Jump to content

start 21 XI 2011 300l -parametry


dzem3
 Share

Recommended Posts

Witam!


Jak w temacie wystartował mój baniak

dzisaj tj. 29 XI 2011 zrobiłem testy i oto wyniki


temp. - 26stC

pH - 8

KH - 6

GH - 7

NO2 - 0

NO3 - 10


Powiedzcie proszę co sądzicie o tych pomiarach. Dodam, że nie dodawałem żadnych starterów.

Link to comment
Share on other sites

Idealne! Wpuszczaj.


Żartuje. Co można powiedzieć o parametrach odrazu po zalaniu. Wszystko sie zmieni jeszcze z 500 razy, łącznie z wahaniami PH.


Masz zamiar coś dodawać tam żeby przyspieszyć zamknięcie cyklu? Startery, mocz, chemie, żarcie?

Link to comment
Share on other sites

wolałbym aby to samo śmigało jak powinno bez mojej pomocy Cierpliwości ma sporo więc mogę czekać z wpuszczeniem rybek

Link to comment
Share on other sites

Jak nic nie dodasz to możesz czekać i czekać ;) Musisz coś dodać aby zainicjować cykl azotowy, jak masz dużo czasu to wrzuć kostkę mrożonki.

Link to comment
Share on other sites

Dodaj 2 rybki startowe z planowanej obsady. Na pewno im nie zaszkodzi, a już będzie cieszyć oko.

No i oczywiście starter bakteryjny, lub wodę z działającego i zdrowego zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Dodaj 2 rybki startowe z planowanej obsady. Na pewno im nie zaszkodzi, a już będzie cieszyć oko.

Szkoda ryb


najlepiej to (nasikać || wrzucić mrożonkę) + ( sera bio nitrivec || prodibio biodigest)

Powinno wystartować z kopa

Link to comment
Share on other sites

Przy takim litrażu 2. rybom nic nie zaszkodzi, a zapewnią podtrzymanie cyklu, bez konieczności dodawania " czegoś od siebie", no może poza karmą.

--

Szkoda ryb


najlepiej to (nasikać || wrzucić mrożonkę) + ( sera bio nitrivec || prodibio biodigest)

Powinno wystartować z kopaUryna praktycznie nie zawiera amoniaku, a jedynie mocznik. Czyli wymaga dodatkowych szczepów bakterii w cyklu azotowym.

Mrożonka zapoczątkuje procesy gnilne, w wyniku czego można spodziewać się toksycznych diamin.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zdecydujesz się na rybki startowe, to wcześniej tj. kilka dni przed ich wpuszczeniem dodaj bakteri... Po ich(ryb) wpuszczeniu karm normalnie i za jakieś 3tygodnie wpuszczaj pozostałe pyśki.


Lepiej żeby tymi rybkami startowymi nie były twoje przyszłe pyszczaki. Najlepiej jeżeli bedziesz miał możliwosć ich oddania, w przeciwnym razie lepiej poczekać...

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zdecydujesz się na rybki startowe, to wcześniej tj. kilka dni przed ich wpuszczeniem dodaj bakteri... Po ich(ryb) wpuszczeniu karm normalnie i za jakieś 3tygodnie wpuszczaj pozostałe pyśki.


Lepiej żeby tymi rybkami startowymi nie były twoje przyszłe pyszczaki. Najlepiej jeżeli bedziesz miał możliwosć ich oddania, w przeciwnym razie lepiej poczekać...
Ad 1. Sam nie wiem. Na zdrowy rozum to bakterie do rozwoju i przeżycia będą potrzebować NH3 oraz NO2, Wątpię aby pożywka zawarta w takich preparatach podtrzymała je przy życiu te kilka dni w temperaturze 25+ stopni.

Ad 2. Pyszczaki są szeroko opisywane jako odporne ryby, wiec jeśli nie jest to F0, to naprawdę niewiele ryzykujesz ( mniej niż 10 zł sztuka? ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.