Skocz do zawartości

dobór filtracji


Kuszmeno

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy korpusy starczą ? tzn bardziej mi chodzi o biologa czy nie wstawić dwóch + 2 mechaniki. Pierwszy mechanik przed pompą, kolejny za i na koniec biologi. W ogóle jest sens ? Jak to wygląda u was i czy byście coś zmienili w swoim narurowcu bo wiadomo że wszystko wychodzi w praniu i wtedy człowiek staje się mądrzejszy a nie chciałbym później wszystkiego przerabiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 korpusy równolegle do mechanicznego cedzenia śmieci przed pompą, 1 korpus z fbf za pompą. Grundfos 25-40 na 1 biegu, akwa 700l. Nie zmieniłbym niczego bo się sprawdziło. Tylko trzeba zapewnić sensowną cyrkulację wody w zbiorniku,ale to jest potrzebne w każdym przypadku obojętnie czy masz kubeł czy samodział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że w obydwóch mechanikach taki sam wkład zastosowałeś skoro to idzie rownolegle ? Większość uklada korpusy szeregowo z rożnymi wkładami ale widzę ze u Ciebie to się sprawdza. Żadnych zabrudzeń w wodzie i czy wydajnosc pompy nie spada z racji zastosowania dwóch filtrów przed nią ? Fbf z jakim piaskiem ? Masz może foto z tej instalacji ? Powoli przymierzam się do do narurowca, podest lada chwila będzie gotowy i mogę ruszac z cala instalacja. Każda wskazówka, porada mile widziana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja gdybym miał miejsce w szafce zrobiłbym inaczej: jako mechaniki przed pompą dwa korpusy równolegle z wkładami sznurkowymi (w zależności od potrzeb 50-100 mikronów) wymieniane naprzemiennie, jako biologia za pompą dwa równolegle wypełnione "matrixem" http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1924:porwnanie-powierzchni-matrix-eheim-substrat-pro-i-jbl-micromec&catid=111:artykuy&Itemid=263

lub jeden z matrixem a drugi techniczny (np. purigen, węgiel itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja gdybym miał miejsce w szafce zrobiłbym inaczej: jako mechaniki przed pompą dwa korpusy równolegle z wkładami sznurkowymi (w zależności od potrzeb 50-100 mikronów) wymieniane naprzemiennie, jako biologia za pompą dwa równolegle wypełnione "matrixem" http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1924:porwnanie-powierzchni-matrix-eheim-substrat-pro-i-jbl-micromec&catid=111:artykuy&Itemid=263

lub jeden z matrixem a drugi techniczny (np. purigen, węgiel itp.).

Ja mam właśnie bardzo podobny układ w nowym zbiorniku :wink:. Różnice są takie, że równolegle połączone korpusy z wkładami sznurkowymi mam za pompą, a za korpusami mam rozdzielony trójnikiem wylot: jeden na dwa korpusy szeregowo(matrix+węgiel) a drugi na FBF ze złożem~1,2kg. Napędza to wszystko Aquabee UP3000. Układ działa już prawie trzy miesiące i jak na razie nic bym w nim nie zmienił. Nie licząc cyrkulatora to cała filtracja w zbiorniku 150X55X50.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano właśnie, ponoć pompa lepiej wyrzuca niż zasysa dlatego mechanik za pompa może być bardzo dobrym rozwiązaniem, to takie moje mniemanie, uzytkownicy zarówno jednej jak i drugiej opcji z mechanikiem przed pompa chwalą sobie te rozwiązania. Przy takiej ilości korpusow przeplyw wody nie spada za mocno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pompa C.O. da radę (masz 3 biegi :wink: ). Przy łączeniu równoległym dwóch "sznurkowych" wypadkowa obciążeń będzie chyba podobna jak w przypadku jednego? Mechanik przed pompą dodatkowo zabezpiecza pompę przed uszkodzeniem (np. zatarcie poprzez zassanie piasku), bez niego będziesz musiał pomyśleć nad jakimś prefiltrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rozmawiałem w serwisie grundfosa ze specem od pomp i twierdził on (nie wiem ile w tym prawdy), że wirniki tych pomp są tak skonstruowane (dokładnie spasowane z komorą), że właściwie nie ma możliwości aby dostały się tam jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.