Jump to content

pęcherzyki powietrza na glonach


kaczyniak
 Share

Recommended Posts

kaczyniak

Witam kolegów

Chcę zapytac wprost i mam nadzieje na konkretną odpowiedź:

Jeżeli na czymś zielonym pojawiają się pęcherzyki powietrza, ale tylko przy świetle zapalonym, to, jeśli nawet ryby to skubią, są to napewno sinice, innymi słowy, czy pęcherzyki powietrza sa jednoznaczne z diagnozą, że ów niby glon to z pewnościa sinice?

rozumiem, że jest możliwe, aby glony pojawiły sie jednocześnie z sinicami w akwa, i o ile z otoczaków prawdopodobnie łatwo jest je ściągnąć, o tyle z pokruszonego porowatego piaskowca trudno je ściągnąć jedną masą, stąd trudno mi ocenić, czy to coś to sinice


dziękuje za odpowiedzi i pomoc

Link to comment
Share on other sites

Fotosynteza sie klania


w malawi zawsze sie pojawia glo tym bardziej ze srodowkisko nasze to wiele plaskich plaszczyzn /kamienie/łupki itp jak nie chcesz miec glonu to zmniejsz oswietlenie albo szoruj co tydzien szczota P

Link to comment
Share on other sites

kaczyniak

Drogi kolego, mam nadzieję, że zauważyłeś, że nie pytam o to, co zrobić, aby nie mieć glonów w akwa, tylko o jednoznaczną odpowiedź na pytanie: "czy glon, na którym pojawiają się pęcherzyki powietrza to na pewno nie glon, a sinice". Reasumując, nie zauważyłem na okrzemkach pęcherzyka tlenu, choć oczywiście wiem, co to jest fotosynteza, dodatkowo właśnie bardzo zależy mi na glonach i wcale nie zamierzam szorowac kamyków, jednak wolałbym sie upewnić, czy to, co mam, a więc zielenika okraszona mnóstwem bąbli powietrza to porządany glon, czy niestety sinice, którymi muszę zawalczyć

Mam nadzieję, że teraz pytanie jest bardziej przejrzyste.

Link to comment
Share on other sites

NIE, pęcherzyki powietrza o niczym nie świadczą, pojawiają się na każdym glonie. Świadczą wyłącznie o fotosyntezie. Sinice raczej łatwo rozpoznać wyglądają jak zielona wata i nie są "ściśle związane z gruntem" często występują w "zagłębieniach terenu". Wracając do pęcherzyków, pojawiają się w dobrze oświetlonych miejscach również na okrzemkach i innych porostach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.