Jump to content

chory maingano


przekrent_kas
 Share

Recommended Posts

przekrent_kas

Witam serdecznie,

od kilku dni mam problem ze swoim Maingano tj. pływie w rogu akwarium przy tafli. Ryby u mnie jakieś 3 miesiące temu przeszły ospę 2 szt padły jedną uratowałam właśnie tego chorego. Biedakowi odpadł niestety ogon i część płetwy. W ostatnim czasie płetwy powoli odrastały i wyglądał już przyzwoicie lecz to niestety znów się zmieniło... Rybcia jest teraz goniona przez inne i bardzo chlapią- pomimo pokrywy mam zalane panele... Jeśli chodzi o resztę ryb wszystko jest oki, jedna yellow aktualnie nosi. Zastanawiam się czy przyczyną zachowania może być poprawa warunków wody? Miałam problem z NO3 ale zastosowałam NitratEX i teraz NO3 mam 10. Głupio brzmi, że przyczyną jest lepsza woda ale mam na myśli to, że być może rybki mają jakieś zaloty i gonią najsłabszą ? To moje pierwsze Malawi i dlatego pytam.

jeśli chodzi o warunki to:

temp 27-28

filtry to zew atman CF800 i wew junior n500( został z mniejszego akwa więc jest)

obsada to 7 Yellow i 5 Maingano

Link to comment
Share on other sites

podaj jeszcze NO2, chociaż może być tak jak piszesz, że ryby zaczynają ustalać wśród siebie hierarchię - ganiaja go inne maingano czy również inne ryby?

Jakie masz akwarium ?

Link to comment
Share on other sites

czyli 240 ;)

więc jest to niestety walka o pozycję w stadzie, jeżeli jest tak goniony że może paść powinieneś go odizolować, do innego akwarium aby doszedł do siebie, może być też tak, że nigdy ta ryba nie znajdzie dla siebie miejsca w akwarium u ciebie.

Link to comment
Share on other sites

przekrent_kas

240 mala pomyłka :P problem polega na tym że nie mam go gdzie odizolować i dlaczego dzieje się to dopiero teraz? Akwa działa od września, ospę przeszły w pazdzierniku

Link to comment
Share on other sites

przyszedł czas na amory to i przyszedł czas na zadymę - a że ta ryba podejrzewam jest najsłabsza w stadzie to i obrywa.

Jak nie masz co z nią zrobić to zostaw - tylko musisz się liczyć ze kiedyś wyciągniesz jej truchło.

Link to comment
Share on other sites

przekrent_kas

czyli nie ciekawie się zapowiada... muszę coś wykombinować... a czy jeśli odizoluje tą rybcie nie będzie tak ze znajda sobie innego kozła ofiarnego?

Link to comment
Share on other sites

może tak być - zależy jaki masz układ tych maingano ;)

jak zostanie sam dominant po odizolowaniu tego, to może być tak że dostawać zaczną samice niegotowe do tarła, a jak masz więcej samców to pewnie oni będą obrywać ;)

Link to comment
Share on other sites

przekrent_kas

no więc cała sytuacja wydaje mi się o tyle dziwna że osłabiony osobnik to najprawdopodobniej samica i w zbiorniku powinien być tylko 1 samiec który nie bierze zbyt aktywnego udziału w walkach. To raczej samice walczą ale pewności nie mam bo to maingano i trudno poznać szczególnie takiemu "świeżuchowi" jak ja:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pablomas
   Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.