Jump to content

Parametry wody w moim akwa, czy są OK?


Majkel2000
 Share

Recommended Posts

Majkel2000

Witam!


Wiec, kupiłem moim pyszczakom testery pod choinke ;-) po ich wykonaniu, nie mam odpowiedniej wiedzy, wiec pytanie kieruję tu, podając parametry jakie zmierzyłem:

GH- ok 21-22

KH- ok 10-11

Ph- ok 7,8-8,0

NO3- ok 0-10

NO2- tego testera nie mieli akurat...


Co mnie interesuje; jakie są parametry optymalne, to już wiem, ale są pewne różnice, jakieś tam tolerancje, czy te wyniki j.w. są odpowiednie? Jeśli nie, co można zrobić aby zadbać o ich polepszenie?


Obsada: 7szt pyszczaków (wielkość około 7 cm)- miały być saulosi.. są: 2 red red, chyba 1 maingano, i prawdopodobnie 4 saulosi.

Akwa jest 120L działa od ponad miesiąca, z rybami od 3ch tyg, jest też jakaś 4 listkowa kryptokoryna, prócz tego we filtrze ceramika/gąbki/zeolit.

Oświetlenie: 2x 18W świetlówka (daylight i cool) + nocne oświetlenie LED - białe, podświetlające akwa wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

Akwa jest 120L działa od ponad miesiąca, z rybami od 3ch tyg


Czyli nie ustabilizował się cykl azotowy a ryby już pływały?


Nie masz dwóch najważniejszych testów potrzebnych przy starcie, tzn. na no2 i nh3/4.


NO3- ok 0-10


Coś duży rozrzut...albo bliżej zera albo 10...

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Bez analizy skoków no2 nie jesteśmy w stanie stwierdzić co i jak.

Koniecznie zakup kropelkowy test na No2.

Link to comment
Share on other sites

Majkel2000

Tak tak, niezwłocznie po świętach zakupię NO2, jak już pisałem - nie mieli akurat NO2, ale czy choć te, które wykonałem, sa w jakichś normach?? Liczę na to że tak. Poza tym, zbiornik zasilany od startu bakteriami z innego akwa, więc ustabilizowany był (a myślicie że tak się pier...dzielą z ustabilizowaniem itd wody w zoologicznych sklepach?? Przecie to handel dla nich i kasa).


Troche poza tematem, byłem wczoraj w sklepie zoologicznym, o którym nie wiedziałem że istnieje w moim "city", a tam Pani, poleciła mi, abym zrobił sobie akwa TANGANIKA + MALAWI... bo tak barwne i piekne i wogóle sliczne, powiedziałem jej, że to "trochę" niedobrze, na co się nie zgodziła, "bo ona już miała tak, bo synowi zrobiła i pieknie się ryby zgadzały, itp" HEH SZOK.

--

A NO3 raczej podchodzi pod 0 niż pod 10, test poprostu ma taką podziałkę, zakres od 0-10. Test jest TETRATEC`a.

Link to comment
Share on other sites

A NO3 raczej podchodzi pod 0 niż pod 10, test poprostu ma taką podziałkę, zakres od 0-10. Test jest TETRATEC`a.


To dobrze nie wróży, wygląda jakby cykl azotowy się nie ustabilizował.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol
A NO3 raczej podchodzi pod 0 niż pod 10


Oj oj... to wróży problemy.. Zacznie się nie pobieranie pokarmu, rybki osowiałe, czasem pływają pod taflą wody....

Klasyk....

Link to comment
Share on other sites

Majkel2000

Wiec muszę Was zmartwić.. Nie pobieranie pokarmu, z całą pewnością nie wchodzi w grę!! Nie spodziewałem się że pyszczaki są tak żarłoczne, ale mrożonej ochotki to tak jakoś nie chętnie się podejmują, dopiero jak już całe akwa się pokryje czerwonymi robakami, to po jakichś 5-10 minutach dopiero jest posprzątane.. A wsypałem im naprawdę mało, żywą to tak, uwielbiają, ale 95% podaje płatki Tropical MALAWI, są zachwycone. Wiem że w sklepie podawali im praktycznie tylko ochotkę, i w sumie nie bardzo chciały jeść suche płatki, teraz już odwrotnie.


Prócz tego, gonią się strasznie, cały czas jakby się naprawdę nie lubiły, co chwilę jedna drugą przegania, są raczej bardzo żywe, i jakby chętnie pływały po całym akwarium, wiec, raczej nie uwierzę w przypuszczenia o jakieś tam cykle "N"..


Akwarium zaczyna bardzo czybko pokrywać się glonami, ale nie zielonymi, raczej takie matowo-szare, w sumie raz w tyg, bede musiał czyscić (oczywiście po zabiegu woda staje się mętna na jakąś dobę) i z tego względu dołożyłem zeolitu do filtra, gdzieś wyczytałem że odbiera NO3 i wstrzymuje rozwój glonów, ale czy to prawda..?


A tak ogólnie rzecz ujmując, przecież to chyba dobrze że NO3 jest minimalne. Piszą zwykle że NO2 i 3 najlepiej do zera.

Link to comment
Share on other sites

Nie podawaj rybom ochotki! Przecież większego syfu jak ochotka to nie ma.Oby ominęły twoje ryby problemy gastrologiczne...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.