Skocz do zawartości

Obsada 175l


Damian87

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli mogę dołożyć 3 grosze od siebie, to ja w 180 litrowym akwa (100x40x45) przez okres 1,5 roku miałem razem pseudotrpheus saulosi coral 8 szt. (później 6 ponieważ samce się zredukowały z 3 do 1) oraz metriaclima livingstonii (pyszczak muszlowy) 8 szt. Ryby poza wspomnianymi samcami saulosi nie wchodziły sobie w drogę. Rok temu zrezygnowałem z metriaclima livingstonii i do saulsoi coral dołożyłem: labidochromis caeruleus 4 szt. (1 malec padł po kilku dniach) oraz melanochromis maingano 4 szt. Tak więc moja obecna obsada to: dorosłe pseudotrpheus saulosi coral 6 szt. (1+5), labidochromis caeruleus 3 szt. w wieku ok. 1,5-2 lat oraz melanochromis maingano 4 szt. w wieku ok. 1,5-2 lat. W akwa panuje względny spokój, a nie mam ani dużo dekoracji, ani kryjówek - kilka większych kamini. Ryby międzygatunkowo nie wchodzą sobie w drogę. Jeśli chodzi o starcia wewnątrz każdego z gatunków, to wśród saulosi samiec ganie wszystkie samice, a samice toczą niegroźne walki między sobą. Dwa wieksze yelow gonią się po całym akwa, a trzeci najmniejszy ma spokój. Raz się zdarzyło, że jeden yellow miał "diurę" w boku, która się zagoiła - przyczyny tej rany nie znam, może skubnął go kolega, może gdzieś się otarł - grunt, że wyszedł z tego. Jeśli chodzi o maingano, to rybcie mają około 4-6 cm i rosną jak na drożdżach, widać że jeden osobnik wyrasta na dominatora. Póki co ich gonitwy nie są groźne. Zobaczymy, co będzie dalej? Nie wykluczam, że będę musiał z nich zrezygnować, ale i tak jestem zadowolony, że zdecydowałem się na te ryby i mogłem - tzn. jeszcze nadal mogę je oglądać, bo są piękne. Moim zdaniem jeden z ładniejszych pyszczaków. Reasumując akwa o pojemności 170-200 l. jak najbardziej nadaje się na zbiornik jednogatunkowy, moim zdaniem na dwugatunkowy również, a czy jest w nim miejsce na trzy dorosłe gatunki, czas pokaże. Jeśli zacznie dziać się coś złego, napewno zrezygnuję z trzeciego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiar podałem na oko nie mierzyłem ryb miarką. Największy maingano jest jeszcze nieco mniejszy niż dorosły samiec saulosi coral, więc może ma z 7 cm. A co do wieku mainganoo, to nie wiem ile mają, gdy są sprzedawane przez M_sobo, ale pewnie z 5-6 miesięcy minimum. U mnie są 7,5 miesięca (sprawdziłem właśnie kiedy zamawiałem u M_sobo - więc rzeczywiście nie tak jak pisałem rok - sorry) i nie mają 1,5-2 lata tylko ponad rok - sorry. Ogólnie w poście chodziło mi o to, że póki ryby są młode, nawet w małym akwa może pływać kilka gatunków, a zbiornik 170-200 l. nadaje się na akwa dwugatunkowe w haremach 1+kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.