Jump to content

Początek przygody z pyszczakami - uwagi i opinie


robn2
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich Klubowiczów Malawi.


Zarejestrowałem się na tym forum, gdyż przymierzam się do założenia zbiornika typu Malawi, a moja wiedza na temat tego biotopu jest raczej znikoma, i liczę na fachową pomoc aby nie popełnić błędów już na stracie.

Kilka słów o sobie:

Na początek wspomnę, że mam już paroletnie doświadczenie z akwarystyką, ale jak już napisałem powyżej z Malawi nie miałem jeszcze do czynienia.

Zaczynałem chyba jak każdy początkujący od malutkich aqua z obsadą czysto przypadkową, (nie licząc krótkiej przygody z początku lat 90, obecnie posiadam zbiornik 112l (prosty) z mieszaną obsadą z amazonki i ten właśnie zbiornik będzie niedługo likwidowany, (z powodu gruntownego remontu mieszkania), no i właśnie w jego miejsce mam zamiar wstawić Malawi.

Początkowo miałem zamiar pozostawić tą 112, a tylko zmienić obsadę na „pyszczaki” (oczywiście wraz z całym wystrojem) ale po przeczytaniu dość sporo o Malawi na tym właśnie forum i nie tylko, pomysł ten nie jest już aktualny.

No i właśnie tu nasuwa się seria pytań i prośby o fachowe rady.


Moje pomysły:


1. Akwarium i oświetlenie

Niestety zmiana lokalizacji zbiornika nie pozwala na dużo większe akwarium więc w planach mam baniak o wymiarach 100x40x40 – 160l, brałem też pod uwagę 100x40x50 – 200l ale wydaje mi się, że niższe akwarium wygląda trochę lepiej tzn. (tzw. optyczny efekt głębi jest większy), ale to moje osobiste odczucie. Pokrywę zamierzam zrobić samodzielnie, bo te tanie z ABSu to raczej nie wyglądają ładnie, a i trzeba by było takową przerabiać, aby oświetlenie było odpowiednie. Jako oświetlenie zamierzam zastosować świetlówki T5 2x36W.


2. Dekoracje. Tu to dopiero jest pole do popisu


Podłoże – biały piasek kwarcowy o granulacji 0.5mm,

Tło – samodzielnie zrobione z łupka filetowego przyklejonego na spienione PCV, pomysł podpatrzony na tym forum  (tylko nie wiem czy waga takiego tła nie będzie zbyt duża), alternatywa – gotowe tło strukturalne płaskie typu Malawi lub czarne Aquaela. Skałki – cienkie bloczki wapienia lub z łupka filytowego ułożone jako 2 lub 3 rumowiska.


3. Sprzęt i wyposażenie:

Zamierzam wykorzystać sprzęt po dotychczasowym aqua tzn. filtr zew. kubełek AQUAEL Unimax 250, filtr wew. AQUASZUT Turbo 750 (do tej pory używany głównie jako węglowy z małym przepływem), grzałka AQUAEL 150 W.


4. No i najważniejsze - obsada.

Mam już serdecznie dość zbiorników wielogatunkowych. Dlatego nowe zamierzam zasiedlić tylko 1 gatunkiem, i tu wybrałem Pseudotropheus Saulosi w układzie 3 samce + 10 samic, z bardzo prostych powodów.

- stosunkowo mały zbiornik

- jeden z najmniejszych i najspokojniejszych gatunków

- bardzo wyraźny dymorfizm płciowy (kolorystyka) daje wrażenie jakby miało się 2 różne gatunki

- lepsze poznanie zwyczajów swoich podopiecznych.


Trochę się rozpisałem, jak coś poknociłem to proszę o wyrozumiałość, bo jak pisałem na wstępie jestem tu nowy.


Na zakończenie tego przydługawego posta dodam że najwcześniej nowy baniak ruszy gdzieś z około 3 do 4 miesięcy, ale najpierw chce się właściwie przygotować aby nie mieszać już jak będą w nim moi nowi lokatorzy .


Proszę o rady jak i o słowa krytyki co do moich pomysłów.


Pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

eljot

Witaj

Ad1

Lepiej 200l zawsze to więcej wody i łatwiej utrzymać parametry (a samice saulosi lubią popływać w wyższych partiach akwa.)

Ad2

W takim akwa jak planujesz nie kombinowałbym z tłem IMHO wystarczy czarna folia lub PCV. Jeśli chodzi o kamienie to lepszy efekt daje kilka większych kamieni niż rumowiska z cienkich łupków.

Ad3

Sprzęt w zupełności wystarczy.

AD4

Saulosi to świetny wybór, osobiście kupiłbym 15-20 maluchów i niech się dzieje :)


Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

yaro

i skoro piszesz, że zaczynasz to polecamy przeczytać cały dział podstawy, zaczynając od faq.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki eliot z odpowiedź.


Faktycznie pomysł z rumowiskami z łupka nie jest może najlepszy i wiązał się raczej z tłem.

Jak do tej pory stosuje u siebie czarną folię samoprzylepną i jest OK. Chyba jednak na początek też taką zastosuję (przynajmniej na razie) :D

Jak już pisałem wcześniej baniak ruszy dopiero za około 3-4 miesiące, a do tego czasu na pewno coś wybiorę z większych kamiorów, znacznie łatwiej będzie mi sobie coś zaplanować jak już będzie akwarium nawet puste, tymczasem przejrzałem trochę galerię (co niektóre baniaczki naprawdę są zaj….e :D).

Z kupnem kamieni nie będzie żadnych problemów, bo w okolicy mojego miejsca zamieszkania akurat jest sporo składów budowlanych jak i hipermarketów ogrodniczych gdzie wybór jest spory.


Co do pojemniości zbiornika to akurat nie ma różnicy jak dla mnie, 160 czy 200 bo to tylko 10 cm na wysokości a cała reszta wymiarów jest taka sama a moje ograniczenia dotyczą raczej długości akwarium – będzie 200l, więcej wody mniej kłopotów (cenna uwaga) co prawda to tylko 40 l ale zawsze to coś.


yaro:

Też pisałem powyżej, że czytałem już dużo tematów na tym forum a jest tego dość sporo, więc dalej czytam i czytam.

Pomysł na pyszczaki nie powstał spontanicznie lecz trochę już dojrzewał :wink:, bez obawy nie zaśmiecę bzdurnymi pytaniami forum.

Ale i tak dzięki za zwrócenie uwagi na najważniejsze tematy dla początkujących :D sporo z nich już przejrzałem i jest tam naprawdę dużo ciekawych informacji.

Link to comment
Share on other sites

darkon

Ad 2

Podaruj sobie ten piasek o frakcji do 0,5 mm będzie pylił, użyj sprawdzonego przez wielu na tym forum piasku kwarcowego dekoracyjnego KREISEL 0,8-1,2 mm, kolor worka nieważny.

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum,

wg mnie nie rezygnowałbym z fajnego tła, zwłąszcza zrobionego samemu (polecam dział DiY). Fajnie wykombinowane daje dużą satysfakcje w oglądaniu i podziw oglądających.


A co do obsady, to może i saulosi jest spokojny...ale jakiś fajny rozbójnik w akwa potrafi miło ożywić. (np. c.afra w dowolnej odmianie)

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum,

wg mnie nie rezygnowałbym z fajnego tła, zwłąszcza zrobionego samemu (polecam dział DiY). Fajnie wykombinowane daje dużą satysfakcje w oglądaniu i podziw oglądających.


A co do obsady, to może i saulosi jest spokojny...ale jakiś fajny rozbójnik w akwa potrafi miło ożywić. (np. c.afra w dowolnej odmianie)W między czasie „odziedziczyłem” od znajomego baniak 200 l, ale niestety przednia szyba profil a co za tym idzie rzeczywista pojemność nie jest 200 l, a jak to sobie przeliczyłem to wychodzi mi około 170 l więc jak sądzę jest absolutne to minimum dla „pysków”, dlatego nie wiem czy jakiś inny gatunek jest sens dodawać do p.saulosi, a jak tak to w jakiej konfiguracji ?

Dodam że po twojej sugestii spodobały mi się C. afra (Cobue)


Niestety, ale będę chyba musiał zrezygnować z tła wewnętrznego własnego wykonania z powodu znacznej straty w pojemności akwarium a mimo wszystko tło wewnętrzne wygląda lepiej niż czarna folia na zewnątrz (mam taka już kilka lat i trochę już się znudziła). Znalazłem gotowe tła, podobno płaskie

http://www.wromak.com.pl/big_100p01.html

http://allegro.pl/tlo-strukturalne-100x50-nowe-wromak-plaskie-i1644041480.html

co o nich sądzicie, może miał ktoś coś podobnego :?:


Ad 2

Podaruj sobie ten piasek o frakcji do 0,5 mm będzie pylił, użyj sprawdzonego przez wielu na tym forum piasku kwarcowego dekoracyjnego KREISEL 0,8-1,2 mm, kolor worka nieważny.Dzięki za podsunięcie pomysłu :D a o co chodzi z tym kolorem worka, czy jest jakaś różnica w jakości piachu czy jak ?

Link to comment
Share on other sites

Andrzej454

Kwarcowy dekoracyjny KREISEL. Co do jakości i kolorów worków to nie wiem ale przygotuj się na dokładne płukanie tego wyrobu, trzeba czasu i cierpliwości, ja osobiście zrezygnowałem i mam biały kwarcowy, owszem pyli ale tylko wtedy gdy się mocno grzebie w podłożu.

Link to comment
Share on other sites

Perez666
darkon napisał(a):

Ad 2

Podaruj sobie ten piasek o frakcji do 0,5 mm będzie pylił, użyj sprawdzonego przez wielu na tym forum piasku kwarcowego dekoracyjnego KREISEL 0,8-1,2 mm, kolor worka nieważny.Dzięki za podsunięcie pomysłu a o co chodzi z tym kolorem worka, czy jest jakaś różnica w jakości piachu czy jak ?I zapłacisz jak za zboże...przemyśl kwestię piachu.Biały wygląda nienaturalnie,wszelkie nieczystości będą widoczne jak na dłoni,światło będzie się odbijać co może wpływać na zachowanie pyśków.

Kup zwykły żółty budowlany,zapłacisz 47gr za 10kg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.