierwsze co rzuciło się w oczy to góry i doliny. Być może przemeblowanie w wykonaniu ryb doprowadziło do tak wysokiego skoku no2. 3. opcja, jak wspomniałeś, być może przed dodaniem leku coś już z biologią się działo... Jeśli wieczorem będzie spadek, w niedzielę będę musiał aplikować drugą dawkę. Zobaczę co wydarzy się wtedy z parametrami. Podchodziłem sceptycznie do wymienionego w temacie preparatu jednak po zachowaniu ryb widać, że są zupełnie inne. Ich zachowanie jest żywsze a i częstotliwość ocierania się jest mniejsza.
-
Akwarium 200l, gh8, kh10, ph8, No3 30, no2 - 0,4! (po leczeniu!) Po wpuszczniu saulosi kilka z nich od razu się ocierało. W dniu wpuszczania parametry były podobne j. w. jednak no2 było niewykrywalne. Po przeczytaniu forum doszukałem się informacji, że ryby mogły się ocierać przez świeżą wodę, inne parametry itp. Tak sobie pływały aż nagle coraz więcej ryb się ocierało, pojawiły się białe odchody a kilka ryb miało objaw jakby próbowały coś z siebie zrzucić i wypluć coś z pyszczka. (W jednym z wątków pytałem o karmienie saulosi raz na jakiś czas solowcem z własnej hodowli ale koniec końców do tego nie doszło, pokarm trafia tylko do gupikow). Znalazłem podobne objawy w kilku postach i postanowiłem działać. Nie wiem czy zbyt późno, może zbyt pochopnie... W sobotę wieczorem 4.11 dodałem do akwarium Protocaps M, zaciemnilem je i włączyłem dodatkowo napowietrzanie. Dziś 7.11 (wtorek) wg. instrukcji miałem zrobić podmianę 50%. Po dłuższej obserwacji zauważyłem, iż częstotliwość ocierania znacząco się zmniejszyła a ryby które stały w rogach są znacznie żywsze. Zbadałem parametry i szok, skok no2 do 0,4. Czy możliwe, że ww lek zakłamuje wyniki, czy też zniszczyłem sobie biologię? Wg instrukcji w najbliższą niedzielę miałbym ponowić kurację ale boję się, że przez ten skok nie mam w ogóle biologii w akwarium i pogorszę sytuację. Widać, że lek zadziałał. Zachowanie ryb uległo poprawie, tylko te parametry...
-
Cześć, akwarium 200l. Ryby wpuszczone 1,5 miesiąca temu. Obecnie pływa 16 Saulosi (do późniejszej redukcji). 11 z nich rośnie w oczach, 5 jakby nic nie urosły od początku. Karmię 2x dziennie. Pokarmy NF plant S, NF supreme plant S, NF cichlid S (2x w tygodniu), 1x tydzień D-allio oraz Spirulina w płatkach O. S. I.. Pytanie, czy mogę do diety dodać artemię z własnego wylęgu? Czy też powyższe wystarczą w zupełności?
-
Przyszedł w końcu dzień w którym wpuściłem młode Saulosi. Parametry w akwarium ustabilizowały się j/n GH - 8, KH 9-10, PH kolor pomiędzy 7,6-7,8 (test JBL), NH4, NO2 - niewykrywalne, NO3 - 1. No3 takie niskie ponieważ w kranie mam niewykrywalne a odkąd staruję akwaria na Seachem Stability proces dojrzewania odbywa się powoli ale skoki parametrów są wolniejsze i mniej drastyczne niż na innych bateriach. Jednak nie martwią mnie parametry (chyba słusznie) a to, że ryby po wpuszczeniu (oczywiście wzięły się od razu za skubaniec glonow z kamieni) zaczęły się ocierać o piach i kamienie. Czy to normalne, że po wpuszczeniu do nowego akwa (inne parametry niż na hodowli) mogą się ocierać? Nie zauważyłem żadnych zmian na ciele, ryby chętnie podpłynęły do płatków spiruliny dziś rano. Kiedy wpuszczałem gupiki do nowych zbiorników nie zauważyłem takiego zachowania albo inaczej. Być może mniej je obserwowałem ponieważ zachowanie młodych pyszczaków nie pozwala na to aby przejść koło akwarium obojętnie. Ganiają się, "stoją" pionowo na kamieniach i skubią, delikatne walki.
-
Dodatkowo woda w baniaku wg zoolek/jbl GH 10/8, KH 11/11. Dziwnie GH spada, mam nadzieję, że jak już baniak się ustabilizuje ryby będę zadowolone. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w tym temacie oraz całemu forum za pomoc w wystartowaniu. Pozdrawiam.
-
Panie Andrzeju @Andrzej Głuszyca, okazuje się, że moje obawy o niskie Ph były zbyt wczesne. Na cztery dni włączyłem silne napowietrzanie (Turbo 2000) i momentalnie ph skoczyło z 7,4 do 8,4-8,5. Pytanie czy tak może zostać (być może delikatnie spadnie jeszcze, bąble już wyłączone)? Czy jak będę robił podmiankę 20-30% (kran ph 7,4) to czy skoki w baniaku nie będą zbyt gwałtowne?
-
Witam, miesiąc temu zalałem akwarium, dojrzewa. NO2 dopiero niedawno się pojawiło (JBL kropelkowy). Także na spokojnie będę sobie jeszcze czekał aż wynik będzie 0. Wodę lałem przez blok węglowy (tu pierwsze zaskoczenie). W kranie GH - 16, KH - 14, po ustrojstwie odpowiednio 14/12. Możliwe, że blok węglowy obniżył delikatnie te wartości? Kolejna sprawa to nieszczęsne PH. Myślałem, że w akwarium skoczy delikatnie ale niestety przez miesiąc nic się nie zmieniło. W baniaku jak i w kranie stałe 7,4. Chciałbym je delikatnie podnieść o 0,2-0,4. Obawiam się jednak używać sody oczyszczonej (czy słusznie?). Posiadam także Seachem Malawi Buffer. Kupiłem kilka miesięcy temu (nie przemyślałem tego) ponieważ chciałem startować baniak na RO ale po rozmowach na forum zrezygnowałem z tego pomysłu. Pytanie czy Seachem można dodać do wody z kranu (w tym przypadku do akwarium) aby nieznacznie podbić to ph?
-
Płaski moduł na tło - zatapialny
Jaro85 odpowiedział(a) na Vrzechu temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Mam pytanie co do malowania modułów. Czy w jakiś sposób przygotowujecie powierzchnię do malowania? Zrobiłem moduły z Cr65, schly ponad tydzień następnie moczenie 24h i po całkowitym wyschnięciu pomalowałem sprayem Eco Color. Po tygodniu chciałem je wymoczyć ale farba odchodzi od nich płatami. W wodzie w ogóle nie trzyma się powierzchni. -
Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące krzemianów. Czy do ustrojstwa można wsypać jakiś absorber/żywicę (poza A520E) aby od razu na starcie się ich pozbyć albo wyeliminować w części? Patrząc na moje gupikarium na kranówce, stwierdzam, że krzemianów w wodzie mam sporo.
-
O ustrojstwie już czytałem i składam zamówienie. Najbardziej martwią mnie parametry wody. Jak czytam, że idealnie gh 6,kh ok 10 to już ręce zaczęły mi opadać. Załóżmy, że na start wlewam kran do akwarium. Po np. dwóch tygodniach parametry (w akwarium) zaczynają się zmieniać i wzrasta GH, KH i ph. Jak wówczas skorygować wodę do podmian? Musi ona mieć takie same parametry jak woda w akwarium? Tego raczej w wiadrze nie osiągnę.
-
Dzień dobry. W niedługim czasie chciałbym zacząć swoją przygodę z Malawi i haremem Saulosi a za aranżację miałyby posłużyć Dark Stone w 200l akwarium. Hobbystycznie hoduję krewetki Caridina i w związku z tym musiałem nabyć filtr RO aby mieć odpowiednie parametry wody, i właśnie o przygotowanie wody chodzi. Z krewetami nie ma problemu, woda RO kilka ml Gh+ I po kilku sekundach woda do podmian jest w 99% zgodna z tym co mam w akwarium. W związku z powyższym mam pytanie jak to jest w wodą do Malawi? Parametry mojej kranówki to GH 14-15, KH 14 a Ph 7,2-7,4. Mieszać kran z RO, solić samo ro aby mieć odpowiednie (wręcz książkowe) parametry? Jak przygotowywać wodę do podmian?