Jump to content

Bardzo wysokie NO3 i dziwne zachowanie ryb


ar2r
 Share

Recommended Posts

Witam, mój problem dotyczy malawi 200l. Obsada to p. saulosi 4 samce, 9 samic oraz dwa zbrojniki niebieskie. Podłoże to piasek, wystrój - piaskowce, rośliny - kilka niedużych anubiasów, trochę kryptokoryny. Akwarium założone w styczniu tego roku, obsada wpuszczona w lutym, więc obecnie ok. 2 miesięcy.

Dysponuję tylko testami NO3 i NO2. NO2=0, NO3= ok. 80 albo i więcej (ciężko mi rozróżnić) - testy kropelkowe ZOOLEK.

Wysoki poziom NO3 zauważyłem już ok. 3 tygodnie temu, zacząłem podawać codziennie denitrol, posadziłem moczarkę kanadyjską z najdzieją że pomoże zbić NO3, jednak jak dotąd nie zauważyłem poprawy.

Przez ostatnie tygodnie co jakiś czas zauważyłem, że któraś ryba otarła się o piasek, jednak nie wyglądało to zbyt groźnie. W międzyczasie też urodziły się małe, 3 samice noszą ikrę i ryby były aktywne. Od wczoraj zauważyłem, że ryby są strasznie płochliwe, gdy tylko podchodzę do akwarium od razu chowają się za kamienie (normalnie były przyklejone do szyby i czekały na jedzenie). Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że jeden samiec ma jakieś czarne kropki w okolicach pyska.

Jeśli chodzi o podmiany wody to co tydzień 40 litrów, karmienie 2x dziennie Hikari Excel, tak że zaraz jest wszystko zjedzone. Odmulam dno itp.

Proszę o pomoc co to może być i co powineinem zrobić w tym przypadku, bo boję się o zdrowie moich ryb :(

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, zmień testy - zoolek nie ma zbyt dobrej renomy i świadkowie mówią, że te testy oszukują.

Po drugie zmierz wodę którą wlewasz przy podmiankach, bo podmieniając 20% powinieneś zauważyć spadek NO3

Link to comment
Share on other sites

Witam. Woda w kranie ma NO3 w przedziale 0-10. W drugim akwarium test zoolek na NO3 pokazuje ok. 5, więc w malawi na pewno poziom jest za wysoki. Troche się wystrzaszyłem dziwnym zachowaniem ryb. Jak tylko się podejdzie do akwarium to uciekają jak głupie i chowają się w grotach. Rozważam jakąś chorobę, szczególnie, że zauważyłem jak niektóre się ocierały o piasek i skały.

Domyślam się, że takie zachowanie jest spowodowane długotrwałym wysokim poziomem NO3, dlatego najpierw chciałbym podać im coś co poprawi ich zdrowie, a następnie zająć się prawdopodobną przyczyną, czyli wysokim NO3.


Filtracja to kubełek hagen elite 80 wypełniony ceramiką, gąbkami, kulkami. Wewnątrz jest filtr-gąbka połączona z napowietrzaczem

Link to comment
Share on other sites

eljot

Na "dzień dobry" rozwiązaniem będą częstsze podmiany, np. 10% co dwa dni (odstaną wodą) do momentu zbicia NO3 powiedzmy do 30. Zastanów się nad przyczyną (np. zbyt duże karminie, za słaba filtracja mechaniczna). Jeśli sytuacja się nie poprawi, możesz pomyśleć nad zastosowaniem żywic/polimerów pochłaniających związki azotu bądź nad denitryfikatorem/hydroponiką.

Test zmieniłbym jednak na inny (polecam JBL)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o karmienie, to wręcz zastanawiałem się, czy nie karmię ich za mało. Sypię im rano i popołudniu szczyptę Excela (mniej więcej wychodzi jedna granulka na rybę) i jest to jedzone w mgnieniu oka, dla urozmaicenia co jakis czas zmieniam Excela na Spiruline 40% JBL. Mogę spróbować ograniczyć karmienie do 1x dziennie. Co tydzień ryby mają głodówkę 1-dniową.


Dorzucę dzisiaj jeszcze jeden mały filtr wewnętrzny (gąbka + troszkę ceramiki), może choć trochę poprawi filtracje, aczkolwiek kubełek Elite 80 ma dosyć dużo miejsca na media.


Zaczynam z podmianami wody i będę obserwował sytuację.


Ten samiec, o którym pisałem, że miał jakieś kropki - teraz wygląda to jeszcze intensywniej, takie jakby brązowe odbarwienia gdzie niegdzie. Ogólnie jest strasznie blady. Ryby pływają tylko przy dnie i to nerwowo, nie wypływają po jedzenie, chowają się za kamieniami - mogę im jakoś pomóc, kupić jakiś lek czy coś takiego?


Zapomniałem dodać jeszcze temp. wody 26-27 stopni

Link to comment
Share on other sites

a wcześniej nie miałeś problemu z padaniem ryb? - może w wodzie zalegają jakieś trupki?

Link to comment
Share on other sites

Przydałoby się zmierzyć kH i pH wody. Zachowanie ryb może być również przyczyną jego znacznego spadku.

Link to comment
Share on other sites

eljot
Dorzucę dzisiaj jeszcze jeden mały filtr wewnętrzny (gąbka + troszkę ceramiki), może choć trochę poprawi filtracje, aczkolwiek kubełek Elite 80 ma dosyć dużo miejsca na media.


Mnie nie chodziło o filtrację biologiczną tylko mechaniczną. Czy na wlocie do kubła masz założony "prefiltr"? Jeśli takowego nie masz, to w kuble po kilku miesiącach może być lekkie bagienko, które nie tylko przetwarza związki azotu ale dodatkowo je produkuje. Jaki filtr do tej pory działał u ciebie jako mechanik (zbierał nieczystości).

Ph jak najbardziej może być przyczyną więc sprawdź na pewno.

Link to comment
Share on other sites

Niestety do tej pory miałem podłączony tylko ten kubełek, w dodatku bez prefiltra. Jakiś czas temu dołożyłem gąbkę połączoną z napowietrzaczem, ale włączam to raz na jakiś czas i ogólnie to jest malutkie i słabo się sprawdza. Myślę nad zakupem jakiegoś filtra wewnętrznego jako mechanika, może mógłbyś coś polecić? Może powinienem zrobić generalne sprzątanie kubła, ale jak się za to zabrać, żeby nie zniszczyć bakterii?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.