Jump to content

pierwsze malawi, 240l obsada


tusiek19
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum, do tej pory tylko czytałem, lecz mam problem i chciałbym was zapytać. Może najpierw opisze moje akwarium-

240l aquael,

filtr zew. AquaEl Unimax 250, wkłady porcelanowe oraz gąbka,

filtr wew. aquael szut turbo 8w,

grzałka 300w,

oświetlenie 2 x 30w Sylvania aquastar, jedną będę zmieniał na jakąś o kontraście niebieskim, teraz za dużo czerwienie, chociaż pyski ładnie wybarwia.


akwarium zalane stoi już miesiąc, ryby pływają od tygodnia.


Teraz pytanie czy ta obsada jest ok czy jednak zbiornik jest zbyt mały i czeka mnie wymiana pysków


Obsada:

1+3 zebra chilumba

4 yellow (Labidochromis caeruleus)


myślę o dodaniu jeszcze jednego gatunku lecz nie wiem który będzie żył w zgodzie z zebrami w 240l.


Chciałbym jakiś gatunek o kolorystyce odbiegającej od barwy żółtej by ładnie kontrastował się na tle moich praktycznie wszystkich żółtych pysków.


czekam na wasze sugestie porady. Poniżej zdjęcia mojego zbiornika, przepraszam za jakość (telefonem robione)


Dziękuje za zainteresowanie wątkiem oraz wszelkie odpowiedzi.


img0523wl.th.jpg

img0543j.th.jpg

img0547p.th.jpg

img0553xy.th.jpg

img0564pz.th.jpg

img0559cx.th.jpg

img0563kd.th.jpg

img0545bl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

czy to aby na pewno jest zebra chilumba mi to bardziej wygląda na saulosi.A jako obsadę do tego akwa radziłbym ci zostawić to co masz (jeżeli to jest saulosi) dokupić jeszcze 2 yellowy i 2 samice saulosi a do tego jako trzeci gatunek możesz wrzucić maingano bądź M.pulpican {1:4}

Czyli ogółem obsada:

-Yellow 1:5 lub 2:4

-maingano lub pulpican 1:5

-saulosi 1:5

Podaj jeszcze jakie wymiary ma ren twój zbiornik;)

Link to comment
Share on other sites

możesz wrzucić fotkę samca i samicy

--

saulosi na 99% a u yellowów 1 to 100%samiec ten z tą mocno czarną płetwą grzbietową.Jak chcesz zamiast pulpicana może być jeszcze rdzwy.Obsada którą ci napisałem jest dobra;)tu są wymienione sprawdzone obsady do 240L:120x40x50


Metriaclima sp msobo magunga

Melanochromis cyaneorhabdosMelanochromis interruptus

Ps. Elongatus mphangaLabidochromis sp mbamba

Ps. Elongatus neon spot

Ps. SaulosiMelanochromis dialeptos

Ps. Saulosi

Iodotropheus sprengerae

Ps. Elongatus neon spot

--

albo spróbuj coś z tego:240l 120/40/50h

Pseudotropheus demasoni

Melanochromis interruptus


Melanochromis johanni

Pseudotropheus socolofi

Pseudotropheus sp. "elongatus mpanga"


Cynotilapia afra

Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”


Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”

Iodotrophus sprengerae

Link to comment
Share on other sites

Co do yellowa, tak podejrzewałem że ten jeden z mocno czarną płetwą grzbietową i dolnymi czarnymi to samiec, 3 pozostałe to samice o płetwach bardziej ciemno szarych jak czarnych. Co do chilumby to możliwe że sprzedawca wcisnoł mi saulosi zamiast chilumby jak twierdził jest to sklep który istnieje ok. pół roku w mieście Jaworznie zresztą podobno reklamowany jako członek klubu malawi, sam sklep o dumnej nazwie malawi, stąd też zaufanie do sprzedawcy. Ponieżej zamieszczam zdjęcia samca i samicy niby chilumby, jakość fatalna aparat w telefonie.

img0573ih.th.jpg

img0569bv.th.jpg

img0578ks.th.jpg

img0582f.th.jpg


dodam tylko że samiec pseudo chilumby jest bardzo agresywny tzn, goni wszystkie samice w róg akwarium poza jego opanowane terytorium po lewej stronie akwarium, najbardziej agresywny jest do największej samicy, jeżeli ją tylko zobaczy goni przez całe akwarium, najpierw trzepiąc się cały.

Link to comment
Share on other sites

jak to nazwałeś ''trzepanie się'' to są zaloty u pyszczaków ale nie zawsze u ciebie raczej były to zaloty,ale samica nie była gotowa do tarła więc ją pogonił normalny instynkt samca;)na zdjęciu drugim które teraz wrzuciłeś(281Kjpg) ten saulosi wygląda na wybarwiającego się drugiego samca bądź dominującą samicę.Walczą może ze sobą ten i ten niebieski saulosi?wrzuć te fotki saulosi do odpowiedniego działu by się dowiedzieć(NIEZIDENTYFIKOWANE)tam ci pomogą ale raczej będzie tak samo jak ja sądzę;)

Link to comment
Share on other sites

Przyznam szczerze nie znam się na na malawi na tyle bo rozpoznać gatunki czy też płeć posiadanych ryb, mogę jedynie cokolwiek podejrzewać. Jeżeli faktycznie jest to saulosi i jedna z samic okaże się samcem są szanse by iść do tego sklepu i reklamować rybę sprzedaną mi w 100% jako samica. Jest dziwnym fakt że samiec jest bardzo uwrażliwiony na tą jedna samice, którą podejrzewasz jako pyska płci przeciwnej. On/ona jako jedyny/a wpada w barwy fioletowe w pół zaciemnionym świetle.Jeżeli tylko uda mi się zrobić jej.jemu dokładne zdjęcia to je wrzucę.

Link to comment
Share on other sites

po prostu idź do sklepu i zamień się z sprzedawcą tego ''samca'' na innego saulosa bądź na jednego yellowa w miarę szybko skompletuj obsadę póki ryby są nie za duże bo będziesz miał później problem by inne ryby dobrze przyjęły nowe;)

--

ja proponowałbym ci te trzy gatunki saulosi,yellow,i dla kontrastu maingano będzie dobrze i kolorowo;)oczywiście jak kupujesz młode ryby kup ich ok.10 a w późniejszym czasie oddaj lub powymieniaj na coś hehe:)

--

fajnym rozwiązanie byłoby saulosi bądź yellow+pseudotropheus elongatus neon spot+Iodotropheus sprengrerae(pyszczak rdzawy) bardzo fajne zestawienie ale nie tak dostępne jak to wyżej;) ale to kwestia gustu:)

Link to comment
Share on other sites

dodaje zdjęcie na którym już w miarę dobrze widać, może teraz uda wam się w 100% określić czy jest to samica czy wybarwiający się samiec, nawet udało sie uchwycić na jednym zdjęciu i samca i tą pseudo samice. Co do obsady to chyba maingano dobiore, bardzo mi sie spodobały.img0622tj.th.jpg

img0605bf.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.