Skocz do zawartości

Przezda

Użytkownik
  • Postów

    227
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Przezda

  1. W dniu 13.01.2019 o 00:54, przemo-h napisał:

    Jest już w zbiorniku kolejny gatunek z obszaru skalistych raf Chilumby- Cynotilapia aurifrons Luwino Reef. Dodatkowo dla urozmaicenia dokupiłem parę młodych Labeotropheus trewavasae Chilumba z samcem morfu podstawowego. Wszystkie ryby przebyły długą drogę z Żor do Ełku, a następnie do Kuopio dzięki pomocy @Tom74 i @Przezda Dzięki jeszcze raz panowie! 

    Powoli zmierza to w tematyczny kierunek. Są już trzy gatunki z tej lokacji, a w planach następne. 

    Dzisiaj udało się nagrać filmik o Maisonach. Trochę zalotów i walka między samicami. Zapraszam do obejrzenia! 

     

     

    A proszę Cię bardzo

  2. Dnia 16.06.2017 o 10:28, deccorativo napisał:

    Zanim zaczniesz kombinować z temperaturą to spełnij kolego warunek podstawowy tego działu.

    I tu mamy każdego cwaniaka co jego dziadek potem ojciec nic nie mierzyli i syn też nie ma żadnego testu a wszystko robi na czuja.

    A może pH masz poniżej 7 albo biologię przetrąciłeś i NO2  z 0,4ppm albo ci wodociąg sam wali NO3 pod 40ppm a ryby dawno przebiły do 80ppm.

    A czy my wróżki jesteśmy.

    Zawsze jak cosik nie tak to zaczynamy od wody i po kolei eliminujemy możliwe powody tym bardzie że rozumiem przedtem samiec był doskonale wybarwiony - więc nie masz wyjścia.:D

    testy przydadzą się do nowego szkiełka  tylko kup co polecamy a nie co jest w zoologu.

    ja robię na czuja i nie uważam tego za ujmę. I nie uważam się za cwaniaka, tylko podchodzę do tematu racjonalnie. Masz jakieś profity z tego, że te testy tak rekomendujesz?

    • Dziękuję 5
  3. 30 minut temu, eljot napisał:

    Tak tak do sierpnia zrobi porządki i dopiero zmierzy ;) 

    Dokładnie tak, I od 2005 roku zdjęcia, które zamieszczałem, to były foty ryb, które żyły tydzień, zdychały w wyniku złych warunków i muszę bardzo często zmieniać obsadę.....;)

     

    19 minut temu, michal_j napisał:

    Nie masz w Finlandii testów JBL?

    A w Finlandii to się tylko dobrze zarabia a w Polsce wydaje....

    A poważnie, nie mierzyłem parametrów wody od samego początku, no może pH przy starcie. Nie miałem i nadal nie mam potrzeby sprawdzania wszystkich parametrów, o które toczyła się ta burzliwa dyskusja, bo akwarium broni się samo, tym jak funkcjonuje, w jakiej kondycji są ryby.  Za te kilka miesięcy będzie nawet lepiej zrobić pomiary, kiedy ryby dorosną, Będzie ich więcej, bo już samice podchodzą do tarła. Jak dożyje grupa do sierpnia ;), to będzie tez dowód na to, że, może i takie rozwiązanie filtracji nie jest takie ostatnie. Moim skromnym zdaniem, każdy powinien robić swoje schematy rozwiązań w sposób, jak mu wygodnie, na co go stać i co mu się podoba. Wg zasady mój cyrk moje małpy. I z całym szacunkiem dla Wszystkich nie będę jutro i nigdy dymał do Kuopio 100km w jedną stronę do najbliższego sklepu zoologicznego, żeby na już kupować testy.  Niczego to nie zmieni, wyniki będą trochę później. 

    Pozdrawiam Wszystkich

    Przezda

    • Dziękuję 1
  4. Temat, widzę, że był potrzebny. Tyle odsłon i komentarzy w 3 dni, hoho. Póki co, żeby zrobić ostateczne podsumowanie, poczekamy aż "kolega" zaopatrzy się w testy i w sierpniu będziemy dalej mogli kontynuować....

    - dopiero w sierpniu, tyle czekać?

    - Tak, dopiero. Wtedy planuję wyjazd do Polski na wakacje i tam kupię. Bo w Finlandii nie ma dobrych. 

    Pozdrawiam Wszystkich Miłośników Malawi

  5. 16 minut temu, bakus_44 napisał:

    Żeby się o tym przekonać proponuję zrzutę na test dla @Przezda  :P

    Tak, tak!!!!:P i jeszcze bym chciał na aparat fotograficzny, żeby ładne zdjęcia robić ;), a na poważnie zrobię testy, żeby samemu się przekonać co tak naprawdę mam w zbiorniku, i dla lepszego spectrum informacji. 

  6. 1 minutę temu, eljot napisał:

    Panowie nawet rzadka gąbka nie czyszczona z czasem stanie się gęstsza ;) i wyłapie drobiny, no i ważne jaki jest przez nią przepływ (za czasów zmywaków szału w temacie przepływu raczej nie było :) ). U mnie w turbogąbce 1500l/h czyszczonej co tydzień, rzadka gąbka fundowała mgiełkę, za gęsta szybko się zapychała, trochę się ich nakupowałem aż osiągnołem zamierzony efekt, dobrze że to grosze ;). W sumpach czy panelach jak u kolegi, ilość gąbki nawet rzadkiej zrobi swoje (zwłaszcza nieczyszczonej :) ).

    Trzeba tu jeszcze podkreślić jeden istotny fakt. Gąbka leży na ponad metrowym odcinku od samej góry do dna. Nie jest to 10-20 litrów wkładu, a 80-100. To robi różnicę.

  7. 2 minuty temu, pozner napisał:

    To nie musi być przecież tego typu tło. Każde tło nadaje się do takiego rozwiązania. DIY też można przygotować pod taką filtrację.

    Za taflą pleksy też takie coś można zrobić. Ale jak to będzie wyglądało. Chyba żeby przykleić na pleksę slim line, płaskie kamienie, albo czarny kolor. 

  8. 4 minuty temu, eljot napisał:

    Oferuja i sprzedają tła (IMHO chyba najładniejsze) a filtracja jest tylko sposobem na wykorzystanie sporej przestrzeni za tłem bo aż szkoda go nie wykorzystać :) .

    Na tamte lata, kiedy kupowałem BTN Rocky nie było wyboru. Teraz konkurencję robią im Czesi z Arstone.eu. Ta sama technologia (poliuretan) i wzornictwo nie gorsze, a najważniejsze sporo tańsze od BTN. W przyszłości mając już to doświadczenie ze swoim tłem w akwarium 160x60 cm, celowałbym w 80 szerokości, a nawet 90.

  9. 6 minut temu, michal_j napisał:

    firma BTN sugeruje takie rozwiązanie na swojej stronie jako bardzo dobrą filtrację, zarówno rozwiązanie zastosowane przez Kolegę @Przezda czy to drugie taki kaseciak za tłem slimline (http://backtonature.se/tips-tricks/slimline-filter/)

    oferują jedne z najdroższych produktów na rynku (ja nie znam droższego producenta), czy gdyby ten rodzaj filtracji powodował smród z akwarium, brudną wodę czy jej złe parametry firma byłaby polecana ? Po sieci krążyłyby wręcz legendy jakie to są słabe produkty a już nie daj boże w naszym kraju - ktoś wydał 1000PLN na tło znaczy się przepłacił (bo przecież sam mógł wystrugać lepsze), zrobił jak kazali a tu woda śmierdzi i jeszcze ma złe parametry.

    jakie 1000PLN? Ponad 2000PLN ;).  A poważnie, to każde tło można tak zagospodarować i zrobić filtrację "wewnątrzobiegową" - takie określenie takiego rozwiązania mi przyszło do głowy. Nie trzeba tyle wydawać na BTN, są teraz ładne tła z Czech. Arstone.eu. 

    Pozdrawiam

  10. 1 godzinę temu, bakus_44 napisał:

    Śmiem twierdzić, że kolega w ogóle NO3 w swoim akwarium nie badał, a wodę podmienia dla zasady jak większość "gąbkarzy" lat 90tych.... :PBo i po co badać skoro ryby żyją i mają się dobrze. Takie testy to przekleństwo dla wyznawców "klasycznej" akwarystyki- zbadasz i nagle dowiadujesz się, że wcale nie jest tak idealnie jak sądziłeś- wtedy przychodzi pora na zmiany. Jeśli się mylę, przechodzę na "gównofiltr"- oczywiście z dodatkami, bo podmianiać wody co tydzień mi się nie chce:)

    Bardzo trafnie to ująłeś, nic dodać nic ująć. Nie robiłem testów. Ale widzę, że się nie obejdzie bez. Ocena "na oko", patrząc na zachowanie ryb, jak jedzą, pływają, rozmnażają się to widać za mało.....przy okazji sam się też czegoś dowiem o parametrach, może będzie można jeszcze coś poprawić... 

  11. 19 minut temu, JemioloSeba napisał:

    Ja tylko o jedno poproszę autora wątku. Niech nagra film lub zrobi zdjęcia po długości akwarium. Chcę zobaczyć ten kryształ przy gąbkach 10ppi. Pierwsze fotki jakością nie powalają ale pomimo to mam wątpliwości co do tej krystalicznej wody.

    Nie ma takiej możliwości, żebym zrobił zdjęcia lub nakręcił film od pleców akwarium. Jest za wąsko przy ścianie i nic tam nie wsunę. Jakość tych zdjęć poglądowych jest słaba, to fakt, robione w dzień przy mocnym świetle zewnętrznym. Zresztą, o czym takie filmowanie gąbek ma świadczyć? Że mogą być zagównione? Na 100% są w gównie bo woda z kupami w nie wpływa.....Liczy się to co wypływa z powrotem. 

    8 minut temu, michal_j napisał:

    chyba nie będzie to możliwe bo obie boczne ścianki są zaklejone tym tłem :)

    Na bocznych ściankach są BTN slim line

    29 minut temu, eljot napisał:

    Nie piszę o akwarium kolegi bo na fotkach jakichś budowli z klocków nie widać ;).

    Mam pytanie do autora wątku odnośnie zapachu, w moim ogólnym z podłożem ze żwirku x lat temu, dało się wyczuć specyficzny zapaszek jak olewałem odmulanie dna (kup we żwirze potrafi się zebrać mnóstwo).

     

    klocki nie zalegają bo wymiata je skutecznie rurka deszczownicy, zapachu mułu też nie ma. 

  12. 8 minut temu, przemo-h napisał:

    Tutaj nie rozchodzi się nawet o to lenistwo, że system taki nie wymaga prawie żadnych ingerencji. Oczywiście jest to ogromny plus. 

    To jest największy plus. Brak obsługi "podzespołów" , wymiany części zamiennych typu purilite czy jakieś inne wkłady, węgle itp... Akwarium z tym systemem filtracji jest mało zajmujące w działania kontrolne. Tu mi przyszła do głowy kolejna zaleta, że nie ma takiej możliwości żeby woda się z niego wylała, przy takim obiegu, przy tak dużej dziurze wlotowej zawsze będzie ten sam poziom wody za tłem i przed.

  13. 23 minuty temu, pozner napisał:

    I po to są podmianki. Tak na prawdę to mamy zbyt małą wiedzę na temat wszystkich procesów zachodzących w akwarium. Kolega pokazał, że przez wiele lat można prowadzić w taki sposób akwarium bez uszczerbku dla zdrowia i życia ryb. Akwarium jest zadbane, glony pięknie porosły, miło się na nie patrzy. Może ten przykład przełamie pewne stereotypy tu funkcjonujące.

    A o jakie stereotypy chodzi? Ja podmieniam wodę regularnie raz w tygodniu. Nie stosuję żadnych uzdatniaczy przy podmianie. Leję z kranu i wszystko funkcjonuje od 2005 roku bodajże. Czasem jak mam, bo nie zawsze mnie znajomy hodowca z Helsinek zaopatrzy, stosuję tzw sól do Malawi łyżkę przy podmianie. A podmieniam 1/4 do  1/3 objętości  

  14. 11 minut temu, przemo-h napisał:

    Ja do komory pompy w moim kaseciaku nawrzucałem pokrojoną gąbkę ppi10 w kostki i to jest od startu baniaka zeszłego roku nietykane. Ten "mulm", o którym @michal_j. wspomniał to kwintesencja tej filtracji. U Przezdy jest tego ogrom za tym tłem. To samo tyczy się Hamburgów. Ten osad trzeba zostawić w spokoju i dać temu żyć. 

    zgadzam się z Tobą Przemku w 100%

  15. dzięki Panowie za spostrzeżenia i udział w wątku. Wybierając takie rozwiązanie kierowały mną 2 sprawy. Po pierwsze wygląd. Tu raczej trzeba byłoby być naprawdę złośliwcem, żeby próbować znaleźć elementy negatywne w samym tle BTN, a dopiero później rozwiązanie, niejako przy okazji, filtracji. Jestem bardzo zadowolony z wyboru tej opcji. Po tylu latach mam naprawdę święty spokój z całą zabawa polegającą na wyjmowaniu wszystkiego, czyszczeniu. Po prostu nie robię tego. Jak i tła też nie czyszczę, bo po co? Wygląda, jak porośnięty głaz i tyle. Zresztą w oryginale bez nalotu glonu wg mnie wygląda gorzej. 

    7 minut temu, pozner napisał:

    Od dawna pisałem, żeby nie przesadzać z tymi odkładającymi się gdzie nie gdzie odchodami. One jedynie źle wyglądają. Wystrój budowany jest tak, żeby przypadkiem jakaś kupka się nie zawieruszyła. A cierpią na tym ryby (szczególnie te słabsze), bo mają zbyt mało kryjówek i zakamarków.

    Pozner, w moim akwarium kupy na bank gdzieś pod kamieniami też leżą, 100%, że tak jest, ale kto by sobie tym głowę zawracał. Poleżą jakiś czas, albo się rozłożą, albo ryba ruchem płetw zmusi gluta do wypłynięcia i dalej zniknie w dziurze. 

    • Lubię to 1
    • Dziękuję 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.