Skocz do zawartości

Galvin_PL

Użytkownik
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

66

O Galvin_PL

  • Urodziny 28 Sierpnia

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Konstancin-Jeziorna
  • Moje akwarium
    121x60x57 (414 litrów)
    Chindongo sp. "elongatus mphanga" Chilumba Reef 3x4
    Pseudotropheus interruptus Machili 2x4
    Labeotropheus simonaeae Katale 1x1
    Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef 3x3
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Dawid

Ostatnie wizyty

427 wyświetleń profilu
  1. Witam. Od założenia akwarium minęło już około 10 miesięcy. Obsadę wpuściłem 14 kwietnia a aktualnie prezentuję się ona następująco: Chindongo sp. "elongatus mphanga" Chilumba Reef 3x4 Pseudotropheus interruptus Machili 2x4 Labeotropheus simonaeae Katale 2 sztuki (najprawdopodobniej 1x1) Cynotilapia sp. hara Gallireya Reef 3x3 Gdy była wpuszczana, to liczba osobników była trochę inna, lecz niestety bez mojej ingerencji zredukowała się. Kiedy wyjechałem na wakacje to powierzyłem karmienie rodzinie i najprawdopodobniej ryby dostawały wtedy za dużo mięsnego pokarmu. Od razu po moim powrocie zaczęły chorować na bloat. Niestety pech chciał, że zdechły mi tylko samice, a samce nadal pozostały u mniej w znacznej ilości. Chociaż na razie nie dochodzi do większych sprzeczek między nimi. Wydaję mi się, że wynika to z tego, że z każdego gatunku wybarwiony pozostaje tylko dominujący samiec, który jest o kilka centymetrów większy, natomiast reszta nawet nie próbuje strącić dominanta z jego pozycji i ukrywa swoje barwy, a pokazuje je tylko epizodycznie. (Z wyjątkiem pseudotropheusów, gdzie wybarwione są dwa samce, ale nie przeszkadzają sobie nawzajem). W akwarium nie obyło się bez falownika. Zamontowałem tydzień temu Jebao MOW-9, który chodzi na 30% od godz. 9 do 22 i daje sobie radę z odchodami, które zaczęły zalegać. Od sierpnia dochodzi do tareł. Ostały mi się już 3 maluchy. Trochę niepokoi mnie ta sytuacja, gdyż chce uniknąć przerybienia w przyszłości. Nauczka jest dla mnie taka, że następnym razem, gdy będę układał aranżację muszę odpuścić sobie mniejsze kamienie. Wygląda to ładnie, ale powstają małe szczeliny gdzie ukrywa się narybek, a moje większe osobniki nie są zbytnio zainteresowane zjadaniem taki wyrostków, mimo że pływają im "koło nosa". Z tego względu zacząłem zastanawiać się nad kupnem eliminatora narybku (może jakiś nimbochromis lub inny drapieżnik). Wyławianie maluchów w moim przypadków mija się z celem ze względu na to, że moje ryby są bardzo płochliwe i tylko jak wsadzę rękę do akwarium to zaraz wszystkie znikają w kamieniach (już boję się możliwej redukcji w przyszłości. Myślę, że nie obędzie się bez zmiany aranżacji). A zbiornik prezentuję się następująco:
  2. Na 100% są zakręcone.
  3. Matrixa mam w korpusie biologicznym, który działa normalnie. Myślałem, że matrix działa jak zwykła ceramika. Ma on właściwości adsorpcyjne? Zakręcone mam 2 korpusy z purolitem.
  4. Za dwa dni minie 6 tygodni od zalania (13.02), a w akwarium nadal niewiele się dzieje. Testy na obecność NO2 od samego początku pokazują <0,01. Jedynie NO3 skoczyło tydzień temu do poziomu 5, ale od tamtej pory już nie rośnie. Ampułki z Prodibio Biodigest już mi się skończyły, więc leję tylko BactoActive. Co 2-3 dni dodaję szczyptę pokarmu jako pożywkę. Co myślicie, żeby dalej robić? Czekać jeszcze?
  5. Witam. Mam problem ze startem nowego zbiornika 414 litrów. Filtr narurowy: 3 mechaniki z watą filtracyjną, 3 korpusy biologiczne ze zwykłą ceramiką, matrixem oraz ceramiką z Neo Media (sekcja chemiczna na razie ZAKRĘCONA). Zbiornik zalany wodą kranową przefiltrowaną przez "ustrojstwo" 13.02., więc dzisiaj mija 10 dzień od startu. Jednak wyniki testów pokazują jakby nic w zbiorniku się nie działo. Wyniki testów: 14.02 (Wsypałem pół łyżeczki suchego pokarmu oraz wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest): pH: 7,8 NO2: <0,01 NO3: 1 17.02: pH: 7,8 NO2: <0,01 NO3: 3 20.02 (Wsypałem kolejną porcję suchego pokarmu oraz wlałem 1 ampułkę Prodibio Biodigest. Również znalazłem w szafce pod innym akwarium nie otwarte bakterie BactoActive, więc postanowiłem wlać 25ml, jak sugeruje instrukcja): pH: 8 NO2: <0,01 NO3: 3 23.02: pH: 8 NO2: <0,01 NO3: <0,5 Martwi mnie brak wzrostu NO2 oraz dziwi spadek NO3 miedzy 20. a 23. lutego. Mam jeszcze 2 niewielkie roślinniaki w domu i w ich przypadku jeden startowałem bez żadnych pożywek czy bakterii tylko z rybami, a drugi tylko na bakteriach BactoActive i w ich przypadku w około 3 tyg. zbiorniki były stabilne (Jednak nie mogę pobrać brudu z gąbki z tych zbiorników, ponieważ znajdują się w nich ślimaki, które wraz z nowymi roślinami przez przypadek wpakowałem). Myślicie, że powinienem podać do zbiornika jakieś pożywki, np. WA, bo może nie ma wzrostu NO2 ze względu na brak pożywienia dla bakterii? Jeśli tak, to w jakim sklepie mogę nabyć wodę amoniakalną?
  6. Dzięki! Tak. pH: 7,8 NO2: <0,01 NO3: 1 Jutro zrobię kolejny pomiar. Myślę nad obsadą 3 gatunkową. Z pewniaków to pseudotropheus interruptus i chindongo sp. "elongatus mphanga". Nad 3 gatunkiem się zastanawiam. Może metriaclima callainos albo cynotilapia sp. hara lub labeotropheus simonaeae Katale.
  7. Dziękuję! Skały leżą na spienionym PCV. Wsypałem suchy pokram, gdy wlałem bakterię. Mam nadzieję, że wystarczy?
  8. Kryjówki są, ale zrobione od tyłu i z boku. Również pierwszy kamień od lewej zasłania jedną z jam.
  9. Witam. Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu forum, zdecydowałem się postawić swój własny skrawek Malawi, który chcę Wam przedstawić. Na początek trochę danych technicznych: Zbiornik: 121x60x57 (414 litrów) 12mm, przednia i lewa szyba OW Filtracja: narurowiec na pompie Diamond 25-60/180, 3x korpus mechaniczny, 2x korpus chemiczny, 3x korpus biologiczny Aranżacja: około 110 kg zielonego serpentynitu oraz 15 kg piasku kwarcowego + 10 kg żwirku Oświetlenie: DIY na modułach LED, 13x biały i 7x RGB na profilu aluminiowym, sterownik LedDimmerPro V4 Zbiornik został zalany 13.02.. Dzisiaj wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest i czekam na rozwój cyklu azotowego. Teraz mam już czas na rozmyślanie nad obsadą. Poniżej zdjęcie zbiornika:
  10. Raczej są to gatunki o kompletnie innych potrzebach pokarmowych. Demasoni dieta mocno roślinna, a caeruleus dieta mięsna. Ale może niech się jeszcze wypowie ktoś bardziej doświadczony, bo ja mówię tylko czysto teorytycznie co przeczytałem.
  11. To jaki gatunek zamiast acei, żeby był większy od demasoni, żeby mu nie przeszkadzały, a zarówno nieterytorialny, żeby nie było ciągłych walk o rewir z metriaclimą? Również dobrze jakby był roślinożerny lub wszystkożerny.
  12. Oj panowie, nie powiem, ale przekonujecie mnie co raz bardziej. Zaraz będę murować jedne z drzwi w pokoju i stawiać 190 cm. Jednak jeszcze chciałbym trochę posłuchać o moich propozycjach, co do obsady w 130x60x60. (Nie jestem przekonany co do tej 1).
  13. Już dużo czytałem komentarzy właśnie odnośni wielkości zbiornika i z późniejszym żalem typu "a mogłem zrobić 5 cm głębsze" i go rozumiem w 100%, bo również trochę odczułem przy stawianiu zbiornika (nie było to malawi). Jednak widziałem na forum kilka bardzo fajnych zbiorników o podobnych wielkościach, np. 120x60x60, czy nawet zwykła 240l i stwierdziłem, że może jednak dobrze zacząć od tego. Jeśli udałoby mi się skomponować zadowalającą dla mnie obsadę do tego rozmiaru akwarium to bym był bardzo szczęśliwy (trochę ponad 2 razy mniejszy koszt + co ważniejsze, łatwiejsze przekonanie rodziny o postawieniu takiego zbiornika). Jednak jak nic mi się nie uda skomponować to mogę postawić 190x70x70, co wydaje mi się, że przy mbunie da zrobić już prawie każdą obsadę.
  14. Witam Miało być akwarium 230x70x70, ale po ostatnim wpisie Jarasa trochę zniechęciłem się do drapieżników, więc zacząłem myśleć nad mbuną. Znalazłem miejsce na akwarium 130x60x60 (to miejsce na zbiornik z drapolami sobie zostawię na przyszłość, kiedy będę już miał większe doświadczenie i może jednak coś z nimi spróbuję, a na razie inaczej go zagospodaruję). I mam pytanie odnośnie obsady. Czy taka obsada może być w tym zbiorniku: • Chindongo demasoni 3x9 • Metriaclima fainzilberi maison reef 1x3 • Pseudotropheus sp. "acei" 1x3 Wiem, że metriaclima i acei jest zalecane akwarium o 150 cm długości, ale w 130x60 jest większa powierzchnia dna niż w popularnej 450, gdzie jest 150x50, również litraż jest ociupinkę większy. No, ale jeśli jednak odradzalibyście mi, czy taki zamiennik z harą zamiast metaclimą byłby okej? • Cynotilapia sp. "hara" Gallireya Reef 1x4 • Cynotilapia zebroides red top likoma 1x3 • Metriaclima sp. "msobo" 1x8 lub Chindongo saulosi 1x8 (wydaje mi się, że samiec może się nie wybarwić przy takich gatunkach). Pytanie również odnośnie agresji, bo zdaję sobie sprawę, że większość gatunków, które wybrałem do owieczek nie należą. Czy agresja, przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce to się zobaczy w praniu, będzie dobrze rozłożona?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.