Skocz do zawartości

novi

Użytkownik
  • Postów

    87
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez novi

  1. Fakt, że nie mogę się zdecydować skałki, kamienie czy korzenie. Po innych biotopach i aranżacjach zostały. A roślinki również, po skalarach amazonki chyba, i kryptokoryny wąskolistne - pyszczaki nie ruszają jakoś - może moje żarcie (mix krewetkowo-warzywny jest lepszy kilka fotek z rana - wtedy lecą do żarcia z norek. na razie największe mają 15cm, ale już się wybarwiają.
  2. Zakwitła mi roślinka (ta na ostatniej fotce), a i mech ładnie rośnie. Trochę zmiany w gatunkach - takie większe teraz. Ostatnio zakupiłem pompę cyrkul. Jebao SOW-9 i chwalę sobie. Na 70% wg mnie bezgłośna.
  3. takie 3-grosze po pobieżnym poczytaniu tego tematu - (a sam stosowałem różne, a i w pracy temat fluidyzacji złoża). Tak samo jak ważny jest ruch wody w złożu też Ważne jest napowietrzanie (tlen). W akwarystyce próbowałem różnych / np filtr podżwirowy/piaskowy ale pozostałem przy gąbkach o róznej gradacji w sump`ie/100L przy akwa 720 (łatwość czyszczenia co przy czyszczeniu złoża podżwirowego miałem nagły skok azotanów.
  4. Ciekawe że to tylko 600L akwa, a taki wygląd? Zainspirowałeś mnie. Czekam aż z tego miksu co mam wyłonię 2-3 gatunki dla mnie i .. wywalę też resztę roślinek. Gryzą się z takim wystrojem..
  5. Poczytaj w tym temacie. Tu na FORUM są spece od oświetlenia. Ja, początki z malawi, wiem już, że nie trzeba tu mocnego oświetlenia, a nawet średniego ale temp.barw jest istotna- wyższe lepsze.
  6. Pompa, nieduża, byłaby na zewnątrz budynku - bezgłośna podobno, powietrzna. Rekuperacji już nie zrobię, budynek z 1998r. i ma 3 kominy, oddzielne ciągi z każdego pomieszczenia - nie do ogarnięcia teraz.
  7. Cała operacja OK, ale z tą godziną się nie zgodzę. U mnie, 720L, ta sama operacja zajęła ponad 3h. Przy okazji czyszczenie akwa, deszczownicy, pokryw i gąbek filtra po operacji to min. 2h - a warto to zrobić przy okazji. To nawet potrzebne raz na 2-3 lata. Samo wyjęcie gratów z akwa to 1h.
  8. Odświeżę temat - mam pytanie czy ktoś zastosował pompę ciepła przeznaczoną tylko do ogrzewania akwarium? Mnie swego czasu takie ustrojstwo zaproponował instalator od pomp ciepła. Nie mam ogrzewania podłogowego/niskotemperaturowego i dlatego wtedy zrezygnowałem z pompy ciepła ale on proponował alternatywę taką właśnie. Wiem, że koszt niewspółmierny ale banan na twarzy jak rki za gaz zmniejszą się o połowę Nie chodzi mi o koszt ale o samo rozwiązanie techniczne.
  9. Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
  10. Dzięki Bartek, jak zrobię nowy to tak dodam. Teraz otrzymałem książkę "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi" - dużo lepsze zdjęcia niż w Atlas Axeleroda wyd.6 z 1991. Ale już tam mamy sporo odmian, np wtedy nazywane Pseudotropheus zebra - 3 strony 714=716 - i że dorastają do 12cm.
  11. Nie wiem jak wstawiać tu filmiki - brak odnośnika. Czym karmię - Nature food Premium Kristall-M JBL flaKES sPIRULINA 160G MIX KREWETKOWY 1xtydzień /krewetki+szpinak+mix warzywny+witamin - plus trutnie mrożone /z ula / to wpierdzielają wszystkie ryby tak jak miód dodawany sporadycznie
  12. U siebie pobór prądu miałem duży - i fotowoltaika na dachu załatwiła sprawę. Jak nie to tylko filtry wewnętrzne mają najlepszy stosunek wydajność do poboru prądu.
  13. Wiesz, tyle kubełków co miałem to chyba nie wiesz..tak ze 20.. Eheim Prof, 2225 i 2227 oddałem za darmo akwaryście z Gdańska swego czasu. Ten co pokazujesz Aqua-szut to tej firmy już nie ma - Aquael ją wchłonęła. A najlepszy filtr Aqua-szut to Head 750 - mam 4 /2 na zapas. Ze 2 kubełki nadal na strychu mam - z jakiś nagród i topowy Eheim. Aha - nie polecaj Eheim 2250 czy 60 do salonu = toż to za głośne, wiem bo ze 2 lata miałem i sprzedałem.
  14. Wiadomo, że raz na 2-3 lata trzeba oczyścić węże jak i grzałkę - wycior i 30min. roboty.
  15. Skąd takie twierdzenie, że grzałka zewnętrzna np Hanza / jakiej używam/ zmniejsza przepływ? Jeśli damy wąż 19 to nie zmniejszy na pewno więcej niż sam wąż. ps. Rozbierałem jedną taką i wiem co piszę. Mam jedną na wypływie z sumpa i jedną na inst. do RO. Popieram przedmówców o innej filtracji niż kubły, przez które swego czasu przeszedłem/ i odszedłem.
  16. Zapytam - co to za piasek taki bielutki?
  17. Ja stosuję wąż EHEIM WĄŻ DO FILTRA 19/27mm - na metry można zakupić, drogi ale jest super i na lata/nie twardnieje. Pasuje do grzałek zewn. -lepsza taka 300Wattniż 500W. I większe węże nie zarastają tak szybko i mniejsze opory przepływu/straty.
  18. Miałem - w takiej sypialni trudno zasnąć - patrzysz i ciągle byś coś poprawił...zasnąć trudno
  19. Trochę taka rzeźba wg mnie. Moduł ten lepiej sobie rybki wykorzystają robiąc podkop i mają gotową jamkę w nim, A czy myslałeś o filtrze zewnętrznym?
  20. Wiem, wiem że za dużo i za wiele gatunków. Całkiem inaczej niż zwykle miałem - np. kilka sztuk tzw barwniaków /z odłowu/ w tym akwarium. Czy skalary F-2 z 6sztuk co liść z ikrą przenosiłem do 150L akwa i na artemii wyrosły. powiem, że teraz się przyglądam różnym i zostawię ze dwa gatunki. Aranżację na pewno zmienię pod te gatunki. ps. dodam, że tak odpornych na choroby i warunki rybek jeszcze nie miałem. Widać że biotop ich nie rozpieszczał. Wg mnie /a 1,5 roku to mało na wnioski/ wystarczy aby miały spore podmiany wody i dobrą filtrację i nic złego się nie stanie. Nawet brane z niepewnego źródła i bez kwarantanny rybki wydobrzeją.
  21. Dlatego przy większych zbiornikach (wg mnie >350L) dobrze jest stosować zautomatyzowane podmiany. Naprawdę można rurki dopływowe i odpływ poprowadzić w/obok listwie przypodłogowej i przewiercić ścianę. U siebie wyjąłem kilka klepek z podłogi i przebicie w ścianie dałem poniżej podłogi tak, że teraz nic nie widać rurek - a ustrojstwo=podmiana działa wiele lat / teraz 30L dziennie przez filtry 10/calowe/ 100um+20um+5um+2xwęglowy. Raczej wyłapie wiele a i taka cząstkowa podmiana dzienna nawet z chlorem nie zaszkodzi. Współczuję straty. Kiedyś miałem awarię przy podawaniu CO2/zakwaszanie i prawie cała obsada zbrojników mi padła...z odłowu pterosturisomy, snowball, i wiele innych ps. ciekawy patent z tymi podwieszanymi skałkami na kątowniku alum.i trytkach Sam ostatnio w taki kątownik wkleiłem moduły led i sam kątownik /2mb długi/ kropelką gęstą 20ml do górnej listwy wzdłuż akwa przykleiłem i przez ściemniacz ładnie oświetla od przodu.
  22. novi

    Woda po zmiękczaczu.

    dla celów akwarystycznych i spożywczych mam wyjście za filtrem osadowym a przed tym zmiękczaczem. Na tym wyjściu są zamontowane jeszcze 2xfiltr sznurkowy i 2x węglowy / i jeszcze na bocznym odejściu 1xwęglowy przed dwu-membranowym szeregowo RO. Zmiękczacz też chodzi na 1/3 wydajności a tylko czasami załączam na maksa aby oczyścić profilaktycznie. Zamontowałem go gdy było 30 stopni twardości, teraz mam niecałe 20 z wodociągów.
  23. novi

    Woda po zmiękczaczu.

    Też mam i nawet do Malawi nie stosowałbym takiej wody. Wiesz pewnie, że zaraz po regeneracji mamy skok parametrów ? I wiesz, że po takim zmiękczaczu jony wapnia i magnezu zastępowane są przez jony sodu.
  24. Trochę mają gdzie się schować - te jasne skałki to wydmuszki/groty i jest ich więcej ale nie widać wszystkich, akwa 210cm.
  25. To jeszcze: akwa kiedyś ... i teraz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.