Jump to content

576 litrów z 10mm?

kisor
 Share

Recommended Posts

taką aukcję znalazłem, to absolutny max jaki wejdzie mi do pokoju i powoli zaczynam szukać: http://allegro.pl/akwarium-160x60x60-cm-576-litrow-zobacz-i-kup-i1487833064.html

pytanie - czy 10mm szyba, to nie za mało? Bo cenowo jest dość korzystnie w stosunku do 12mm. Za wklejenie wzdłużnych wzmocnień na całej długości akwarium musiałbym dopłacić 30zł.

Wg mnie będzie spoko.

Ja mam 150x50x60 z 10 bez wzmocnień i jak obliczył mi kolega z forum - jest w porządku.

To które planujesz jest tylko 10 cm dłuższe więc powinno być spoko.

greghor

Ja mam standardowe 375l ze szkła 8mm i jest ok. najlepiej znajdź sobie wątek gdzie jeden z kolegów robił te obliczenia i uderz na PW do niego. Myślę, że te obliczenia są bardzo wiarygodne.

10cm dłuższe i 10cm szersze, co jest bardziej istotne jeśli chodzi o obciążenie szkła...

Szerokosc nie gra az tak wielkiej roli.

Gorzej byloby gdybys mial 10cm wyzsze.

• 1 month later...

wiesz co... trochę dziwny ten kalkulator. wg niego bezpieczne jest akwarium 500/100/65 z szyby 10mm. Z resztą długość i szerokość w nim nie ma znaczenia, bo można wpisać i 20 metrów na 10 metrów i przy wysokości 65cm nadal szyba 10mm jest w łasce..

Fakt, ale z tym samym ciśnieniem inaczej będzie radziło sobie szkło o dł. 100cm a inaczej 3metrowe.

wiesz co... trochę dziwny ten kalkulator. wg niego bezpieczne jest akwarium 500/100/65 z szyby 10mm. Z resztą długość i szerokość w nim nie ma znaczenia, bo można wpisać i 20 metrów na 10 metrów i przy wysokości 65cm nadal szyba 10mm jest w łasce..

bo tak jest dlugosc i szerokosc nie ma wiekszego znaczenia a jedynie wysokosc ,wymiary ktore podales calculator przeliczyl i podal 10mm jako bezpieczny przy wspolczynniku bezpieczenstwa 2 podal ci tez ugiecie szkla-1.03 mm. przy wspolczynniku 3 szyba jest juz 13mm , a ugiecie szkla 0,56mm. Od ciebie zalezy jak bardzo chcesz ryzykowac

Fakt, ale z tym samym ciśnieniem inaczej będzie radziło sobie szkło o dł. 100cm a inaczej 3metrowe.

od tego sa wzmocnienia poprzeczne