Jump to content

start 600l i pierwsze pomiary


nightdream
 Share

Recommended Posts

nightdream

Nadszedł czas na start nowego baniaczka 200x60x50 - 600l.

Filtracja: biolog JBL e900 zasypany w 1/2 seachem matrix, 1/4 zeolit i 1/4 gąbka - od strony wirnika; mechanik: 2xatman 2t-203

Akwarium zalane 14 dni temu, przy czym dolałem okolo 20 litrow wody z poprzedniego zbiornika (też malawi), kubeł został też ze "starą wodą", do którego wrzuciłem w/w wkłady. Do tego jakieś 5 dni temu około 20ml uryny ;)

Pierwsze pomiary w dniu dzisiejszym, wykonane testami kropelkowymi JBL'a:

Ph - 7,4

NH4 <0,05

NO3 0,5 - 1,0

NO2 <0,01

PO4 - 0,4

KH 12

GH 11

Wiem, że na pewno podwyższeniu musi ulec ph i te PO4 do zera, a na reszte trzeba poczekac. A może szanowni koledzy coś jeszcze mogą zasugerowac?

Pozdrawiam


Wyniki pomiarów w dniu dzisiejszym (08.11.2011):

Ph - 7,4

NH4 <0,05

NO3 między 1,0 a 5,0, ale bliżej 5,0

NO2 <0,01

PO4 - 0,6

KH 13

GH 11

Widać, że cykl się rozpoczął (NO3 w górę), ale zastanawia mnie wzrost PO4. Czy ktoś ma jakieś wytłumaczenie?


Prośba do moderatora: proszę scalić moje posty, bo mimo, że kliknąłem edycje poprzedniego posta, pojawił się nowy...

Link to comment
Share on other sites

czemu jesteś przekonany że PO4 musi spaść do zera??

a mi się wydaje że raczej powinno być bliżej współczynnika Redfielda:

redfield_ratio_141a.GIF

gdzie pozycja przecięcia na żółtym daje brak glonów, na zielonym zielenice, a na niebieskim paskudne sinice ;)

a przynajmnej zdecydowanie ułatwia tymże przebicie się ;)

Link to comment
Share on other sites

nightdream

Jesli dobrze czytam tabele, to moje dotychczasowe dane z pomiarow są gdzieś w okolicy między żżotlym a niebieskim. A co oznacza liczba w danym polu?

Jeśli NO3 mam 5 a PO4 0,6 to przecięcie wychodzi na żółtym tylko nie wiem co oznacza ta cyfra.

Zastanawia mnie jeszcze jedno, czy w miare dojrzewania zbiornika, PO4 powinno rosnąć w stosunku tego, co jest w kranówie?

Link to comment
Share on other sites

Te cyfry to właśnie Stosunek Redfielda, który powinien zawierać się między 10 a 22. W twoim przypadku przy PO4=0,6 a NO3=5 wynosi 13 czyli niby dobrze, ale teoretycznie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się sinic. Nie ma się jednak czego obawiać ponieważ NO3 będzie sukcesywnie rosło. W linku na samym dole jest tabela/kalkulator za pomocą której możesz sobie sam obliczyć odpowiednie zależności.

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

nightdream

Wielkie dzięki za rozjaśnienie tematu :) Czy dobrze mam rozumieć, że jeśli stosunek Redfielda będzie powyżej 22 to też nic złego się nie powinno wydarzyć w zbiornikach naszego typu?

Link to comment
Share on other sites

nightdream

Rozumiem. Wszystko i sie rozjaśniło. Wygląda na to, że niedlugo wpuszcze ryby :)

--

Wyniki pomiarów w dniu dzisiejszym (13.11.2011) po dodaniu sody oczyszczonej 09.11 lub 10.11 (nie zapisałem ;) w ilości całego opakowania, tj. 30g:

Ph - 7,8

NH4 <0,05

NO3 10

NO2 <0,01

PO4 - 0,6

KH 15

GH 12

Wynika z tego, że zbiornik (start 22.10.2011), praktycznie dojrzał i moge wpuszczać ryby (czas je zamawiać), okrzemki już są :)

Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś sugestie?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
nightdream

W związku z tym, że zastanowiły nie dzisiejsze wyniki pomiarów, postanowiłem skrobnąć posta. mianowicie:

20.11.2011 pierwsza podmiana wody. Tego samego dnia wpuszczone kilka starterów. Dziś, tj. 24.11.2011 zmierzyłem wszystkie parametry i oto co mi wyszło:

Ph - 8

NH4 <0,05

NO3 <0,5

NO2 <0,01

PO4 - 0,02

KH 10

GH 7

Zastanowiło mnie niskie NO3, mimo obecności starterów i spadek obu twardości. Sądzę, że to ma związek ze wzrostem pH (mówię o twardości - gdzieś to mi się rzuciło w oczy na forum). Czy coś jest nie tak? A może ma to związek z wsadzeniem 20.11.2011 kilku kryptokoryn, które miały odebrać pladze okrzemek pożywienie?

Link to comment
Share on other sites

Zmierzyłbym jeszcze raz NO3 bo coś nie tak, chyba że kryptokoryny to giganty :) Co do zmiany twardości to sprawdź jaką masz w kranie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.