Skocz do zawartości

Oświetlenie nocne a pyszczaki ?


bikebog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Jakiś czas temu wpadłem na genialny pomysł skonstruowania dodatkowego modułu oświetlenia nocnego w pokrywie opartego na niebieskich diodach smd led. Wszystko wyszło bardzo fajnie i uzyskałem zamierzony efekt :D

Zastanawia mnie jednak czy takie nocne oświetlenie akwarium (niebieska barwa) może być czynnikiem stresującym moje pyszczaki i wpływać negatywnie na ich rozwój.

Prośba o poradę.

post-11254-14695712982538_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten pomysł ludzie już wpadli dużo, dużo wcześniej :)

To najzwyklejsze oświetlenie led i standardowo niebieskie.

Btw.rybom nic nie będzie, lecz warto podpiąć to to do timera, by wyłączało się o np.24, kiedy i ty idziesz spać. Sensem takiego modułu jest obserwacja ryb po zmroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja ryb po zgaszeniu światła jest super rzeczą. Pomyśleć by można było, że ryby po zmroku śpią. Nic bardziej mylnego. Moje rdzawe z pierwszej obsady w nocy nie dawały spać zarówno mnie jak i reszcie swego gatunku. Z kolei saulosi szły spać potulnie jak baranki :)

Btw. akwarystyczne wynalazki często są tłumaczone dobrem wyższym. Gdy ja stawiałem hydroponike, tłumaczyłem to tym, że odłączę kubeł i że rachunki będą mniejsze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w nocy zaobserwowałem jak moje nowe dwa dorosłe, ponad10cm, yellowki najpierw w kółko się ganiały z prędkością światła po czym zaczęły łapać się się pyskami i walka... zastanawiam się tylko cz w takich przypadkach je rozdzielać, bo było bardzo ostro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu. Co sądzicie o użyciu niebieskich LED jako uzupełnienie dziennego oświetlenia w postaci 54W T5 865 w 300L akwarium ??? Chodzi mi o uzyskanie efektu zbliżonego do połączenia 2 świetlówek jednej 865 drugiej o widmie 16-20k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można tyle tylko że ilość i wielkość LED trzeba by było określić "organoleptycznie" co mogłoby zająć dużo czasu i jeszcze więcej kombinacji z przełączaniem, przestawianiem, cudowaniem.


Ja swego czasu zrobiłem sobie taki panel o długości około metra z zainstalowanymi naprzemiennie diodami: białymi, błękitnymi, niebieskimi, żółtymi, zielonymi, czerwonymi i granatowymi - po 15 z każdego rodzaju.

Chciałem w ten sposób uzyskać idealny efekt lecz po wielu godzinach pracy i tak nie uzyskałem tego czego chciałem ale zabawa była przednia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witam serdecznie. postanowiłem tutaj zaklikać,aby nei zakładać innego tematu. hmmmm prosze mi powiedzieć, bo bardzo mnie ciekawi jeden problem kory mi wyszedł przy założeniu oświetlenia led "niebieskiego" do malawi. mianowicie, gdy go zapaliłem to z bliska fajnei ekstra wszystko widać i wogole, ale jesli odejde od zbiornika, n aodległośc paru metrów to już mało wyraznie cokolwiek widac, a mianowicie, wyglada to wszystko jak by patrzeć przez nieustawioną ostrosc lornetki. własnei niewiem czy coś jest nietak ze światłem czy z moimi oczami. pozdrawiam kolegów.

Proszę popraw tego posta tak aby się dało czytać :(

Daj się ponieść fali poprawności językowej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kilku metrów jest OKej :P

Natężenie światła mam regulowane poprzez zmianę napięcia potencjometrem - jak dam na minimum to oczywiste jest to, że obraz straci na ostrości. Pokombinuj ;)


Zmieniając temat dodam, że moje ryby już tak przyzwyczaiły się do nocnego oświetlenia i jak tylko je wyłączę to zaczyna się wielkie chlapanie i walenie w co się tylko da :D Jak dziecko co potrzebuje zapalonego światła by zasnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.