Skocz do zawartości

saulosi vs.joanjohsonae


Rekomendowane odpowiedzi

Na żywo samiec joanjohnsonae bardzo odbiega od saulosi ... jego barwy są inne i saulosi nie powinien go traktować jak swojaka. Afra cobwe jest natomiast bardzo zbliżona ubarwieniem. Koncepcja łączenia w 100x40 yellow z afrą wydaje mi się o wiele lepsza niż afry z saulosi. Yellow jako ryba nieterytorialna nadawał by się również do joanjohnsonae. Podobna dieta i tertytorialista kontra nieterytorialista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żywo samiec joanjohnsonae bardzo odbiega od saulosi

Hary widziałem te ryby nie tak dawno i dla mnie joanjohnsonae ma kolory jak kiepskiej jakości saulosi (takie było moje pierwsze kojarzenie gdy je zobaczyłem). Różnią się kształtem , choć joanjohnsonae nie wygląda też jak melanochromis i stąd pewnie pierwotnie zaklasyfikowano go jako labidochromisa którego też nie do końca przypomina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne dużo zależy od widzianego osobnika ja widziałem je w akwa gdzie nie dominowały i bardziej przypominały słabej jakości socolofi niż saulosi. Wydaje mi sie jednak, że akurat w tym przypadku ani samiec saulosi nie potraktowałby tego melano jako swojego ( inny odcień słabsze pasy i do tego inny kształt ) ani melano w ten sposób samca joanjohnsonae. Osobiście spróbowałbym tego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dziwna ryba. W tej dwu-wątkowej dyskusji :wink: mamy dwie skrajne opinie o jej zachowaniu, od spokojniejszej od maingano (uważanego za jednego z najłagodniejszych melanochromisów) po zadziorę który zdominował większe hongi. Prawda pewnie leży jak zwykle po środku i wiele zależy od cech osobniczych, które u pyszczaków są dość zauważalne jak na tak mało skomplikowany organizm jak ryba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melanochromisy to jedne z najbardziej nieprzewidywalnych ryb ( dlatego je kocham :mrgreen: ). Dialeptos którego miałem w fajnym haremie i fajnym zbiorniku był łagodny i tolerancyjny dla innych ryb. Troszkę wymusiła to sytuacja bo zebrachilumba mogł byc tak przez niego pobity jak Pudzian przez Małysza ;) ... ale jednak i wobec słabszych elongatusów spotów nie był wyrywny. Co z tego, skoro dokonał totalnej zagłady 4 samic i jednago samca we własnym gatunku. Podobnie było u jednego z nabywców jego dzieci. Następna próba zmierzenia się z nimi w układzie 1 na 6 samic okazała się bezproblemowa. Pyszczaki niestety czesto wymykają sie z szufladki, jednak czytac o nich trzeba szeroko i próbowac im jak najmniej zaszkodzić na starcie. Uniknąć problemów się nie da ale już katastrof na pewno tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dziwna ryba. W tej dwu-wątkowej dyskusji :wink: mamy dwie skrajne opinie o jej zachowaniu, od spokojniejszej od maingano (uważanego za jednego z najłagodniejszych melanochromisów) po zadziorę który zdominował większe hongi. Prawda pewnie leży jak zwykle po środku i wiele zależy od cech osobniczych, które u pyszczaków są dość zauważalne jak na tak mało skomplikowany organizm jak ryba :)


Uważam , że maingano nie powinien być klasyfikowany tak jak saulosi jeżeli chodzi o stopień agresji.

Są to dość agresywne ryby.

Często w 200l akwariach maingano zdominuje saulosi i to nie wygląda ciekawie.

P.saulosi pięknie prezentują się w jednogatunkowym akwarium z kilkoma samcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często w 200l akwariach maingano zdominuje saulosi i to nie wygląda ciekawie.

P.saulosi pięknie prezentują się w jednogatunkowym akwarium z kilkoma samcami.


Jest wiele osób którym układ maingano - saulosi się sprawdził jak i wiele osób które powiedzą że układ z kilkoma samcami saulosi w 200l na dłuższą metę nie przejdzie :) IMHO wszystko zależy od między innymi cech osobniczych, wystroju akwa, układów haremowych, spotkałem się też z opinią że ryby z odłowu i f1 są znacznie mniej agresywne niż pokolenia fx.

Z czasem przyzwyczajamy się do zachowań pyszczaków i dla nas "spokojny" yello, przez osobę która do tej pory miała do czynienia tylko z neonkami czy welonami, może być uważany za wyjątkowego bandziora :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.