Jump to content

Problem z podniesieniem PH, wysokie KH


MeHow75
 Share

Recommended Posts

Panowie, bardzo proszę o poradę...

Próbuję podnieść PH - w tej chwili utrzymuje się na poziomie 7,6.

Pozostałe parametry: KH=15, GH=6, NO2=0, NO3=5, NH3=0, PO4=0.

Robię podmiany wodą RO o PH=8,6. Dziennie podmieniam 10% pojemności akwarium netto - zależy mi na w miarę szybkim ale bezpiecznym podniesieniu PH.

Zrobiłem już kilka takich podmian bez widocznego efektu. PH ciągle 7,6. Czy problemem jest za duży bufor KH?

Poratujcie proszę...

Link to comment
Share on other sites

Skąd masz tak wysokie pH w osmozie?

Może spróbuj najprostszym sposobem z sodą?

Tylko nie zapomnij że sody dodajemy tylko przy podmianie.

Link to comment
Share on other sites

Właściwie dlaczego podmieniać na RO, która doskonale obniży bufor węglanowy? myślę że pomiar pH w ro jakis dziwny ci wyszedl a w kranie jakie pH masz?

Link to comment
Share on other sites

Napisz może jak preparujesz wodę po RO, jak długo ją mieszasz, co dodajesz, po jakim czasie mierzysz pH, jaka jest jej twardość węglanowa? Podniesienie pH nie jest zależnością liniową. Nie jest tak, że wymieszanie 50% wody o pH=7,6 z 50% wody o pH=8,6 da nam wartość pH=8,01. Myślę, że Twoje działania przyniosą oczekiwane efekty, tylko moim zdaniem trzeba zwiększyć podmiany do 20-25% i wykonywać je co 3-4 dni. Zakładam, że zbiornik jest dojrzały.

Link to comment
Share on other sites

W tej chwili podmieniam na czyste RO z dodatkiem Tropical Aqualkal PH+ (stąd wartość większa od obojętnej). Wymyśliłem sobie, że zbyt wysokie KH nie pozwala mi na podniesienie PH (może się mylę). Wcześniej wodę preparowałem w proporcjach 1/2 RO, 1/2 kran + soda (czasami Zoolek Aqualkal) do uzyskania zadowalających wartości. PH mierzyłem testem ogólnym Sera - wskazywał 8. Niedawno kupiłem test JBL 7,4-9. Pomiary tym testem pokazują PH 7,6. Dodawanie sody w tym momencie podnosi tylko KH, PH zostaje za poziomie 7,6. Zooleka nie dodaję, bo podnosi również KH, które i tak mam za wysokie. Wlewanie Tropicala również nie daje efektu.

Link to comment
Share on other sites

Woda w kranie: KH=12, GH=17, PH=7,5
W takim układzie stosowanie preparowanej wody po RO nie jest potrzebne. Do każdej podmiany dodawaj NAHCO3(sody) i po pewnym czasie pH na pewno wzrośnie . Buforem się nie martw, byłoby gorzej przy konieczności obniżenia pH. Gdy pH osiągnie oczekiwaną wartość a kH będzie bardzo wysokie to można można wtedy użyć wody po RO. Na pH to specjalnie nie wpłynie a twardość węglanową obniży. Aczkolwiek myślę, że takie zabiegi nie będą konieczne.
Link to comment
Share on other sites

Woda w kranie: KH=12, GH=17, PH=7,5
W takim układzie stosowanie preparowanej wody po RO nie jest potrzebne. Do każdej podmiany dodawaj NAHCO3(sody) i po pewnym czasie pH na pewno wzrośnie . Buforem się nie martw, byłoby gorzej przy konieczności obniżenia pH.


Dziękuję za szybką odpowiedź. RO preparuję żeby zejść trochę z GH. Nie rozumiem, dlaczego wlewając podczas podmiany wodę o PH=8,6 do akwarium w którym jest PH=7,6, po kilku już ładnych podmianach, woda w akwarium ani drgnie, ciągle jest 7,6.

Link to comment
Share on other sites

Możesz spróbować jeszcze inaczej. Do wody po RO dodaj~5-7g(półtorej łyżeczki) sody na każde 10l wody. Mieszaj to przez 24 godziny. Twardość węglanowa powinna wynieść~10-12dkH, twardość ogólna powinna być bliska zeru a pH powinno wynosić~8-8,2. Później dobrze byłoby do tego dodać soli mineralnych, ale te kilka podmian może być bez. Po podniesieniu pH do odpowiedniego poziomu następne podmiany już wodą z kranu z niewielka ilością sody. Ilości musisz dobrać doświadczalnie sam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.