Jump to content

(MALAWI) Pytania do pierwszeego akwarium


Lunarii
 Share

Recommended Posts

Witam,

To mój pierwszy post, choć czytam Was już od jakiegoś czasu.


Posiadam zbiornik 80x35x40. Oświetlenie 36W T8. W środku piasek kwarcowy, tło z łupków, kilka wapieni filipińskich - w sumie dość powszechna stylizacja. Filtr jaki działa to kubełkowy JBL 250 Crystal Profi. Wpuściłem dwa tygodnie temu 10 niewielkich P.Saulosi. Jasne kamienie stają się zielone, pojawił się pierwszy 100% samiec (zmienia kolor na fioletowy i dostał pasów, zaczyna rządzić obok największego kamienia).


Pytanie 1


Zaobserwowałem, że ryby ocierają się czasem o piasek. Czym to jest spowodowane? Zbadałem parametry wody:

PH między 7.2 a 8

NO2 < 0.1

NO3 ~~ 40

CL2 < 0.5

Temperatura 24-27C (zależy od temperatury pomieszczenia, nie mam termostatu w grzałce niestety)

KH, GH nie wiem


Oświetlam 12-14h, karmię w miarę często ale niewielkie ilości, wodę podmieniłem dwa razy po 15%.


Pytanie 2


Druga rzecz która mnie irytuje to wszechobecne kupy. Chce dokupić drugi filtr (tzw mechaniczny - wewnętrzy - zanurzany) by lepiej odkurzał dno akwarium. Znalazłem na allegro filtr HW-302 z kompletem wkładów za 110zł - i jest to filtr zewnętrzny, który pomimo nieskiej ceny ma bardzo dobre opinie. Uważam, że przy tak małym akwarium mocny filtr wewnętrzny ze względu na swoje rozmiary będzie szpecił , więc jestem praktycznie zdecydowany na ten drugi zewnętrzny.


Jak ustawić dwa takie filtry żeby woda dobrze cyrkulowała, czy macie jakieś rady? Czy jeżeli puszczę jeden ze strumieni zaraz przy dnie to drobny piasek kwarcowy nie będzie mącił wody (JBL 700l/h HW 1000)? Tak sobie pomyślałem że jeden dam przy dnie i po przekątnej od wylotu wlot natomiast drugi dam bardziej od góry strumień w przednią szybę wzdłuż której na końcu będzie wlot. Będzie dobrze?


Pytanie 3.


Mam teraz 10 rybek - docelowo chciałbym taką ilość trzymać w 112L - czy jeżeli zapewnię dużą ilość kryjówek i odpowiednią filtrację to mogę trzymać np 2 dominujące samce i 8 samiczek (ewentualnie mniej samiczek)? Czy dwa to dobry pomysł? Samiec wybarwiający się obrał sobie za terytorium skrajny koniec akwarium i tak się okopuje, że już się chyba do steropianu dokopał. 2+8/7/6 to dobry pomysł?

Pytanie 4.


Akurat tak się trafiło że stałem się posiadaczem pokarmów głównie roślinno-mięsnych. Czy dieta pół na pół będzie ok dla P.Saulosi? Mam np. Tropical Color, Suszony Cyklop, Hikari Stample). Czy jak podziele się czasem brokułem albo natką pietruszki to będzie dobrze?


Pytanie 5.


Czy bardzo lekko poszarpana płetwa ma szansę się odbudować?


...


Z góry dziękuje za odpowiedzi, nawet na jedno pytanie jak ktoś może się podzielić spostrzeżeniami to będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol
Zaobserwowałem, że ryby ocierają się czasem o piasek. Czym to jest spowodowane? Zbadałem parametry wody: PH między 7.2 a 8 KH

Masz bardzo duże skoki Ph. By je ustabilizować, zmierz Kh- prosty test zooleka kosztuje 15 zł. Kh jest buforem Ph i powinno wynosić min. 10 ( chociaż mądre księgi piszą, że przy 4 już jest ok.).

No2 jest mam nadzieję niewykrywalne ( jakim testem robiłeś pomiar ? ).

Tak sobie pomyślałem że jeden dam przy dnie i po przekątnej od wylotu wlot natomiast drugi dam bardziej od góry strumień w przednią szybę wzdłuż której na końcu będzie wlot. Będzie dobrze?

Musisz zrobić tak, by wywołać ruch wirowy wody w akwa. Na cyrkulację nie ma jednego sposobu, ustawiamy ja metodą prób i błędów.

Czy bardzo lekko poszarpana płetwa ma szansę się odbudować?

Oczywiście.


Edit - tak mi przyszło teraz na myśl - czy akwarium jest dojrzałe ? Jak długo się stabilizowało ?

Link to comment
Share on other sites

Niestety ale w tym szkiełku możesz docelowo hodować jednego samca i trzy samice.Przy 10 rybach wychodzi 7l na pysk...

Link to comment
Share on other sites

a czym karmisz je?

bo pH 7,2 do 8 IMHO to nie wahanie tego parametru, tylko zakres skali.

Co wtedy by świadczyło że masz słaby test

Link to comment
Share on other sites

Tak dokładnie to jest zakres, a test jest papierkowy, innego nie mam. W dodatku pomyliłem się bo wskazuje 7.6 PH (ewentualnie może być minimalnie innne bo choć nie jestem daltonistą tutaj różnice są dość niewielkie, ale napewno gdzieś w środku między 7.2 a 8.0). GH wody - wydaje mi się że kolor wskazuje tutaj na 10d (być może minimalnie więcej - (znów ten kolor). NO2 jest cąłkowicie białe więc 0 a NO3 wynosi 50mg/litr.

Link to comment
Share on other sites


Pytanie 3.


Mam teraz 10 rybek - docelowo chciałbym taką ilość trzymać w 112L - czy jeżeli zapewnię dużą ilość kryjówek i odpowiednią filtrację to mogę trzymać np 2 dominujące samce i 8 samiczek (ewentualnie mniej samiczek)? Czy dwa to dobry pomysł? Samiec wybarwiający się obrał sobie za terytorium skrajny koniec akwarium i tak się okopuje, że już się chyba do steropianu dokopał. 2+8/7/6 to dobry pomysł?



Moim zdaniem nie uchowasz dwóch samców.

Jeden zawsze będzie blado-szary... jeśli wogóle przetrwa.

Już 160l 100cm w którym je trzymałem, było moim zdaniem małe na dwóch dorosłych panów. ;)


ponadto 10 dorosłych ryb w takim baniaku to za dużo - zoobaczysz jak podrosną... imho 5-6 to max

Link to comment
Share on other sites

Kolego akwarium Ci się jeszcze nie ustabilizowało. Cierpliwości chociaż szkoda ryb. Polecam obsade 1-4 Jedna rzecz- jak na początek to oświetlaj tylko 10/h żeby przyhamować glony. Kupa no rzecz normalna- trzeba odmulać. A jak podrosną to przekopują dno i wtedy kupki nie są aż tak rażące :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pablomas
   Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.