Jump to content

problem z krzywo stojącym akwarium


shabana
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam problem z ustawieniem akwarium a dokładniej z jego wypoziomowaniem. Zalałam połowę zbiornika i różnica pomiędzy prawą a lewą stroną wynosi 1,5cm na długości 120cm bo tyle ma akwarium. Zbiornik stoi na całej płycie więc podłożenie czegoś nie wchodzi w grę, przestawiałam w inne miejsca pokoju i wszędzie jest tak samo z poziomem podłogi. Robienie wylewki też nie wchodzi w grę bo mam parkiet. Czy ta różnica sprawia duże prawdopodobieństwo rozszczelnienia i powodzi w mieszkaniu? Tylko nie piszcie o szczęściu czy pechu tylko jak to realnie wygląda. Może macie jakieś inne sposoby wypoziomowania?

Link to comment
Share on other sites

Zawsze to jest jakieś większe naprężenie na jedna szybę, poza tym brzydko wygląda gdy tafla wody nie dochodzi równo do pokrywy. Ja też miałem sporą krzywiznę i załatwiłem to w ten sposób, że mniej więcej od połowy baniaka dawałem piankę w płycie pod panele stopniowo dokładając po krótszym arkusiku aby płyta cały czas miała pod sobą wsparcie.

Link to comment
Share on other sites

Masz u siebie lepszy przypadek przechyłu, gorzej gdyby ta różnica dotyczyła przodu i tyłu akwa, wtedy naprężenia byłyby dużo większe... Ale to i tak nie zmienia faktu, że 1,5cm to dużo.


Gdzieś czytałem, że jeżeli różnica wynika z krzywizny podłogi to sprawdza sie płyta pilśniowa, ale tam różnica wynosiła tylko kilka mm, a jak będzie przy 15..

Link to comment
Share on other sites

W poziomo stojacym akwarium siła oddziaływania wody rozkłada się równomiernie na obie szyby, jeśli tworzy się kąt, to masa wody napiera na niżej położona szybę (grawitacja). Czym to może skutkować? Może nie od razu pęknięciem (siły się rozkłądają na całą szybę), ale istnieje prawdopodobieństwo rozszczelnienia (zależy o jakości silikonu).


Osobiście bym kombinował jakoś wypoziomować szafkę, albo zaopatrzyć się w długa poziomicę i kombinować metodą Lechosa

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście miałem podobny problem. Pod szafką przybiłem oryginalne stopki (klocki dystansowe) - do nabycia w meblowym czy u stolarza. Są różne wymiary :) Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Uporałam się z problemem :) Spuściłam wodę, pod szafkę powkładałam ni to styropian ni piankę podobnie jak to zrobił lechos i wszystko już jest w stanie idealnym. dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj że z tej pianki i styropianu po jakimś czasie zrobi się naleśnik. Użyłbym czegoś bardziej trwałego, ja poziomowałem dociętymi z drewna klinkami/klepkami o grubości od 1 do 3mm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.