Jump to content

Skorupiaki w akwarium


body123
 Share

Recommended Posts

Mam takie pytanie czy z Pysiami z Malawi można razem w zbiorniku trzymać kraby a jak tak to jakie i czy nie wyrządzą rybom krzywdy oraz jakie najlepsze są dla piasku ślimaki i czy są one przy dobrej filtracji potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

ślimaki - świderki

kraby - nie

body starasz się nas czymś zaszokować?

to wpuść do akwa krokodyla- czasami w jeziorze u ujścia rzek się pojawiają.

Link to comment
Share on other sites

Yaro masz tak mądre odpowiedzi że normalnie ciary po plecach mi idą tak jak z tym koniem . A ja się pytam poważnie bo jak byś trochę dłużej był akwarystą to byś wiedział że w pewnych biotopach występowanie krabów jest naturalne np. Tanganika ,Amazonia itd. Ja zaczynam przygodę z Malawią i dlatego może zadaję szokujące pytania a jak ktoś ma trochę wiedzy to rzetelnie na nie odpowiada.Ja mogę w zamian dużo ciekawych rzeczy opowiedzieć komuś kto by chciał hodować Paletki bo miałem je ponad 6 lat a wcześniej od dzieciństwa hodowałem różne badziewie łącznie ponad 25lat.

Link to comment
Share on other sites

jakie najlepsze są dla piasku ślimaki i czy są one przy dobrej filtracji potrzebne.


Ślimaki sprawdzają się w dużych baniakach, ty posiadasz mały ja z resztą też i dlatego przy odrobinie pracy podczas co tygodniowych podmian tj. mieszaniu piasku ręką nic sie z nim złego stać nie może... Nie twiedzę, że nawet w małym akwa są nie użyteczne. Mogą na przyklad stanowić dodatek do diety pysiów, ale przy dzisiejszej różnorodności pokarmów jest to zbędne.;)

Link to comment
Share on other sites

w pewnych biotopach występowanie krabów jest naturalne np. Tanganika

tu akurat zgodzę się z kol. Body123

Wątpliwe żeby takie połączenie działało z rybami.

bodajże na KMT widzialem filmik z takiego polączenia i z opisow wynikalo ,że nie robią sobie szkody

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Nabe za odpowiedź z której wnioskuję że tych zwierzątek się nie łączy bo są nieosiągalne czy też by się gryzły .Ostatnio w sklepie Tanganiki widziałem że sprzedają kraby tanganickie więc dla tego pytam.

Link to comment
Share on other sites

bo jak byś trochę dłużej był akwarystą to byś wiedział że w pewnych biotopach występowanie krabów jest naturalne np. Tanganika ,Amazonia itd.


Może i krótko zajmuję się akwarystyką, może i za mało się na tym znam = jednak przerabiałem łączenie i raków i krewetek i także krabów z rybami.

Gdybyś w swojej 25 letniej karierze starał się łączyć te zwierzęta jedne z drugimi - nie zadawał byś pytań jak laik. To że w naturze występują pewne zwierzęta tak jak i krab malawijski występuję w tym jeziorze to połączenie ich nie wpływa pozytywnie na nie.

Sorki w Amazonii również występują kraby ale ich też nie powinno się łączyć z rybami

dlaczego:

- kraby to padlinożercy - pokarm ryb im szkodzi

- kraby to nocne zwierzątka - przeszkadzają innym rybom ( jak i w naturze ale tam nie występują w takim zagęszczeniu)

- w środowisku naturalnym krab wychodzi na zawnątrz, więc hodowcy zapewniają im część lądową i wodną - wyobrażasz sobie to w naszym przypadku?

- gdybyś w życiu choć raz miał kraba spostrzegł byś jego terytorializm, przy naszych terytorialistach biedne są niestety nasze ryby, bo choć mogą starać się krabowi dokuczć to szczypce są dla nich bezwzględne, oczywiście gdybyś również miał tak obcykane z krabami jak i z sercem wołowym , to byś wiedział o czymś takim jak wylinka, gdy krab potrzebuje spokoju i jest prawie bezbronny - natomiast myślę że tak miękki dla pysiów że mógł by być dla nich pokarmem.

Link to comment
Share on other sites

Yaro czemu się tak puszysz na tym forum ja tylko zadałem pytanie a twoje odpowiedzi świadczą raczej o twojej niewiedzy w łączeniu ryb ze skorupiakami.

Kilka lat hodowałem w symbiozie ryby z krewetkami co do krabów to nie mam żadnego doświadczenia ale wiem że są w sprzedaży kraby z Tanganiki bo spotkałem się z nimi w sklepach sieciowych.Dlatego zadałem proste pytanie na które widzę nie wszyscy potrafią normalnie odpowiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Kraba z tanganiki można połączyć z niektórymi rybami.

Krewetki też trzymałem, jednak z pyszczakami są tylko pokarmem.

Ty mnie odbierasz, że się puszę - a ja uważam że trolujesz.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.