Jump to content

malawi 112 na 300l - prosze o pomoc


blazej
 Share

Recommended Posts

Witam. Wiem, że kilka podobnych tematów już było, ale jutro odbieram akwa i potrzebuje jako laik kilku porad na szybko. Mam akwa 112l, w nim pyszczaki takie, jakie sie akurat podobały, ięc są prawdopodobnie źle dobrane. Zamowiłem wiec 300 l, eheim 2228, grzalke eheim jager 300w i napowietrzacz. Teraz potrzebuję waszej pomocy - czy ten filtr wystarczy, jakie podłoże kamienie i wszystko to, o czym prawdopodobnie nie mam pojęcia. Piasek chciałbym biały kwarc, do tego wapień filipinski. Bardzo proszę o dobre rady. Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Filtr bardzo dobrze wybrany, napowietrzacz całkowicie zbędny, zamiast niego wewnętrzby filtr z gąbką o przepływie <1500 L/H. Piasek i wapienie jak najbardziej mogą być.

Link to comment
Share on other sites

Perez666

Biały kwarc,białe filipińczyki...wszystkie nieczystości będą widoczne jak na tacy.Światło będzie się odbijać od podłoża co może mieć wpływ na zachowanie ryb.Dla mnie osobiście najgorszy zestaw,ale to jest tylko moja opinia ;) Lepiej zastosować ciemniejszy piach(kreisel,budowlany) i skały piaskowca czy zwykłego wapienia.

Link to comment
Share on other sites

dzieki za odp.potrzebuje jednak dokladniejszych instrukcji,celem ominiecia bledow.dotychczasowe akwa 112l sprzedaje w calosci.wydaje mi sie,ze mam pomieszane z poplatanym.rybki-zolte,pomarancz,zolte z czarnym pasem podluznym,granatowe z czarnym pasem podluznym i biale ;)ok 15 w sumie.sa w tym 112l od roku,wiec pe

wnie skarlowacieja.chyba zaczne to nowe stawiac od zera.wiec 1.urzadzanie.co najpierw,styropian,kamienie i dopiero piach?ile kamienia? 2.montaz urzadzen. Ok to łatwe,ale czytam tu o roznych sposobach ustawienia strumienia wody grzalki itp. 3.czy filtr wewn jest konieczny? Co to znaczy zasypac filtr ceramika i czy przy moim eheim 2228 mnie to dotyczy? 4.oswietlenie. Jakie te swietlowki? W tej pokrywce wromak sa chyba 2x36w. 5. Testy.kiedy robic,jakie,jakie powinny byc wyniki? 6.obsada.kiedy wpuscic ryby.czy wykorzystac cos z tego,co mam czy raczej nowe?7. Jedzonko.poleccie cos odpowiedniego.8.inne sugestie i info,o ktorząh nawet pojecia nie mam.z gory dziekuje za Wasza pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Perez666

1.Dokładnie tak.Ile kamienia,to zależy od Twojej weny twórczej :D

2.Dojdziesz do optymalnych ustawień metodą prób i błędów.

3.Lepiej jak jest filtr wew.W ceramice osiedlają się bakterie odpowiedzialne za rozkład amoniaku w azotyny oraz drugi rodzaj bakterii przemieniające azotyny w azotany.

4.JBL marine day,Arcadia marine white lamp.

5.Na starcie baniaka co kilka dni.

6.Zarybiamy gdy cykl azotowy się ustabilizuje.Nie znasz łacińskich nazw swoich ryb więc nie wiem co ci tam pływa...

7.Pokarmy firm NF,Dainichi,O.S.I.,Aargent

8.Wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania są w Faq lub na forum,wystarczy poczytać a nie zadawać w kółko te same pytania.

Link to comment
Share on other sites

Biały kwarc,białe filipińczyki...wszystkie nieczystości będą widoczne jak na tacy.Światło będzie się odbijać od podłoża co może mieć wpływ na zachowanie ryb.Dla mnie osobiście najgorszy zestaw,ale to jest tylko moja opinia ;) Lepiej zastosować ciemniejszy piach(kreisel,budowlany) i skały piaskowca czy zwykłego wapienia.


pozwolę się nie zgodzić jeśli chodzi o jasne kamienie. W normalnie rozwijającej się wodzie,szybko obrosną okrzemkami,a później innym gloniastym ustrojstwem i będzie ciemne jak wszystko inne.

Ale wg mnie filipińczyki wyglądają strasznie nienaturalnie.

Link to comment
Share on other sites

Wewnętrzny AT 203 lub inny o przepływie min. 1500l/h. Jeśli masz oryginalne wkłady do eheima to zostaw. Świdry możesz odpuścić

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.