Skocz do zawartości

240 litrów i problem z obsada


mholek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze ten temat byl czesto poruszany ale nie dam rady nie zadac jako kolejna osoba tego pytania.


Jaka obsade dac do mojego akwarium i w jakich proporcjach?

Mam zbiornik 240 litrow

120 cm dlugosci i ogromny problem bo rozkochalam sie w rybkach aulonocara jacobfreibergi otter point - moze nie wszyscy podzielaja moje zdanie ale jak wiadomo gust a o gustach sie nie dyskutuje.

Od kilku dni wertuje forum, czytam strony poswiecone rybom malawi i juz wiem ze ten gatunek jest za duzy do mojego akwarium i nie uzyskalabym pieknego wygladu ryb bo w moim zbiorniku moglabym sobie pozwolic co najwyzej na jednego samca.

Tu sie rodzi dylemant

na poczatku moich poszukiwan postawilam na 4 gatunki w moim akwarium

(powiem szczerze ze doradzil mi to hodowca ktory posiada w/w ryby a takze Fire Fish, wiecej doradzil mi nawet ze moge trzymac az 30 szt, jako ze jestem osoba ktora lubi zglebiac temat zaczelam czytac i moj entuzjazm opadl, wole miec 1/2 gatunki w rozsadnej liczbie i miec swiadomosc tego ze moje ryby sa zadowolone)

ale jakie?? tu jestem za bardzo rozdarta bo kazda mi sie podoba a chce dobrac jak najlepiej wiec moja ocena moze byc nie subiektywna, a Wasza - forumowicze tak.

Na pewno będą saulosi, nie wiem tylko w jakiej proporcji i jaki drugi gatunek do nich dobrac, rowniez w jakiej proporcji.

Podobaja mi sie bardzo aulonocara stuartgranti Ngara Red

i Aulonocara stuartgranti "Red Rubin"

ale czy moge je polaczyc z saulosi i w jakich proporcjach?

czy ta druga Red Rubin jest ryba endemicznie wystepujaca w jeziorze Malawi czy jest tak samo wyhodowana jak Fire Fish?

(jest to dla mnie dosc istotne bo z Fire Fish juz zrezygnowalam, nie jednokrotnie zreszta to robilam jak dowiadywalam sie ze ryba jest sztucznie hodowana, zajmuje sie akwarystyka od 12 lat, wczesniej akwarium holenderskie, pozniej ogolne, teraz zafascynowal mnie swiat pyszczakow Malawi i Tanganiki)

jesli macie jakies inne sugestie w doborze ryb wezcie pod uwage:

- akwarium bedzie urzadzone: czarne tlo, czarny piasek, biale badz kremowe kamienie i tu istotne jest by w akwarium znalazla sie ryba rozniaca sie od pieknych samcow i samic saulosi - wiec kolor tez ma znaczenie jaki i ich zachowanie, tryb zywieniowy i agresja ( moj maz zajmuje sie sprawami technicznymi, ja estetycznymi:)) wierze ze poradzicie mi odpowiednio


w miare rozwoju mojego akwarium bede informowac co robimy, na chwile obecna stoi tylko akwarium i straszy nas jedna bocja i 3 glonojadami, a takze Rakiem Adolfem (z racji tego ze ma tylko jeden szczypiec, bo krab postaral sie mu go o odciecie) rybek tych nie bedzie jak zaczniemy robic zbiornik


- bardzo bede wdzieczna za sugestie dotyczace oswietlenia tzn doboru w kolorze lamp, zeby wyeksponowac ryby a zarazem zbudowac im odpowiedni dom


-wyczytalam ze waznym elementem w oswietleniu akwarium pyszczakow, jest wlaczanie "delikatnie" swiatla, czyli najpierw wlaczenie slabego swiatla a pozniej silniejszego w odstepach polgodzinnych (z racji tego ze w akwarium znajdo sie bardzo jasne kamienie wiem ze nagle wlaczenie swiatla i wylaczenie moze stresowac moje ryby, nawet doprowadzajac do nie racjonalnych zachowan, a chce tego uniknoc, wyczytalam to w artykule o malawi), czy moglabym zastosowac w takim wypadku diody? wlaczyc je na 30 min przed wlaczeniem glownego swiatla, jesli tak to jaki kolor? jesli nie to poradzcie jak zrobic by nie stresowac ryb, dodam ze mam tylko dwie jarzeniowki


- znalazlam jakis czas temu piasek bazaltowy czarny o rozmiarze 0,8 do 1,2 mm czy nie jest on za duzy dla ryb? i czy bazalt w jakis sposob wplywa na parametry wody?


- czy zakup 50 kg piasku bedzie wystarczajacy na moje akwarium?


Nastepne moje pytanie, wiaze sie z akwarium ktore posiadam, w piwnicy stoi akwarium 100x70x45 ma 315 litrow ale czy na pyszczaki moge je wykorzystac? czy darowac sobie i kupic nowe, bardzo mocno za jakis czas chcialabym zrobic z tego akwarium Tanganiki?


Z gory dziekuje za wskazowke i odpowiedzi

Bardzo licze na Wasza pomoc bo znalazlam sie w kropce.


Serdecznie Pozdrawiam

Lui:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Jeśli jesteś zdecydowana na saulosi to nie pakuj tam alonek. Masz zbyt mały zbiornik aby miksować non z mbuną. Proponuje rdzawego lub maingano.

Oświetlenie rzecz gustu. Musisz zdecydować czy chcesz światło białe czy cukierkowo fioletowe. Niebieskie odradzam.

Stopniowe oświetlanie fajna sprawa ale nie niezbędna.

50kg piachu wystarczy na dwa takie akwaria.

Jeśli masz akwa 100x70x45 to będzie ono lepsze od standardowej 240tki.

Więcej info w FAQ.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz akwa 100x70x45 to będzie ono lepsze od standardowej 240tki.
A ja twierdzę odwrotnie, głębokość fajna ale wątpię aby starczyła na robienie rewirów w głąb. Te 20 cm na długości nieraz wystarczy na podział rewirów z odpowiednią strefą przygraniczną;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aulonocar jacobfreibergi otter point to muszą być dwa samce wtedy jest między nimi konkurencja to wpływa korzystnie na wybarwienie dominującego samca oraz potęguje jego zaloty do samic:)Co do osoby ,która doradziła wariant w tym zbiorniku 30szt.to raczej przez to chciał aby kolega wydał u niego na ryby dużo :)Czarne tło to podstawa ale mieszać malawi z tanganiką nie polecam bo to wbrew pozorom różne akweny pod wieloma względami..Co do oświetlenia to pyszczaki lepiej się czują gdy za jasno nie jest w zbiorniku.Dobrze wybarwia reef sun + flora glo. Aulonocara red rubin to też sztuczny gatunek. Saulosi należy do grupy mbuna i raczej lepiej jej będzie w tej grupie.Aulonocary to troche co innego.Mam nadzieję,że choć trochę pomogłem.pozdrawiam

--

Tak na marginesie to rdzawy to jeden z bardziej spokojnych pyszczaków w przeciwieństwie do maingano ,które rośnie większe ...Więc odpada taki układ. Jeśli doradzać to mądrze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy widziałem już "kilka " niby 10cm. przerośniętych z powodu? Wielu myśli ,że ryby podobnie stołują się do nas ludzi ale w naturze 3 razy dziennie posiłków nie dostają..Maigano będzie zastraszał rdzawego i tylko ospa z tego:)Do Iodotropheus sprengerae pasują Labidochromisy lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jaki zbiornik uważasz za minimalny dla maingano? Wielu z powodzeniem pielęgnuje ten gatunek w 240L w połączeniu z np. saulosi i nie ma z tym problemu. Jest to super spokojny wariant w porównaniu z Twoimi 9'cioma samcami Labidochromisa i niespełna 7 litrami wody na rybe w takim samym akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach "niewierny":)Wiele słów zachwalających swoje ryby od różnych ludzi słyszałem ale gdy moje "dzieci":) zobaczyli to słuchali mnie wtedy..:) Ja nie stawiam na wielkość bo tu nie o to chodzi ale na piękno ryb i ich samopoczucie a u mnie chyba im dobrze skoro regularnie samice inkubują a samce nie ranią się wzajemnie... Zapewne też masz piękne ryby w zbiorniku tego nie neguje:)Akwarystyka to taki temat,którego uczymy się całe życie a kto myśli ,że już ma Go w jednym palcu jest w błędzie..

--

A jeszcze jedno mbuna ma to do siebie ,że się potrafi krzyżować a wtedy agresja jest większa w nowym pokoleniu.Ja wiem,że każdy chce mieć kawałek "malawi" u siebie ale moim zdaniem jednogatunkowy zbiornik powinien być..W akwarium za mało miejsca na gatunkowe rewiry,itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.