Skocz do zawartości

oświetlenie 1050l


jedyneczka

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem pytania o oswietlenie. Akwarium długie - 250cm.Najważniejsze dla mnie pytanie to gdzie umieścić świetlówki?W standardowych pokrywach oświetlenie jest na pod pokrywą w głębszej części.Czy takie umieszczenie swietlówek jest najlepsze?A może z Waszego doswiadczenia wynika inaczej?

Na taką długość baniaka ile świetlówek?Ewentualnie jakie długości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozważyłbym HQI albo LEDy ;)

HQI wygrywa jeśli chodzi o wygląd ryb i baniaka...

Ledy wygrywają zużyciem energii (powerledy z tych powyżej 110lm/W) i łatwością montażu ;) nawet w standardowych obudowach ;)


jesli jednak świetlówki, to brałbym 4x ~120cm i umieścił je w przednich 2/3 szerokości pokrywy po 2 równolegle - z tym że ja lubię jasne baniaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQI zawiesiłbym 3x70W nad Twoim baniakiem.

Z uwagi na koty, nie możesz mieć "otwartego baniaka" więc hqi będzie zdecydowanie największym wyzwaniem ponieważ ma najwyższą temp pracy, ale nie est niemożliwe i powala wizualnie.

Przykład:

a) moje 160l z lampą 150W na arniku BLV Spalite 8800K, jeszcze bez ryb

malawi_hqi_test.png

B) to samo na świetlówkach (te same ustawienia aparatu) - 2x 39W: 1x powerglo 1x arcadia tropical plant czy jako tak:

malawi_belka_test_dzien.png


Prawda że jest różnica? :P


Natomiast ledy to tak naprawdę matryca złożona z X ledów mocy 1W kazdy - w 60-70% skałdająca się z białych ~6500K, 30-35% royal blue, 10-5% czerwonych

- u Ciebie byłoby to około 110 - 130 ledów w dwóch rzędach,

- ledy takie są zamontowane na płytkach pcb i zakłada się na nie soczewkę - na białe taką o kącie świecenia 60st, a na pozostałe 90st i baniak jest oświetlony elegancko

- w tym przypadku ostateczną temp barwową całego baniaka zmienasz zmieniając proporcje danych ledów... ;)

- ze 120 ledów o takich: NT-1SB22-XHEWCQR41D stąd http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17091

masz 130lm * 120 szt = 15600lm czyli dość jasno, przy niskim zużyciu prądu

- ledy będą najdroższe w montażu, ale się zwrócą w czasie bo nie trzeba ich co rok-dwa wymieniać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zobaczyłem błąd w swojej kalkulacji... dlatego że w tych 120 ledach te przkładowe 30-40% byłoby niebieskich/czerwonych, a one nie mają tylu lm/W co białe - więc ogólna liczba lumenów spadnie do około 10000


dla przykładu zobrazowania jasności baniaka przy danej wartości lumenów (lm=lux na m^2 i jest jednostką stworzoną do zobrazowania percepcji ludzkiego oka):

makwarium.png

tak wygląda mój baniak 180x73x55h - 720l - powierzchnia dna 1.24m^2 - oświetlony 1x żarnikiem HQI 150W BLV Splite 8800K świecącym strumieniem świetlnym = 7000lm

oczywiście nie bez znaczenia jest białe tło - przy czarnym percepcja w odbiorze byłaby mniejsza


ledy są źrodłem monochromatycznym (czerwone i niebieskie), ale wszytkie mają stosunkowo wysokie wartości PAR (promieniowanie fotosyntetycznie czynne), natomiast dla oka ludzkiego sprawiają wrażenie ciemnego źródła światła - rozwiązaniem więc jest wybór ledów o maksymalnej wartości lm/W - rekordowe dochodzą obecnie do 139l/W - należy unikać podróbek ;)


co nie jest tanie ;)


ale się wyprodukowałem - ale może komuś się przyda :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zadaniem tak, mam 150W nad 180x73x55 i jest bardzo ładnie jasno ;)

w realu jaśniej niż na tej focie u góry ;)

--

Jedyneczka - zobacz to jeśli nie chcesz/możesz zbudować lampy led samodzielnie:

http://www.aliexpress.com/product-fm/508022831-BeamsWork-coral-LED3300-48-120cm-HO-Super-Slim-Aquarium-Light-Fish-Tank-lamp-energy-saving-Fits-wholesalers.html

mała obudowa, płaska, latwo wsadzić w pokrywę, niedrogie - prosto od producenta, na powerledach (wysoka sprawność) - od 2 do 4 szt na Twój baniak, a nie zrujnuje Cię finansowo ;)


ALE NIE TO:

http://www.aliexpress.com/product-fm/499090489-48-60-Beamswork-Odyssea-Aquarium-Freshwater-Bright-LED-Lighting-Fixture-wholesalers.html

niby to samo, ale to nie jest na 1W powerledach - przez co ma 4xmniej lm ;)


przeszukaj tą stronę ;) może gdzieś mają FREE SHIPPING ;)


zamawia się z tych chin korzystając z ESCROW, czyli zanim nie dostaniesz paczki i nie potwierdzisz to oni nie dostają kasy - możliwe że dojdzie jakieś cło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.