Skocz do zawartości

Akwarium w ścianie


Szuler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem początkującym akwarystą. Niedawno założyłem swoje pierwsze akwa i na dodatek...w ścianie. Baniak umieszczony jest w ścianie dzielącej pokój gościnny z aneksem kuchennym.

Przyznam się szczerze, że do tej pory wydawało mi się, że akwarium ma ładnie wyglądać, mieć ozdoby i pływające rybki, a od czasu do czasu trzeba je przeczyścić. No cóż "trochę" się zdziwiłem jak zaczynam czytać nt. malawi (bo docelowo moje miało mieć taki styl). Zauważyłem, że popełniłem masę błędów co defakto skutkuje obumieraniem rybek. Generalnie chciałbym poznać waszą konstruktywną krytykę nt mojego baniaka, co powinienem zmienić, co poprawić, czy w ogóle zająć się zamiast pyszczakami to neonkami :)


Na początek parę danych dotyczących mojego baniaka:

1. rozmiary : 75x35x50 h (ok 120l) - teraz już wiem że trochę mały

2. Oświetlenie : 2x 18 W : Sylwania Aquastar oraz Sylvania Coralstar

3. Filtracja : filtr wewnętrzny Unifilter 500 UV, wydajność 500 l/h, przeznaczony do akwa 100-200 l

4. Podłoże : drobny biały żwirek

5. Ozdoby: Wapienie, łupki kwarcowe (sklejone sylikonem akwarystycznym) i jeszcze jakieś skały, których nazw nie znam

6. Dodatkowe natlenienie - zwykły brzęczek

7. Temperatura 26 C

8. Parametry wody : ph ok 8, NO2 : 2 ml/l (test z Dajana) - odmiany różowego były tak podobne do siebie, że ciężko miałem przypasować (żona też), NO3 : 0 (zamiast różowego wyszedł mi odcień zielony), woda twarda


Obsada (i tu się zaczynają schody) - przeglądałem galerie, fora i nie do końca potrafię spasować (parę fotek później)

wydaje mi się że posiadam (raczej posiadałem na początku):

1. Red Red - 2 sztuki

2. Saulosi (niebieskie) 2 sztuki,

3. Saulosi (żółte) 2 sztuki

4. Maylandia crabro - 1 szt

5. Zbrojniki 4 szt

6. Węgorki 2 szt

i parę innych, których nazw się nie doszukałem (kolor brązowy podchodzący pod rdzawy - 2 szt)

oraz niebieskie z żółtym grzbietem 2 sztuki

Wiem, że za dużo ich było. Było to dobre określenie bo umarły te niebieskie z żółtym grzbietem, Maylandia crabro, Węgorki, 2 zbrojniki (w czasie ok 2 tygodni).


Czas na błędy.

Generalnie każdemu się zdarzea, że coś zrobi a później to analizuje...tak było z moim baniakiem. Po zalaniu akwa stało 3 dni i wpóściłem do niego wszystkie ryby "na hura". Było ok przez tydzień. Najpierw atak glonów (foty zamieszczę) brunatne zielone - no to podmiana wody (50%) oczyszczenie szyb i dna, za parę dni....atak glonów, woda mętna no i znów czyszczenie i uwaga uwaga podmiana 80% wody (ogólnie masakra z mojej strony). Przy każdej podmianie dodawałem trochę soli akwarystycznej, Bacto Active z Tropicala oraz antychlor z Zoolek. Następnie było obumieranie ryb (po takim hardcorze to nic dziwnego). Akwa ma "już miesiąc" i CHYBA zaczyna się stabilizować, ryby już nie trzęsą się jak kopane prądem oraz nie pływają pionowo.


Podsumowując:

1. Zamieszczę parę zdjęć proszę o pomoc w identyfikacji ryb

2. co idzie za pkt 1 proszę o info jakie gatunki mogę połączyć

3. Co powinienem poprawić/ zmienić w moim baniaku

4. Czy wszyscy mają taki problem z glonami, że co 2 dni trzeba czyścić szyby ? :/


Z góry dzięki

post-11011-14695712914945_thumb.jpg

post-11011-14695712915618_thumb.jpg

post-11011-14695712915896_thumb.jpg

post-11011-14695712916173_thumb.jpg

post-11011-14695712916446_thumb.jpg

post-11011-14695712916752_thumb.jpg

post-11011-14695712917017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. za małe dla oczywiście dorosłych, tobie padały z innego powodu. Jeśli miałeś no2 tak wysokie to się nim zatruły.Klasyczny bład obsadzenia niedojrzałego akwarium. Proponowałbym przemyślenie czy naprawde "pchać się w nasz biotop", pyszczakarium będzie za małe, docelowo uda się utrzymać niewiele ryb a szkoda marnować potencjał tak fajnego rozwiązania jak u ciebie. Wcale nie trzeba rezygnować z pielęgnic, ale może coś z Południowej Ameryki, czarne wody itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maławe te akwarium dla pyszczaków

Ja w tym akwarium widzę coś w klimacie amano ( z jakims stadkiem kąsaczowatych), IMHO będzie to piękna ozdoba domu. Obejdzie się bez instalacji CO2 itp.itd. Ostatnio takowe oglądałem na żywo i naprawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. Muszę jeszcze raz na spokojnie przemyśleć aranżację baniaka.

Kwestia jest tego typu, że chciałbym zostać przy stylu malawi (podoba mi się wystrój w skały bez roślin)

Tylko jakie ryby np. z ameryki południowej lub czarnych wód (jak wspomniał Nabe) nadawałyby się pod taki baniak - czy całkowicie muszę zmienić wystrój. Może stado neonek i parę skalarów :)


Bigb - czy IMHO to rodzaj skały, a amano krewetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz aranżować akwarium z roślinami, daj kamienie, nie zwiększające twardości wody, dodaj korzeń lub dwa, i możesz osiągnąć ciekawy wygląd akwarium.

Może jakaś łupina z kokosa - wtedy do takiego akwarium polecił bym barwniaka czerwonobrzuchego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.