Skocz do zawartości

nowy baniaczek


gradiator13

Rekomendowane odpowiedzi

moim zdaniem ta grzałka niepotrzebnie podraża koszty, w większym akwa bez problemu schowasz zwykłą i zaoszczędzisz 100zł...

poza tym w przykrytym akwa grzałka prawie nie chodzi... zauważysz to po czasie...

kolejną rzeczą jesy zużycie prądu - gdzieś się pomyliłeś, bo dla przykładu moje 720l które ma 180W światła i 80W w pompach zużywa miesięcznie około 75zł, więc policzyłbym to jeszcze raz ;) pamietaj że rachunek dostajesz co 2 miesiące ;)


poza tym wyrwij baniak taniej - 670 to dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem że grzałka będzie pracować około 8 godzin na, na dobę oświetlenie 10 godzin a filtry 24.

Także pomijając grzałkę wyszło by tak:

filtr wewnętrzny 27Wx24h=648Wh

filtr zewnętrzny 20Wx24h=480Wh

oświetlenie 2x36Wx10h=720Wh

razem 1848Wh na dobę czyli 55,44 kWh

przy koszcie 0,55pln/kWh wyjdzie miesięcznie 30,50 pln nie uwzględniając ogrzewania akwarium.

Jedynym sposobem sprawdzenia zużycia energii przez grzałkę byłoby założenie urządzenia pomiarowego dla samej grzałki.

Jakim sposobem liczycie koszty energii utrzymania zbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładamy że grzałka nie grzeje dłużej jak godzinę, max dwie... naprawdę dawno dawno nie widziałem żeby na grzałce świeciła się dioda... nawet nie pamiętam jaki ma kolor... tak naprawdę im większe akwa tym trudniej temp spaść, bo woda ma zakumulowane więcej ciepła... grzałka najwięcej chodzi chłodną wiosną i wczesną jesienią, kiedy nie grzeją kaloryfery, ale i tak rzadko >2h


resztę liczymy tak samo z tym że ja używaam do tego excela o takiego:

zu%2525C5%2525BCycie.png

suma po prawej - przy założeniu 0.6zł/kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. kalkulatora miesięczne utrzymanie akwarium 375l kosztowałoby mnie około 55 zł. co jest do przyjęcia :) także mój wybór pada na większy zbiorniczek, jedynie czas realizacji się wydłuży z powodu budowy szafki oraz tła wewnętrznego ale... jeśli się coś robi bez pośpiechu to zawsze wyjdzie taniej i lepiej.

I jeszcze jedno pytanie czy do pompy:

http://allegro.pl/pompa-circulator-1500-aquael-akwarium-250l-350l-i2067876984.html

można użyć takiej gąbki?

http://allegro.pl/gabka-filtracyjna-kwadrat-20x12-uniwersalna-i2072103532.html

czy

http://allegro.pl/gabka-bioaktywna-nr-3-10x10x24cm-bukowno-i2066548775.html

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.