Jump to content

Dojrzewający zbiornik - kilka pytań


sugob
 Share

Recommended Posts

Witam

Ok. 2 tygodni temu zalałem akwarium. Parametry wody zmierzone testami kropelkowymi JBL:


1. 01-05-2011. Parametry wody w kranie

PH 3-10: 7,5

PH 7,4-9,0: 7,2

KH: 7

GH: 7

NH4: 0,05

NO2: 0,03

NO3: 5


2. 16-06-2011. Ok tydzień po starcie akwarium, 1 dzień po wsypaniu 3 kapsułek Bactozym

PH 3-10: 7,5

PH 7,4-9,0: 7,4

KH: 6

GH: 6

NH4: 0,03

NO2: 0,05

NO3: 9


3. 19-06-2011. 2 dni po dodaniu ok. 150 ml uryny. Coś zakwitło, woda zrobiła się mleczna

PH 3-10: 7,5

PH 7,4-9,0: 7,3

KH: 7

GH: 6

NH4: 0,20

NO2: 0,20

NO3: 6


4. 21-06-2011. 1 dzień po dodaniu sody oczyszczonej. Wsypałem paczkę 100 g na ok. 30 litrów wody, z tego wlałem ok. 20 litrów

PH 3-10: 8,2

PH 7,4-9,0: 7,5

KH: 13

GH: 7

NH4: 0,40

NO2: 0,20

NO3: 6


5. 25-06-2011. 2 tygodnie od startu. Woda robi się przejrzysta.

PH 3-10: 8,5

PH 7,4-9,0: 7,6

KH: 14

GH: 7

NH4: 0,60

NO2: 0,25

NO3: 3


Pytania:

1. Dziwi mnie rozbieżność między wynikami testu mierzącego PH w zakresie 3-10 i 7,4-9,0. Czy ktoś zaobserwował podobną rzecz, czy ja mam jeden z testów jakiś "nie za bardzo" ? Pytam głównie dlatego, że test 7,4-9,0, który powinien być znacznie bardziej dokładny praktycznie nic nie wykazał po dodaniu sody, natomiast ten teoretycznie mniej dokładny pokazał spory wzrost PH.


2. Dlaczego po dodaniu sody twardość węglanowa wystrzeliła w górę, a twardość ogólna się nie zmieniła ? (sorry, zawsze byłem dup@ z chemii)


3. Dlaczego NH4 rośnie tydzień po dodaniu uryny ? Z tego, co rozumiem, zbiornik cały czas dojrzewa i pomału NH4 powinno zacząć maleć, a NO2 rosnąć ?

Link to comment
Share on other sites

eljot

2. Dlaczego po dodaniu sody twardość węglanowa wystrzeliła w górę, a twardość ogólna się nie zmieniła ? (sorry, zawsze byłem dup@ z chemii)


Bo to jest niezgodne z zasadami chemii :wink: a tak na poważnie to wina testów które mierzą jakieś wypadkowe kilku czynników i z lekka "głupieją" po dodaniu sody.


Napisz jakimi testami robisz pozostałe pomiary, bo trochę dziwne wychodzą ?

Link to comment
Share on other sites

Perez666
Dziwi mnie rozbieżność między wynikami testu mierzącego PH w zakresie 3-10 i 7,4-9,0. Czy ktoś zaobserwował podobną rzecz, czy ja mam jeden z testów jakiś "nie za bardzo" ? Pytam głównie dlatego, że test 7,4-9,0, który powinien być znacznie bardziej dokładny praktycznie nic nie wykazał po dodaniu sody, natomiast ten teoretycznie mniej dokładny pokazał spory wzrost PH.


Dokładniejszy jest ten o zakresie 7,4-9.Trzeba do wyniku dodać 0,2 , bo tyle zaniża w stosunku do miernika elektronicznego.


NO3: 9


NO3: 6


NO3: 6


NO3: 3Skąd takie wartości?Test Jbl ma w podziałce <o,5 , 1 , 5 , 10 , 20 itd

Link to comment
Share on other sites

eljot

Na stężenie amoniaku między innymi ma wpływ Ph które po dodaniu przez ciebie takiej ilości sody wzrosło, a co za tym idzie wartości związków azotowych trochę zgłupiały. Może ktoś kto jest z chemią na bieżąco opisze to dokładniej (ja chemię miałem w szkole średniej a to było jakieś 20 kilka lat temu :wink: )

Link to comment
Share on other sites


NO3: 9


NO3: 6


NO3: 6


NO3: 3Skąd takie wartości?Test Jbl ma w podziałce <o,5 , 1 , 5 , 10 , 20 itdTakie wartości oznaczają, że wynik wyszedł gdzieś pomiędzy konkretnymi stopniami skali. Subiektywna ocena, czy wyszedł pośrodku pomiędzy 1 a 5 (wpisałem wtedy 3), albo czy wyszedł trochę ciemniejszy niż 5, ale brakuje mu sporo do 10 (wpisałem wtedy 6).


Dzisiaj kupiłem test Zoolka na pH - podwójny (jeden mierzący od 6,0-8,0, drugi 4,5-9,0). Test mierzący od 4,5-9,0 wskazał pH pomiędzy 8,0 a 8,5, natomiast ten od 6,0 do 8,0 pokazał wartość >8,0. Tak więc z grubsza potwierdziły wyniki pomiaru mniej dokładnym testem JBL 3-10.


W sumie w tym wszystkim chodzi mi tylko o to, czy taka zasadowość jest wystarczająca do trzymania pyszczków, czy trzeba jeszcze jakoś uzdatniać wodę.

Link to comment
Share on other sites

eljot
W sumie w tym wszystkim chodzi mi tylko o to, czy taka zasadowość jest wystarczająca do trzymania pyszczków, czy trzeba jeszcze jakoś uzdatniać wodę.

Twoja kranówka ma ph 7,5 czyli wartość minimalną dla pyszczaków więc aktualna wartość 8 jest bardzo dobra. Nic więcej nie kombinuj tylko czekaj na zakończenie cyklu azotowego.

Link to comment
Share on other sites

Wczorajsze parametry (02-07-2011)


PH: średnio 8 (mierzone teraz już czterema różnymi testami :)

KH: 12

GH: 7

NH4: < 0,05

NO2: > 1 (grubo poza skalą)

NO3: 40


Wygląda na to, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Mam tylko pytanie czy nie trzeba dodawać jakiejś pożywki dla bakterii zamieniających amoniak w NO2 ? Na razie skończyły jak widać swoją robotę i obawiam się, że jak będą siedzieć kolejne 2 czy 3 tygodnie głodne, to wyciągną kopyta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.