Skocz do zawartości

łuszcząca się skóra/apatia/i koniec rybiego życia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Mam taki problem z rybami jak w tytule, co jakiś: czas 1 tydzień - 1 miesiąc, następujące przypadłości występują u ryb: które najczęściej były wcześniej silnymi dominatorami w pewnym rejonie ( nie globalnie ), rybę zaczyna pływać w ustronnym miejscu innym niż jej dotychczasowy rejon którego broniła ( najczęściej przy lustrze wody ), blada z wyraźnie złuszczoną skóra lub jak kto woli łuskami, generalnie po jakimś czasie krótkim wygląda jak by się rozkładała niemal trwa to ok 2 tygodni czasem dłużej po czym ryba pada :(


Czy ktoś ma takie doświadczenia ?

Pozdrawiam

Zydor


Zbiornik: 750l

Obsada: cóż... różna i to bardzo: redy, blue, złociste, maingano, szerszenie, lombardzkie, lingwistoni, królewskie, jedna zebar gold, i jeszcze parę innych... ( ale radzą sobie :)) generalnie zbiornik jest przerybiony ok. 100 ryb

Parametry: NO3 i NO2 : 0 ( działa denitryfikator, oprócz tego akwarium jest ładnie dojrzałe więc z NO2 nie było nigdy problemów

Ph oraz twardość jeszcze sobie zmierzę, ponieważ już w sumie dawno nie robiłem tego ale powinno wyjść tak jak zawsze i Ph jest odpowiednie, natomiast twardość wody mogła by być ciut większa ( uzupełnię te informacje )

generalnie od parametrów wody zacząłem i uznałem że nie to jest czynnikiem owej dziwnej przypadłości

Karmienie: spirulina, malawi mix, kryl, szpinak, pokarm wybarwiający - częstotliwość 2-3 razy dziennie w dawkach sporych ( przy takiej ilości ryb potrzeby są duże )

Podmiany wody: raz w tygodniu uzupełniane są ubytki ze względu na parowanie, kilkadziesiąt litrów. Raz na miesiąc lub dwa ( w zależności od sytuacji w akwarium, niekiedy rzadziej ) dokonuje podmiany części wody ( od 20% do 60% w zależności od oceny sytuacji )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie było żadnego remontu ( raz na jakiś czas przestawię 1-2 kamienie ale że jest ich ok 200 kg to nie jest to jakaś super ingerencja ), również ingerencja w akwa nie była nigdy przyczyną złego samopoczucia ryb, leków też nigdy nie stosowałem, żadnych uzdatniaczy. Mam dobrze działający denitryfikator ( który przy 100 rybach potrafi utrzymywać ciągły poziom 0 dla NH3 ) więc nie chciał bym go "zabić" jakąś chemią...

Gdzieś wyczytałem że takie coś może być spowodowane tym że ryba dostała bęcki i została zdetronizowana ( co spowodowało stan depresyjny i obrażenia powodujące zejście ), ale nie jestem przekonany co do takiej teorii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gdzieś wyczytałem że takie coś może być spowodowane tym że ryba dostała bęcki i została zdetronizowana ( co spowodowało stan depresyjny i obrażenia powodujące zejście ), ale nie jestem przekonany co do takiej teorii...



denitryfikator nie zbija NH3 do zera, tylko zmniejsza NO3.

Jednak teoria którą przytoczyłeś jest jak najbardziej możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Gdzieś wyczytałem że takie coś może być spowodowane tym że ryba dostała bęcki i została zdetronizowana ( co spowodowało stan depresyjny i obrażenia powodujące zejście ), ale nie jestem przekonany co do takiej teorii...



denitryfikator nie zbija NH3 do zera, tylko zmniejsza NO3.

Jednak teoria którą przytoczyłeś jest jak najbardziej możliwa.



Oczywiście w rzeczywistości, natomiast na testach wychodzi 0 tj. próbka w ogóle się nie wybarwia... stosuję testy "zoolek" gdzie żółta barwa odczynnika ( którą ja mam ) odpowiada na skali wartości 0mg/l :) przytaczam więc odczyt testu



errata: przeczytałem jeszcze raz posta... przepraszam z błąd chodziło oczywiści o NO3 cały czas.. z jakiegoś przypadkowego powodu napisałem NH3 mając na myśli NO3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.