Skocz do zawartości

kazikx

Użytkownik
  • Postów

    145
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

133

Informacje o profilu

  • Biografia
    wszystko płynie
  • Lokalizacja
    Wieliczka
  • Zainteresowania
    nuda
  • Moje akwarium
    Zbiornik w przygotowaniu, na bazie AQUAEL OPTI SET 240L
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Kazimierz

Ostatnie wizyty

871 wyświetleń profilu
  1. Przypomina pogrzeb...
  2. Ładne ujęcia Wisły. Lubię oglądać miasta i miasteczka z perspektywy wody. W Krakowie pływają promy w stronę Tyńca, ale można też wynająć kajaki, jeśli ktoś ma doświadczenie. Polecam zwłaszcza Krakowski Klub Wodny, przy ulicy Księcia Józefa, przystań z dużą tradycją, nastawiona na edukację. Działająca przy Klubie wypożyczalnia kajaków nie jest komercyjna, dlatego można tanio wypożyczyć kajaki... Taka ciekawostka i propozycja nieortodoksyjnego punktu programu (typowy to ten między Wawelem, Wieliczą i Auschwitz) dla odwiedzających Kraków.
  3. Będziesz miał big brother fish w szpitalu... Poza tym wpatrywanie się w ryby działa anestezyjnie. Dużo zdrowia, trzymaj się!
  4. Wzmocnij te plecy. Zajrzyj do wątku "Malawi Kazika" - jest ram relacja z "ulepszenia" podobnej szafki od firmy Auqael. Producenci oszczędzają na materiale pod pretekstem otwarcia dostępu do osprzętu. A jak Ci się szafka potem złoży na bok, to będzie Twoja wina (bo będzie), a nie producenta. Otworzyć można wywiercając otwory na plecach, a nie oszczędzając na kawałku paździerzy.
  5. Gratuluję. Tylko trudno rozeznać, którzy "zawodnicy" są z Płocka, a którzy z Warszawy.
  6. Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  7. Cześć, póki akwaponika młoda, zastanów się nad roślinami w skrzynkach. Każdą z nich wsadziłbym do osobnej, dziurawej osłonki, a te oczywiście z powrotem do skrzynki. W razie potrzeby będziesz mógł łatwo wyciągnąć daną roślinę.
  8. @Bojar, @triamond, dziękuję za cenne komentarze. U mnie są małe ryby + względnie duże (ani duże, ani małe sadzonki) rośliny, zwłaszcza skrzydłokwiat z rozbudowanym systemem korzeniowym. Robię co kilka dni testy wody, nie żeby mi się chciało, bo mi się nie chce (za jakiś czas odpuszczę), tylko dla celów autodydaktycznych i kontrolnych. Chodzi mi głównie o wpływ roślin na ilość azotynów, azotanów i fosforanów. Wszystkie wyniki testów są do siebie podobne (wyniki są takie same lub różnią się minimalnie): NO2 0,025; NO3 1; PO4 < 0,02, co oznacza, że w tym momencie akwaponika daje radę. Na marginesie dodam, że przed wpuszczeniem ryb do akwarium i przed dołączeniem akwaponiki, pierwszy cykl azotowy przebiegł książkowo. Ogrzewasz dom/mieszkanie prądem lub węglem?
  9. Dobrze, że ta opowieść z horroru rodzinnego nie skończyła się rejestrem w mrocznych kronikach policyjnych. Możesz ustawić się w kolejce (ale tam już chyba jest jak do królowej angielskiej) Z tego, co pamiętam, Kolega @egon44 miał na sprzedaż dorosłe Saulosi, w minimalnej ilości. Niedawno kupowałem Saulosi u Damiana, który przejął hodowlę od Marka (Malawi Mbuna World), udzielającego się kiedyś na forum. Miał parę ciut większych okazów. Jeśli Ci zależy, to podam telefon na priv do Damiana. Na forum przewinęły się również przelotnie dobre opinie o Malawian, Luk&Raf, jeśli dobrze pamiętam.
  10. Zastanawiam się nad koniecznością podmiany wody w akwarium z akwaponiką. Nie taką cotygodniową, dwutygodniową, bo taka jest niepotrzebna, ale raz na jakiś (ale jaki?) czas. "usuwają szkodliwe związki chemiczne" - O jakie związki chodzi (pomijając azotyny, fosforany)? Czy są takie, których nie usuwają rośliny? "dostarczają całą masę minerałów" - Czy nie wystarczy wrzucanie pokarmu do wody?
  11. kazikx

    Malawi Kazika

    @Nath_147, dzięki za komentarz. Tu serce i tam serce, łatwo stracić głowę, łatwo się pomylić. Rzeczywiście, bardzo podobne, ale u mnie chodzi raczej o Epipremnum: "Również kształt liścia pomoże odróżnić od siebie obie rośliny – liście filodendrona charakteryzują się płaską, sercowatą blaszką, która często jest wydłużona na końcu, podczas gdy liście epipremnum są często łódeczkowate, a dodatkowo wygięte ku górze wzdłuż głównego nerwu. Dodatkową wskazówką może być umiejscowienie blaszki liścia w stosunku do ogonka – liście filodendrona są wyraźnie osadzone na ogonku, podczas gdy u epipremnum ogonki przechodzą bezpośrednio w blaszkę liściową". Cytat ze strony: https://kropkiikwiatki.pl/filodendron-czy-epipremnum-jak-odroznic-rosliny-i-jak-je-pielegnowac/
  12. kazikx

    Malawi Kazika

    Dzięki za korektę, przepraszam za pomyłkę.
  13. kazikx

    Malawi Kazika

    Dokończyłem akwaponikę. Na tym etapie do akcji wkroczyły kobiety: teściowa podarowała mi filodendrona i skrzydłokwiat, a żona oczyściła dokładnie korzenie z ziemi. Rośliny zrazu przeżyły mały szok adaptacyjny, co odbiło się negatywnie na listowiu. Na szczęście szybko doszły do siebie i zaczęły wypuszczać nowe korzenie i listki. Tym samym akwarium jest prawie gotowe; „prawie”, bo zamierzam jeszcze domontować karmnik, na czarną godzinę, tzn. na czas mojej dłuższej nieobecności w domu. Mam już w głowie karkołomny patent (nauczony doświadczeniem Kolegi @triamond, chcę uniknąć problemu zawilgocenia) pasujący do mojego akwarium. Opiszę go za jakiś czas, w trakcie realizacji. Przy okazji karmienia doświadczyłem, jak „przyjaznymi” istotami potrafią być pyszczaki. Nie boją się. W ogóle reagują na każdy mój ruch w stronę akwarium. Zbierają się wtedy błyskawicznie w ławicę i podpływają. Lampą made by @Bartek_De i @aurban6 jestem nieustannie zachwycony. Nie tylko samym światłem, ale również zmyślną konstrukcją – poprzeczne ustawienie prowadnic jest bardzo wygodne, zwłaszcza w moim wąskim akwarium. Rozsuwam dowolnie i mam łatwy dostęp do wnętrza. A także tym, że jest ona częścią mechanizmu sterującego całym akwarium (u mnie cyrkulator i grzałka). Wspomniałem o grzałce. Odczekałem za radą @Andrzej Głuszyca, ale temperatura wody w akwarium, przy pracującym falowniku i świetlówce, oscylowała stale między 20-21 st. Celsjusza. Tak więc tuż przed odbiorem ryb wpadł upatrzony wcześniej Eheim Jager.
  14. Dotarł do mnie jeden z najważniejszych elementów akwarium, czyli jego „duch”. Stworzony przez tandem @aurban6 & @Bartek_De. Duch tchnie światło i ożywia wszystko. Jednocześnie duch jest mózgiem całego mechanizmu: steruje nim i pilnuje, by całość działała harmonijnie. Światło naśladuje cykl dobowy Ziemi i Słońca: zapala się nad ranem (nie uchwyciłem jeszcze tego momentu, bo za długo śpię), przechodzi przez kilka faz, by wieczorem powoli gasnąć. Gdy prawa strona pogrąża się w ciemności, wtenczas nad lewą częścią akwarium zapala się księżyc, który również powoli gaśnie. Po tym ostatnim akordzie spektaklu światła ryby mogą iść lulu. Najwyraźniej rybom podoba się ten cykl świecenia: naśladuje naturę, jest urozmaicony, nie zmienia się gwałtownie. Samo światło jest - by tak rzec - filmowe. Ładnie podkreśla fakturę kamieni. Dla mnie samego „duch” bomba (a kto czyta, ten nie trąba, parafrazując na odwyrtkę klasyka). Jestem pełen podziwu i wdzięczności dla Artura i Bartka. Dobra robota, bardzo dobra.
  15. kazikx

    Malawi Kazika

    Pojawiają się już pierwsze glony, więc pora pomyśleć o czyściku. Z czasem, być może, uda mi się ustawić oświetlenie tak, by przednia szyba nie obradzała glonami. Na yt trafiłem na film, w którym akwarysta czyści szyby w specjalnej rękawicy. Pomysł spodobał mi się na tyle, że zakupiłem taki gadżet. Pierwsze koty za płoty. Spodobało mi się, tym bardziej, że można czyścić z wyczuciem. I rybom nie przeszkadza. Może są agresywne (u moich, przynajmniej na razie, nie dostrzegam wzmożonych przejawów), ale nie dzikie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.