Jump to content

Obsada do 200l (planowanie)-prośba o poradę

Bezprym
 Share

Recommended Posts

Bezprym

Witam!

Za kilka miesięcy planuję zakup akwarium o wymiarach 100 x 40 x 50, w którym chcę urządzić biotop Malawi.Obecnie jestem w fazie planowania obsady. w związku z tym mam takie pytanie, czy mogę w takim akwarium trzymać 3 gatunki pyszczaków w haremikach 1+ 3 ? Wybrałem takie gatunki jak:

-Cynotilapia afra(Lumbila)

-Pseudotropheus msobo

-Melanochromis parellus

Czy takie gatunki mogą być a jeśli nie to jaki tu nie pasuje.

Bezprym

Nie pasuje msobo IMHO rośnie za duży do tego akwa. W takim akwa. max 2 gatunki.

Przecież on ma rozmiar tylko 8-10cm http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/opisy_gatunkow/pseudotropheus_msobo.html

Lepiej wybierz jednogatunkowe akwarium z msobo.

Chciałbym mieć trochę bardziej urozmaicone kolorystycznie,bo przy jednym troszkę monotonie jest,przynajmniej tak mi się wydaje

greghor

Melanochromis parellus jest za duży i agresywny do tego akwarium. Zarówno samce jak i samice są terytorialne, więc w perspektywi roku - dwóch skończyło by się na obsadzie nie jedno samcowej, a jedno rybowej.

eljot

Po pierwsze nie pisz posta pod postem, używaj opcji edytuj (poprawiłem) :wink:

Co do wielkości msobo to osobiście widziałem samca 12 cm; pewnie w temacie wypowie się perez666 :)

Perez666
Co do wielkości msobo to osobiście widziałem samca 12 cm; pewnie w temacie wypowie się perez666

Skoro tak mówisz... :wink:

Mój samiec Metriaclima sp.msobo Magunga ma aktualnie 11cm,tyle samo ma największa z samic.Ad Konings pisze że samiec osiąga 14 cm.Samiec ma około 3 lat więc jeszcze troszkę urośnie ale czy te 14 cm osiągnie...

Do 200l się nie nadaje tak czy siak.

Parallelus jak zauważył greghor również odpada,osiąga 14cm.

Zostaje afra...i zrobiłbym akwa jednogatunkowe z nią w roli głównej,ewentualnie dołożyl drugi gatunek co jest imho maximum na to szkiełko.

Bezprym

Właśnie obejrzałem samiczkę afry i nie spodobała mi się więc chyba zrezygnuję.Znowu jestem w punkcie wyjścia.Powiedzcie mi proszę jak ma sięsprawa z Yelowkami czy mogę je trzymać z maingano jeśli tak to w jakich proporcjach,taką obsadę też brałem pod uwagę.Nie wiem tylko czy yelowki nie są za duże do mojego przyszłego zbiornika .

eljot

Z yello to jest tak że jest duża dysproporcja między wielkością samca i samicy, dodatkowo jest to jeden z mniej terytorialnych pyszczaków a w połączeniu z maingano stanowi bardzo fajny układ do 200l. Jako że wątpię w układ wielosamcowy celowałbym w 1+4 (samiczki obu gatunków są jednymi z ładniejszych więc powinno być spokojnie i ładnie :) ).

Perez666

Yellowy nie są dużymi pyszczakami,rosną do ok.10cm(w naturze,za Adkiem),z maingano mogą być jak najbardziej.